Predsjednika CRANE-a pitali smo zašto želi certificirati poslovne anđele i koliko njih uopće ima

Mnogi se predstavljaju kao poslovni anđeli a to nisu, kaže Davorin Štetner

18.03.2012., Zagreb - Davorin Stetner, vlasnik TV prava za utrke Formule 1.
Photo: Borna Filic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hrvatska udruga poslovnih anđela CRANE pokrenula je inicijativu kojom želi ozbiljnije formirati domaću startup scenu i potaknuti ulaganja. Njihov plan uvođenja certifikata za poslovne anđele, inkubatore i startupe izazvao je žestoku i informativnu raspravu na društvenim mrežama, pa smo za početak odlučili raščistiti neka pitanja s formalnim nositeljem incijative, predsjednikom CRANE-a Davorinom Štetnerom.
Zašto želite uvesti certifikate za poslovne anđele?

Želimo početi uvoditi red u ekosistem. Ovakvi potezi u uređenom su sustavu temelj za lakše djelovanje na relaciji investitor – država – startup. Svrha certifikacije je pojednostaviti te odnose. Zamislite sustav u kojem certificirani pojedinac uloži u startup i nadležnom tijelu predoči jednostavan dokument s visinom investicije. Tijelo provjeri valjanost certifikata i jednostavno donese rješenje o poreznoj olakšici bez birokratiziranja, bilježnika, revizora. Drugi razlog je identifikacija. Mnogo se investitora predstavlja kao poslovni anđeli a to zapravo nisu. Želimo napraviti razliku.

Koliko je stvarno poslovnih anđela u Hrvatskoj?

U Craneu ih imamo 20-tak i rekao bih da ih ima još dvadesetak a moguće i više, jako je teško pratitip ojedinačne investicije, u Hrvatskoj smo ipak na početku.

Koliko bi inkubatora trenutno moglo dobiti certifikat?

Certificiranje inkubatora tek je u fazi ideje. Od tridesetak inkubatora i sličnih institucija nekoliko ih radi dobar program, poput Founder Institutea, ZIP-a i Core inkubatora. Ostale su većinom osnovale država i regionalne institucije i nemaju kvalitetan program. Za inkubator nije dovoljno urediti i opremiti prostor, ključna su mentorstva i vođenje mladih poduzetnika kroz prve korake.

Koje ćete od postojećih modela certificiranja koristiti?

Vodili smo se idejom britanskog “self-certified sophisticated investora“, a postavili smo svoj kriterij prilagođen ovom poslovnom okruženju.

Što će anđeli trebati za certifikat?

Certificirani poslovni anđeo treba biti član CRANE-a i u zadnje dvije godine članstva investirati najmanje 50.000 u barem dva startupa, a mora imati i dodatnu imovinu vrijednu najmanje 100.000 eura. Članovi se nisu obvezni certifcirati.

Anđeli u startupe ulaze najranije, svojim novcem. Što dobivaju certifikatom?

Zasad ništa osim prepoznatljivosti u svijetu. Za benefite u vidu poreznih olakšica još se moramo strpiti.

Startupi su postali popularan PR štos za političare, državu i neke poduzetnike, no koliko se zapravo ulaže u seed rundama?

Iznose je gotovo nemoguće procijeniti zbog naravi ulaganja, ona su pojedinačna i često tajna, ali slažem se s vama. Oko startupa se stvara hype, previše se priča o uspjesima u financiranju tako da je mladim timovima postaje glavna okupacija ići od konferencije do konferencije i natjecati se u prikupljanju ulaganja kojih ima dosta. Teško im je zamjeriti, ali novac u većini slučajeva u početku samo pokvari stvar, trebali bi se fokusirati na svoje proizvode i sebe.

Sve je više multi-stage fondova, neki veliki VC fondovi kroz posebne programe ulaze u startupe u najranijim fazama, kako ti trendovi utječu na poziciju poslovnih anđela?

Oni im mogu koristiti ako su već investirali u startupe i mogu mentorirati osnivače. Da sam na mjestu VC fonda, uvijek bih pratio ulaganja kvalitetnih poslovnih anđela. VC fondovi imaju sve više novca koji ne mogu potrošiti pa traže projekte da opravdaju svoju svrhu. To nije dobro, jer mladi timovi moraju steći iskustvo da bi znali upravljati novcem.

Kako će dolazak VC fondova u regiju utjecati na scenu, da li bi anđeli mogli početi više ulaziti u seed runde s njima nego sami?

Mislim da će poslovni anđeli i dalje radije ulagati sami. Kapital je uvijek dobrodošao ako je jasno za što će se upotrijebiti, a i otvara nove mogućnosti za ulaganje u eksponencijalni rast startupa.

Kako bi se mogao povećati interes za seed ulaganja u Hrvatskoj?

Jednostavno, boljim poslovnim okruženjem. Da za svaku kunu uloženu u startup tvrtku dobijete najmanje 1 kunu porezne olakšice, svi bi investirali. Prosječna investicija u startupe je 50.000 do 150.00 kuna, zamislite koliko bi poduzetnika ovakva mjera potaknula da nastave ulagati. Pariranje države privatnim ulaganjima također potiče stvari. Ali najbitnije je pojednostaviti i olakšati porezno-birokratski sustav od parafiskalnih nameta i pravila koja i iskusni poduzetnici ponekad teško shvaćaju.