Prognoza hrvatskog rasta ostaje nepromijenjena, za SAD je smanjena i još par stvari iz procjene MMF-a

Prognoza hrvatskog rasta BDP-a za 2016. ostaje na 1.9 posto

22.07.2016., Zagreb -
Ministarstvo financija, ministar financija Zdravko Maric novinarima prezentirao preliminarne podatke o Izvrsenju drzavnog proracuna Republike Hrvatske za prvo polugodiste 2016. g.
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Međunarodni monetarni fond donio je nove prognoze rasta za svjetsku ekonomiju i pojedine države. Izdvojili smo 8 važnih stvari iz ovog izvješća.

1. Prognoza hrvatskog rasta BDP-a ostaje na 1.9%

Što se tiče prognoza za Hrvatsku, MMF je potvrdio svoju prognozu iz travanja, te očekuju kako bi hrvatsko gospodarstvo u 2016. trebalo rasti za 1.9 posto, dok u 2017. očekuju rast od 2.1 posto.

2. Značajan pad za Sjedinjene Države

Revidirajući svoje polugodišnje procjene, MMF je u utorak značajno smanjio prognozu rasta za SAD u 2016. na 1.6 posto, u odnosu na srpanj kada su predviđali rast od 2.2 posto. Razvijenim gospodarstvim u cjelini predviđaju rast od 1.6 posto ove godine.

3. Dobre vijesti za ekonomije u razvoju

Međutim, dobre vijesti stižu za zemlje i ekonomije u razvoju. MMF sada očekuje da će ekonomije u razvoju rasti po stopi od 4.2 posto u ovoj godini.

4. Globalni rast ostaje na 3.1%

S obzirom na ta dva čimbenika, prognoza za globalni rast ostala je nepromijenjena, na 3.1 posto. Neznatno je to manje od lanjskih 3.2 posto. U 2017. očekuje se blagi porast na 3.4 posto.

5. Britanija će imati najveći rast od G7 zemalja

MMF prognozira kako će Ujedinjeno Kraljevstvo biti najbrže rastuća zemlja G7 ekonomija. Konstatirali su i kako su njihove prognoze poslije Brexita bile previše pesimistične, javlja Guardian. MMF procjenjuje kako će Ujedinjeno Kraljevstvo u 2016. godini imati rast od 1.8 posto. No, 2017. mogli bi pretrpjeti značajnije ekonomske posljedice Brexita te će njihova rast iznositi samo 1.1 posto.

https://twitter.com/minefornothing/status/783292034194952192

6. Kina se okreće, dug je zabrinjavajuć

Međunarodni monetarni fond procjenjuje kako Kina prebacuje svoj glavni gospodarski motor od ulaganja prema potrošnji i uslugama te da će ove godine rasti 6.6 posto, a u 2017. 6.2 posto, što je niže od predviđanja brojnih analitičara, javlja SCMP. Kineski dug prema BDP-u, 2008. iznosio je 150 posto, a sada iznosi 270% te “raste zabrinjavajućom brzinom”, upozorio je MMF.

7. Snažan rast Indije

MMF Indiji predviđa robustan rast od 7.6 posto u 2016. i 2017. godini, no pozvali su vladu da nastavi reformirati porezni sustav i eliminirati subvencije kako bi osigurali više sredstava za ulaganje u infrastrukturu, obrazovanje i zdravstvo, javlja indijski First Post. U 2015. Indija je rasla 7.6 posto, a Kina 6.9 posto. Indija tako i dalje ostaje najbrže rastuća velika ekonomija u svijetu.

8. Koji su najveći problemi svjetske ekonomije?

Međunarodni monetarni fond smanjio je prognoze za SAD i druge razvijene ekonomije, upozoravajući da je odluka Velike Britanije da napusti EU, američki predsjednički izbori i rastući protekcionizam utječu na svjetsku ekonomiju, piše Financial Times. Osim Brexita, problem je i izbjeglička kriza u Europi, kazao je glavni ekonomist MMF-a Maurice Obstfeld.

Iako Donald Trump, kandidat za američkog predsjednika koji je u središte svoje kampanje postavio antiimigrantsku i protekcionističku politiku, nije direktno spomenut u izvješću, stoji kako je “antiimigrantska i antitrgovinska retorika viđena od početka aktualne (američke) predsjedničke kampanje”, piše LA Times.