Proizvođač čipova Broadcom trebao je preuzeti svog najvećeg rivala, ali Trump je to upravo zaustavio

Inače, američki predsjednik je donedavno tvrdio da je preuzimanje super ideja

FOTO: AFP

Bijela kuća je zaustavila potencijalno najveće preuzimanje u tech svijetu. Proizvođač čipova Broadcom, čije se administrativno sjedište nalazi u Kaliforniji, ali je korporativno u Singapuru, za 117 milijardi dolara htio je kupiti svog rivala Qualcomm, no predsjednik Donald Trump osobno je blokirao preuzimanje, navodeći “nacionalnu sigurnost” kao razlog.

Prema pisanju CNBC-a, Trump je izdao naredbu da obje kompanije odmah prekinu pregovore te je zabranio da se glasa o potencijalnom ulasku Broadcomovih kandidata u Qualcommovu upravu. Wall Street Journal je istaknuo kako je Trumpova odluka vjerojatno motivirana izvještajem odbora za strana ulaganja u SAD-u (CFIUS), koja inače nadgleda strane investicije u američke kompanije.

Donedavno je govorio da je to super

Trump je u studenom prošle godine organizirao susret s Broadcomovim CEO-om Hock Tanom, hvaleći se tada kako se kompanija, koja je nekad bila američka, a sad je djelomično američka, a djelomično singapurska, planira potpuno vratiti natrag u Ameriku. Tada se Trump hvalio Broadcomovim statusom na listi Fortune 100 te kako je najavljeno preuzimanje indikator vraćanja poslova u Ameriku tijekom njegovog predsjedništva.

Zadovoljan je bio i Tanovom najavom kako će relociranje donijeti 20 milijardi dolara prihoda SAD-u. Ako bi Broadcom doista svoje poslovanje u potpunosti prebacio u SAD, konkretno u saveznu državu Delaware, više ne bi bili podložni mišljenju CFIUS-a, koji ne smije nadgledati transakcije između dvaju američkih kompanija. Čini se da je to bio možda i jedini Broadcomov motiv za povratak u SAD, ali su se nadali da će to uspjeti izvesti prije nego što se u priču upleo CFIUS, o onda i Bijela kuća.

Qualcomm se javno protivi ponudi

Qualcomm se javno protivi Broadcomovoj ponudi, tvrdeći da je preniska. S druge strane, dioničari Qualcomma navodno nisu posebno zadovoljni trenutnom upravom, a eventualna konsolidirana megakompanija imala bi bolju poziciju za suprotstavljanje drugim divovima u industriji čipova, kao što su Samsung, Intel, Apple, Huawei i drugi. Osim sigurnosnim aspektom, CFIUS je bio zabrinut i time da bi Broadcom mogao smanjiti Qualcommov odjel za istraživanje i razvoj. Broadcom i inače prati reputacija da snažno smanjuje takve investicije čim uđe u neku drugu tvrtku.

To bi u slučaju Qualcomma moglo dovesti do zaostajanja na području novih tehnologija, poput 5G komunikacija. Budući da se radi o Trumpovoj odluci, može se pretpostaviti da se zabrinutost temelji na strahu od kineske konkurencije. S obzirom na nacionalnu zabrinutost povezanu s kineskim kompanijama poput Huaweija, kineska dominacija u području 5G bi mogla imati također sigurnosnih implikacija, kaže CFIUS.