Raketa svemirske tvrtke šefa Amazona odradila je još jedno uspješno testiranje; misle da bi ljudi uskoro mogli turistički u svemir

Ovim uspješnim lansiranjem i prizemljavanjem, komercijalni letovi mogli bi postati realnost još ove godine

Prvi testni let u 2018. godini za Blue Origin, svemirsku kompaniju osnivača Amazona, Jeffa Bezosa, prošao je jako uspješno. Nakon nekoliko odgađanja i sitnih problema, njihova osma po redu raketa New Shepard lansirala je i sletjela bez problema. Prizemljivanje kapsule dobro je prošlo i za posadu, u kojoj se nalazila testna lutka imena Skywalker.

Postignuta je rekordna visina od 351.000 stopa (107 kilometara), što je, inače, ciljana visina za Blue Orginove komercijalne letove. Maksimalna brzina koja je postignuta tijekom leta je oko 3.600 kilometara na sat. Raketa je na kraju, bez kapsule za posadu, sletjela na putujući brod usred oceana, zbog čega će ponovno moći letjeti u svemir. Ova osma raketa već je jednom lansirana u svemir. A upravo bi ta ponovna iskoristivost trebala biti najvažniji preduvjet za niže cijene svemirskih letova.

Jedna od rijetkih realnih konkurencija SpaceX-u

Iako je potrebno odraditi još niz testnih letova, s ovim je povećana šansa da se do kraja 2018. uvedu redovni komercijalni, odnosno turistički letovi u svemir. Cijena tih turističkih letova još uvijek nije poznata, no s obzirom na to da je prije par dana Virgin Galactic Richarda Bransona najavio komercijalne svemirske letove za 250.000 dolara, logično je očekivati da će Blue Origin ponuditi cijenu sličnu toj.

Negdje nakon 2020. godine kompanija planira uvesti veću raketu koju su nazvali New Glenn, a tad bi, zapravo, trebali početi i češći turistički letovi u svemir. Nova raketa će biti snažnija, s većom maksimalnom težinom tereta. Ovom misijom Bezosova kompanija pokazala je i da mogu u realnom vremenu realizirati postavljene ciljeve za razliku od, recimo, SpaceX-a Elona Muska. Dakle, postavili su se kao jedna od njihovih realnih alternativa.