Proučili smo novi Zakon o radu. Rad od kuće ne može biti manje plaćen, a Uberovci bi mogli postati zaposlenici

Vlada je ovih dana socijalnim partnerima - sindikatima i Hrvatskoj udruzi poslodavaca - poslala nacrt prijedloga novog Zakona o radu

Vlada je ovih dana socijalnim partnerima – sindikatima i Hrvatskoj udruzi poslodavaca – poslala nacrt prijedloga novog Zakona o radu kojim će se, uz ostalo, regulirati i rad od kuće, kao i rad putem digitalnih platformi.

Rad od kuće u nekim zanimanjima, poput IT-ja, prisutan je već godinama, a trend njegova širenja ubrzala je koronakriza, kada su mnogi, čak i u organizacijama u kojima je to donedavno bilo nezamislivo, ostali raditi kod kuće.

Kod rada od kuće sve mora biti precizno definirano ugovorom

Vlada smatra da i pitanja koja se javljaju ako radnici rade kod kuće, umjesto u poslovnim prostorima poslodavca, treba zakonski regulirati, tako da je u novom Zakonu o radu, koji se priprema za sljedeću godinu, definirano što je “rad na izdvojenom mjestu rada”, što mora sadržavati ugovor o takvom radu i koje su obveze i prava radnika i poslodavaca kod takve vrste rada.

Čini se da su zakonodavci malo zakomplicirali sadržaj ugovora s obzirom na to da će u njemu trebati navesti, između ostalog i podatke o “očekivanom tijeku i sadržaju poslovnog procesa te opremi i sredstvima rada vezanim za dodjelu i izvršenje posla, kao i nadzoru te utvrđivanju učinka povjerenog posla”.

U ugovoru trebaju biti i podaci o “strojevima, alatima i opremi za obavljanje poslova koje je poslodavac dužan nabaviti, instalirati i održavati”, kao i o “uporabi vlastitih strojeva, alata i druge opreme radnika.” Predviđeno je i da se utvrdi naknada troškova za komunalije – električnu energiju i vodu – što se definira kolektivnim ugovorom, pravilnikom ili ugovorom o radu.

Radnik ne može imati manju plaću, ako radi od kuće

Što se tiče plaće, radnici koji rade od kuće, barem prema sadašnjoj verziji nacrta Zakona o radu, ne trebaju brinuti da će biti manje plaćeni. Naime, u jednom od članaka stoji da plaća i druga materijalna prava, ne smiju biti manja u odnosu na radnike koji rade u prostorijama poslodavca na istim ili sličnim poslovima. To se, naravno, odnosi i na druga prava iz radnog odnosa, poput godišnjih odmora i slično.

Zanimljivo je i da radnik koji odbije raditi od kuće, ne može zbog toga dobiti otkaz. “Odbijanje radnika da prihvati ponuđenu izmjenu ugovora o radu radi ugovaranja djelomičnog ili potpunog rada na izdvojenom mjestu rada, odnosno rada na daljinu, ne može biti razlogom za otkaz ugovora o radu”, stoji u nacrtu novog Zakona o radu.

Ljudi koji rade za digitalne platforme, mogli bi postati zaposlenici

Osim rada od kuće, novim Zakonom o radu bit će reguliran i rad putem digitalnih platformi, poput Ubera i sličnih. U nekim zemljama, poput Velike Britanije, sudovi su suradnicima takvih platformi već priznali status radnika, s određenim radničkim pravima, kakve imaju i klasično zaposleni, kao što su minimalna plaća i plaćeni godišnji odmor.

Sudeći po onome što se vidi iz budućeg Zakona o radu, i hrvatsko zakonodavstvo ide u tom smjeru. Naime, u dijelu zakona kojim se reguliraju prava i obveze poslodavca za kojeg radnik obavlja posao putem digitalne platforme navodi se da, ako poslodavac sklopi ugovor za obavljanje posla koji “s obzirom na narav i vrstu rada te ovlasti poslodavca utvrđene ovim člankom, ima obilježja posla za koji se zasniva radni odnos, smatra se da je kao poslodavac s radnikom sklopio ugovor o radu, osim ako ne dokaže suprotno”.

U prijevodu, ako inspekcija procijeni da je radniku koji radi za neku platformu to glavni posao, koji obavlja puno radno vrijeme i da se ne radi o nekakvom usputnom fušu, onda će mu poslodavac morati dati ugovor o radu i prijaviti ga na mirovinsko i zdravstveno.