Priča se da će Yahoo uskoro priznati masovni sigurnosni propust, što bi ih moglo dosta koštati

Ugroženi su podaci sa stotine milijuna korisničkih računa

SAN FRANCISCO, CA - FEBRUARY 18: Yahoo! President and CEO Marissa Mayer delivers a keynote during the Yahoo Mobile Developers Conference on February 18, 2016 at The Masonic in San Francisco, California. Yahoo has recently announced a 15 percent reduction of its global workforce as the company continues to struggle in the rapidly-changing tech landscape.   Stephen Lam/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Yahoo priprema priopćenje kojim će potvrditi masivan sigurnosni proboj podataka, kojim su se hakeri dočepali podataka o stotinama milijuna korisničkih računa, piše Re/Code. Njihovi neimenovani izvori nisu dali konkretne podatke o razmjerima napada, no kako postoji mogućnost pokretanja istrage američkih vlasti i povezanih pravnih posljedica, čini se da je situacija vrlo ozbiljna.

Ranije ovoga ljeta, Yahoo je poručio da istražuje curenje podataka u kojem su hakeri navodno ukrali podatke i prodavali ih na internetu. Još u kolovozu, tech portal Motherboard je objavio kako otprije poznati cyber kriminalac koji se naziva Peace prodaje podatke s 200 milijuna korisničkih računa iz 2012. godine na dark webu za tri bitcoina, odnosno oko 1860 dolara. Isti haker navodno je već prodavao informacije ukradene s LinkedIna i MySpacea. “Stvarno jest tako loše”, tvrdi jedan od izvor za Re/Code. “Zapravo, još je gore.”

Uništio ih je haker Peace

Ukradeni podaci su sadržavali imena, lozinke i osobne informacije poput datuma rođenja i drugih e-mail adresa. Svjesni smo njegove tvrdnje, izjavio je glasnogovornik Yahooa, no iz kompanije u tom trenutku nisu htjeli reći jesu li njegovi navodi točni. Samo su kazali da istražuju informaciju.

Istaknuli su kako “naporno rade na zaštiti sigurnosti svojih korisnika i ohrabruju korisnike na korištenje snažnih lozinki, ili koriste Yahoo Account Key te da koriste različite lozinke za svaku platformu”. No u trenutku kada je već isplivala informacija o potencijalnom sigurnosnom problemu, Yahoo nije zatražio korisnike da promijene svoje lozinke.

Prema svemu sudeći, vrhunac ove sigurnosne afere dolazi u nezgodnom trenutku. Nekadašnji online gigant nalazi u procesu prodaje svojeg internetskog biznisa Verizonu, a sporazum o preuzimanju težak 4,8 milijardi dolara tek trebaju potvrditi regulatori i dioničari. Odgovornost za golemi sigurnosni propust mogao bi značiti poprilične probleme za novog vlasnika, a prvenstveno utjecati i na konačnu cijenu koju će dioničari biti spremni platiti za Yahoo.