Predsjednik Venezuele uveo je kriptovalutu kao službenu valutu u zemlji i to je, vjerojatno, jedna vrlo bedasta ideja

Predsjednik Maduro time pokušava zaštiti svoju zemlju od hiperinflacije

Venezuelan President Nicolas Maduro arrives at the Houari Boumedien Airport in Algiers for a two-day visit on September 10, 2017.
Maduro is visiting fellow oil exporter Algeria days after announcing his country would sell crude in non-dollar currencies in a bid to resist US sanctions. / AFP PHOTO / RYAD KRAMDI / RYAD KRAMDI
FOTO: AFP

Kako bi spasio svoju zemlju od hiperinflacije, venezuelanski predsjednik Nicolas Maduro odlučio je svoju kriptovalutu petro proglasiti drugom službenom valutom u državi. Od 20. kolovoza, Venezuela će tako imati dvije valute, novi venezuelanski bolivar te kriptovalutu petro, koje su jednake vrijednosti i međusobno su konvertibilne.

Kriptovaluta petro je, inače, Madurov projekt, a oslanja se na naftu, odnosno država njenu vrijednost garantira zalihama nafte. U pitanju je, dakle, nešto slično kao i kada se prave valute oslanjaju na zalihe zlata. Špekuliralo se također da je Maduro stvorio petro samo kako bi izbjegao internacionalne sankcije, odnosno da bi kod internacionalnih transakcija mogao korisiti petro umjesto službenog novog bolivara.

Kava za milijun bolivara

Dakle, sada je potvrđeno. Ne samo da će nacionalna naftna industrija morati koristiti petro, već će se petro vezati za valutu bolivar. Time će petro, tehnički, postati službeni Stablecoin Venezuele. Stablecoin je inače kriptovaluta koja se oslanja na neku stabilnu imovinu, kao što je primjerice zlato ili druga stabilna valuta. Maduro je također potvrdio da će vrijednost obje valute odrediti centralna banka (CBV).

Venezuelanski predsjednik je ranije natuknuo novi sustav prema kojem će se plaće isplaćivati u petru, a najavio je i nova pravila za određivanje vrijednosti robe i usluga. Međutim, za sada nije izlazio s previše detalja.

Ovaj novi bolivar je, inače, reizdanje starog bolivara, no s pomalo promijenjenim dizajnom. Uz dizajn, promijenjena je i njegova vrijednost pa se tako za 100.000 starih bolivara, može dobiti jedan novi. Venezuelin indeks hiperinflacije je nedavno dosegao jedan milijun, što znači da je kava poskupjela s 450 Bolivara na jedan milijun. Danas, jedan milijun bolivara vrijedi 30 američkih centi.

Jedna od najgorih investicija ikad

Možda bi bilo zgodno podsjetiti na analizu Washington Posta iz ožujka, u kojoj su pisali da je petro jedna od najgorih investicija ikad. Petro se naime, za razliku od drugih kriptovaluta, ne može rudariti. Time ustvari petro niti nije u punom smislu riječi kriptovaluta. Jedan petro nećete zaraditi rješavanjem kompliciranih matematičkih zadataka kao što je slučaj kod bitcoina, već ga morate kupiti direktno od venezuelanske vlade.

Vlada je najavila kako će uvesti neki sustav kojim će se on moći rudariti, no još uvijek o tome nisu dali nikakve konkretne informacije. Petro se tada nije mogao kupiti za bolivare, već samo za dolare. Time ih, praktički, nisu mogli kupiti stanovnici Venezuele. Jedino što se tada moglo platiti petrom bili su porezi.

Pametnije je investirati u naftu

Washington Post također tvrdi da se petro ustvari ne oslanja na vrijednost nafte. Venezuelska vlada, dakle, tvrdi da će se vrijednost petra određivati prema cijeni koju oni sami izračunaju u trenutku kada netko plaća porez ili uskoro, eventualno, neku robu i uslugu. Ono što se ne može dobiti za petro je nafta, na koju se on, kao, oslanja. Dakle, ako netko želi špekulirati s vrijednošću nafte, pametnija je odluka zaista kupiti naftu umjesto petra.

Venezuelskoj vladi je zabranjeno uzimanje novih kredita, budući da nisu isplatili obveznice. Stoga Venezuela s petrom pokušava printati novac, odnosno, dobiti dolare na koje ne mora plaćati kamate. Američka vlada još je 2017. godine zabranila bankama i individualcima kupnju novih obveznica zbog toga što je zemlja pala u diktaturu. Stoga, ako im je zabranjeno dizanje kredita, a drugima je zabranjeno izdavanje kredita, što im drugo preostaje nego okrenuti se, krnjem, blockchainu?