Proizvođačima cjepiva korona je donijela milijarde. Samo je prihod Moderne u prvoj polovici godine 80 puta veći nego 2020.

Kako su farmaceutske kompanije profitirale u pandemiji. Izvukli smo brojke

Airport employees unload a batch of three million doses of the Moderna vaccine against COVID-19 donated by the US from an American airlines airplane upon its landing at the Aurora International Airport in Guatemala City, on July 20, 2021. (Photo by Johan ORDONEZ / AFP)
FOTO: AFP

Tko je na početku pandemije koronavirusa znao prepoznati koja bi farmaceutska kompanija mogla doći do učinkovitog cjepiva, te je uložio u njihove dionice, mogao je ostvariti vrlo veliku zaradu.

Najbolje su prošli ulagači u manje kompanije koje su uspješno razvile mRNA cjepiva, pa je tako dionica američke farmaceutske kompanije Moderna od početka 2020. godine porasla za gotovo 2000 posto, a nisu loše prošli ni dioničari njemačkog BioNTecha – vrijednost njihovih dionica porasla je oko 1000 posto.

Prihodi Moderne 80 puta veći

Moderna je u četvrtak objavila financijsko izvješće za drugo tromjesečje ove godine koji pokazuju nevjerojatan rast prihoda i dobiti. Ukupni prihodi u drugom tromjesečju iznosili su im 4,4 milijarde dolara. Za usporedbu, u istom razdoblju prošle godine ukupni prihodi su im bili tek 67 milijuna dolara. Kada se pogleda cijelo prvo polugodište, ukupni prihodi se penju na 6,3 milijarde dolara, dok su u istom razdoblju prošle godine iznosili 75 milijuna dolara.

Što se tiče prihoda od prodaje, oni su na razini drugog tromjesečja iznosili 4,2 milijarde dolara. U prvom polugodištu prihodi od prodaje iznosili su 5,9 milijardi dolara. U izvješću se navodi da je u prvih šest mjeseci prodano ukupno 501 milijun doza cjepiva.

Višestruki rast ulaganja u istraživanja

Zbog razvoja cjepiva protiv koronavirusa došlo je, naravno, i do snažnog porasta troškova istraživanja i razvoja. Ti troškovi su u drugom tromjesečju iznosili 421 milijun dolara, dok su u istom razdoblju lani bili 152 milijuna dolara. Moderna je u istraživanje i razvoj u prvih pola godine uložila 822 milijuna dolara, što je znatno više nego u prvih šest mjeseci 2020. kada je na istraživanje i razvoj utrošeno 267 milijuna dolara.

U izvješću se pojašnjava da je do porasta troškova istraživanja i razvoja došlo uglavnom zbog ulaganja u klinička ispitivanja, proizvodnju, osoblje i ostalo vezano za razvoj cjepiva protiv koronavirusa.

Prošle godine bili u gubitku, sada su u plusu 2,8 milijardi

No, usprkos povećanju određenih troškova, konačni rezultat je sjajan. Neto dobit kompanije u drugom tromjesečju iznosila je 2,8 milijarde dolara, dok su u istom razdoblju lani imali gubitak od 117. milijuna dolara. U prvih šest mjeseci ove godine imali su neto dobit od 4 milijarde dolara, dok su u istom razdoblju prošle godine imali gubitak od 241 milijun dolara.

Dioničari Moderne, kompanije koja je osnovana 2010. godine, a na burzu izašla osam godina kasnije, svakako imaju razloga za zadovoljstvo. Cijena dionice početkom prošle godine kretala se na oko 20 dolara, dok je trenutna vrijednost preko 400 dolara. Grubi izračun pokazuje da netko tko je u siječnju prošle godine uložio 10 tisuća, sada ima oko 200 tisuća dolara.

BioNTechu tromjesečni prihodi porasli na dvije milijarde eura

Europska, točnije njemačka kompanija BioNTech, koja je u suradnji s Pfizerom razvila mRNA cjepivo protiv koronavirusa, još uvijek nije objavila izvješće za drugo tromjesečje. Ono bi trebalo biti objavljeno za nekoliko dana. No, već iz rezultata za prvo tromjesečje kod njih je vidljiv vrlo snažan rast poslovanja i prelazak iz gubitka u plus. Ukupni prihodi BioNTecha u prva tri mjeseca ove godine iznosili su preko dvije milijarde eura, dok su u istom razdoblju prošle godine bili svega 27 milijuna eura.

Troškovi istraživanja i razvoja u prva tri mjeseca ove godine iznosili su 216. milijuna eura, dok su u istom razdoblju lani bili oko 65 milijuna eura. Jasno je, kao što se i navodi u izvješću, da se radi o rastu troškova povezanih s razvojem cjepiva protiv koronavirusa.

Zarada u tri mjeseca milijardu eura

Konačni rezultat je više nego dobar te je BioNTech zahvaljujući cjepivu također došao iz minusa u plus. U prva tri mjeseca imali su neto dobit od 1,1 milijardu eura, dok je u istom razdoblju prošle godine ostvaren gubitak od 53 milijuna eura.

Cijena dionice BioNTecha u siječnju prošle godine kretala se oko 30 do 40 dolara, da bi njena vrijednost trenutno bila oko 390 dolara.