Nekad je nužno odabrati stranu

Priča se da će Yahoo uskoro priznati masovni sigurnosni propust, što bi ih moglo dosta koštati

Ugroženi su podaci sa stotine milijuna korisničkih računa

SAN FRANCISCO, CA - FEBRUARY 18: Yahoo! President and CEO Marissa Mayer delivers a keynote during the Yahoo Mobile Developers Conference on February 18, 2016 at The Masonic in San Francisco, California. Yahoo has recently announced a 15 percent reduction of its global workforce as the company continues to struggle in the rapidly-changing tech landscape.   Stephen Lam/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Yahoo priprema priopćenje kojim će potvrditi masivan sigurnosni proboj podataka, kojim su se hakeri dočepali podataka o stotinama milijuna korisničkih računa, piše Re/Code. Njihovi neimenovani izvori nisu dali konkretne podatke o razmjerima napada, no kako postoji mogućnost pokretanja istrage američkih vlasti i povezanih pravnih posljedica, čini se da je situacija vrlo ozbiljna.

Ranije ovoga ljeta, Yahoo je poručio da istražuje curenje podataka u kojem su hakeri navodno ukrali podatke i prodavali ih na internetu. Još u kolovozu, tech portal Motherboard je objavio kako otprije poznati cyber kriminalac koji se naziva Peace prodaje podatke s 200 milijuna korisničkih računa iz 2012. godine na dark webu za tri bitcoina, odnosno oko 1860 dolara. Isti haker navodno je već prodavao informacije ukradene s LinkedIna i MySpacea. “Stvarno jest tako loše”, tvrdi jedan od izvor za Re/Code. “Zapravo, još je gore.”

Uništio ih je haker Peace

Ukradeni podaci su sadržavali imena, lozinke i osobne informacije poput datuma rođenja i drugih e-mail adresa. Svjesni smo njegove tvrdnje, izjavio je glasnogovornik Yahooa, no iz kompanije u tom trenutku nisu htjeli reći jesu li njegovi navodi točni. Samo su kazali da istražuju informaciju.

Istaknuli su kako “naporno rade na zaštiti sigurnosti svojih korisnika i ohrabruju korisnike na korištenje snažnih lozinki, ili koriste Yahoo Account Key te da koriste različite lozinke za svaku platformu”. No u trenutku kada je već isplivala informacija o potencijalnom sigurnosnom problemu, Yahoo nije zatražio korisnike da promijene svoje lozinke.

Prema svemu sudeći, vrhunac ove sigurnosne afere dolazi u nezgodnom trenutku. Nekadašnji online gigant nalazi u procesu prodaje svojeg internetskog biznisa Verizonu, a sporazum o preuzimanju težak 4,8 milijardi dolara tek trebaju potvrditi regulatori i dioničari. Odgovornost za golemi sigurnosni propust mogao bi značiti poprilične probleme za novog vlasnika, a prvenstveno utjecati i na konačnu cijenu koju će dioničari biti spremni platiti za Yahoo.