Qualcomm radi na stvaranju 5G-a; prvi mobiteli stižu 2019. Evo što zasad znamo o bržoj mreži

Recimo, znamo da će 5G biti jako, jako brz

Security - Illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Qualcomm je prošli tjedan predstavio sljedeću generaciju mobilnih mreža. Predstavili su ključne tehničke podatke i partnere te demonstrirali uređaje, kako bi apstraktnu ideju 5G brzina pokazali kao realnu stvar, koja nam stiže relativno brzo. Qualcomm je također najavio kako će na Mobile World Congressu u Barceloni krajem mjeseca pokazati i realne scenarije u kojima veće brzine donose poboljšnja.

Demonstracija 5G komunikacijskog standarda vjerojatno dolazi uslijed većih pritiska na Qualcomm, koji se bori protiv nasilnog preuzimanja, ali i za zadržavanje svoje pozicije kao tržišnog lidera. Upravo će 5G komunikacija biti temelj njihove budućnosti.

1. 5G je jako, jako brz

Povećanje brzine je očekivano, no dobre su šanse da će 5G biti brži i od tipičnog kućnog interneta. Prema podacima HAKOM-a, prosječna brzina 4G mobilnog interneta u Hrvatskoj (između travnja i rujna 2017. godine) iznosila je u downloadu 35,9 Mbit/s, dok je u uploadu iznosila 15,8 Mbit/s. U tom periodu, maksimalna izmjerena brzina je bila unutar HT mreže, 218,1 Mbit/s. Vipnet je tijekom studenog inicijalno testirao 5G mrežu na području grada Jastrebarskog te su postigli brzinu prijenosa podataka od 700 Mbit/s.

Qualcommov prvi 5G modem, Snapdragon X50, podržava teoretski 5 gigabita u sekundi. Dakle, Qualcommov modem može postići preko sedam puta veće brzine spram Vipnetovog testiranja, gotovo 23 puta više spram HT-ovog rekorda te 139 puta veće brzine spram prosjeka. Prema podacima stranice za mjerenje brzine interneta Speedtest.net, prosječna brzina fiksnog interneta u Hrvatskoj iznosi 22,77 Mbit/s, što je, dakle, čak 220 puta manje nego teoretski maksimum 5G standarda.

2. Ne radi se samo o brzini

Uz ogromne brzine, 5G standard mobilnim mrežama donosi mnogo veći kapacitet. Time će mreža moći podnijeti više podatkovnih veza nego do sada. Najbolji primjer toga bi bio nekakav ogromni javni događaj, poput koncerta u zagrebačkoj areni s više od 10.000 posjetitelja. U takvim situacijama, mobitel može prikazivati puni signal, no podatkovni promet će ili teći iznimno sporo ili se na kraju neće ništa niti prenijeti. Takva situacija bi sa 5G mrežom trebala biti puno rjeđa. Uz povećani kapacitet, latencija mreže je smanjena na 1-2 milisekunde, dok je u Hrvatskoj prosječna latencija na 4G mreži 28,4 milisekunde.

3. Nije samo za mobitele

5G neće biti namijenjen samo za industriju pametnih telefona, već za bilo koju industriju koja ima povezive uređaje. Tehnologija će primjerice biti esencijalna za samovozeće automobile, koji moraju komunicirati s drugim sudionicima u prometu i s drugim uređajima oko sebe što brže i pouzdanije. Smanjenjem latencije u komunikaciji i povećanjem kapaciteta mreže, automobili će moći komunicirati adekvatnom brzinom za autonomnu vožnju.

4. Prvi mobiteli 2019. godine

Qualcomm je najavio da je potpisao partnerstva s 19 proizvođača mobilnih uređaja te 18 telekoma, čime ćemo Snapdragon X50 modeme u mobitelima vidjeti početkom 2019. godine. Među uključenim proizvođačima su, primjerice, Asus, HTC, LG, Sony i Xiaomi. Na popisu trenutno nema nijedne hrvatske mreže, no uključeni su Deutsche Telekom (51 posto udjela u HT-u) i Vipnetov partner Vodafone group.

5. A Samsung, Huawei i Apple?

Zanimljivo je da na popisu nedostaju tri najveća proizvođača mobitela na svijetu. Nedostatak Huaweija je logičan jer rijetko koriste Qualcommove čipsete pošto proizvode svoje, no Apple i Samsung su puno češće koristili Qualcommove modeme u zadnjih par generacija uređaja. Apple trenutno ima pravni spor s Qualcommom, stoga bi mogao kompletno odustati od njihovih modema kasnije u 2018. godini. Samsung je pak odlučio koristiti svoje vlastite Exynos modeme.