Putničke agencije traže od Stožera da im zabrani rad: 'Ionako nemamo posla, treba nam financijska pomoć države'

Ističu da su im za opstanak i oporavak prijeko potrebna financijska sredstva

08.09.2020., Zadar - Osjetno manje turista na ulicama Zadra. Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

Udruga hrvatskih putničkih agencija traži od Stožera civilne zaštite da im i formalno zabrane rad jer im je od početka pandemije praktički onemogućeno poslovanje.

U svom priopćenju Putničke agencije podsjećaju da već gotovo godinu dana izvanredna situacija u Hrvatskoj i cijelom svijetu, uzrokovana pandemijom bolesti COVID-19, onemogućava redovno poslovanje te nanosi nemjerljive gubitke cijelom turističkom sektoru, a posebice turističkim agencijama.

Turističke agencije krizu su osjećale još početkom veljače prošle godine

No, unatoč tome, turističkim agencijama rad je formalno dozvoljen iako je došlo do snažnog pada putovanja.

Kriza se u ovom sektoru počela osjećati još početkom veljače prošle godine kada je došlo do prvih otkaza gostiju s azijskih tržišta, da bi nakon toga, zbog uvedenih restrikcija uslijedio otkaz gotovo svih domaćih i međunarodnih organiziranih putovanja, konferencija i događanja

“Entuzijasti među nama koji se ipak odluče na kreiranje novih programa, pokleknu pred problemom ograničenja u samim destinacijama, zatvorenosti turističkih i ugostiteljskih objekata i neizvjesnošću na koju ne mogu utjecati. Suočeni sa svime, nažalost, moramo jasno i glasno ponoviti kako su putovanja u ovakvim okolnostima jednostavno nemoguća“, ističe Tomislav Fain, predsjednik UHPA-e.

Putničke agencije najviše stradale

Pozivaju se i na podatke Državnog zavoda za statistiku iz kojih je vidljivo kako se najveći pad prihoda (- 86,2%) u uslužnim djelatnostima kao učinak pandemije bolesti COVID-19 na godišnjoj razini kontinuirano ostvaruje u djelatnosti N79 Putničke agencije organizatori putovanja (turoperatori) i ostale rezervacijske usluge te djelatnosti povezane s njima.

“Iako nam rad formalno nije obustavljen odlukom Stožera civilne zaštite, većinu usluga za koje smo temeljem zakona osnovani nismo u mogućnosti obavljati. Većina članova ne radi već skoro godinu dana i naše poslovanje je krajnje ugroženo. Do sada smo iscrpili sve rezerve, a kako bi osigurale likvidnost, turističke agencije bile su primorane, između ostalog, prodavati i vlastitu imovinu”, kaže Fain.

Bez dodatne pomoći putničke agencije neće opstati

Zahvalni su na potporama za očuvanje radnih mjesta no, upozoravaju da bez dodatne pomoći države neće opstati.

“Ako ne postoji drugi način da nam Vlada pomogne u ovoj neizdrživoj situaciji, onda smo mi jedina djelatnost koja od Stožera civilne zaštite RH traži da nas se formalno zatvori kako bi nam se taj način omogućila ravnopravnost u povlačenju prijeko potrebnih financijskih sredstava za opstanak i oporavak“, zaključuje Fain.