Nekad je nužno odabrati stranu

Raste pritisak na Apple, Google i Sony da omoguće špijuniranje korisnika ali oni to ne mogu čak i kad bi htjeli

Enkriptiranje se nakon Snowdena proširilo u komercijalnom softveru i on se teško provaljuje

Zbog masakra u Parizu američki su dužnosnici ponovno zatražili da se ograniče tehnologije koje sprečavaju vladu u špijuniranju razgovora, tekstualnih poruka i elektroničke pošte.

Demokratska senatorica Kalifornije Dianne Feinstein od tehnoloških kompanija u Silicijskoj dolini traži da pomognu pravosudnom aparatu i obavještajnim agencijama u pristupu enkriptiranoj komunikaciji kojoj inače ne mogu prići, ako se pokaže da je teroristi koriste za planiranje napada.

Ravnoteža sigurnosti i privatnosti

“Zamolila sam za pomoć. I nisam dobila nikakvu pomoć”, rekla je senatorica u intervjuu televiziji MSNBC. “Ako kreirate proizvod koji zlim čudovištima omogućava da komuniciraju na ovaj način…to je velik problem”.

Rasprava o korištenju enkrpcije pokazuje kako se klatno ravnoteže sigurnosti i privatnosti njiše ovisno o događajima, piše Bloomberg. Apple, Google, Yahoo i neke druge tehnološke kopmpanije u svoje su novije proizvode ugradili snažniju enkrpciju nakon što je Edward Snowden 2013. otkrio razmjere špijuniranja koje provode američke obavještajne službe. Sada se situacija preokreće.

Kompanije ignoriraju pritisak

Kompanije još ne komentiraju najnovije događaje ali u prijašnjim slučajevima tvrdile su da vlade dokaze u istragama mogu dobiti drugim, tradicionalnijim načinima, kao što su informatori. Predsjednik kongresnog Odbora za domovinsku sirugnost Michael McCaul odgovorio je da “se ne može zaustaviti ono što se ne vidi.”

Direktor CIA-e John Brennan i šefovi drugih američkih sigurnosnih službi nisu u ponedjeljak tražili nova ograničenja, ali su rekali da teroristi koriste sve suvremene tehnologije koje su im na raspolaganju kako bi sakrili svoje planove. “Količina dostupne tehnologije i zakonski i tehnološki jako otežava uvid obavještajnih službi”, rekao je Brennan na jednom skupu u Washingtonu. Terorističke napade na Pariz nazvao je “pozivom na buđenje” europskim vladama koje su vrlo kritične prema američkom špijunskom programu.

PlayStation 4 i Dark web su glavne teme

Američka državna odvjetnica Loretta Lynch podsjeća da teroristi koriste enkripciju na svemu čim ekomuniciraju, od aplikacija do igraćih konzola. Veliku pažnju medija izazvala je prošlotjedna izjava potpredsjednika belgijske vlade Jana Jambona na jednom skupu Politica u Bruxellesu, koji je ustvrdio da je najteže provaliti komunikaciju terorista preko PlayStationa 4.

Igrači najčešće komunciraju privatnim glasovnim porukama. Buzzfeedje napisao da igrači u cijelom svijetu traže sve kompleksnije načine komunikacije, uključujući “korištenje oružja tijekom igre kako bi rafalima na zidovima ispisivali poruke.”

Direktor FBI-ja James Comey javno upozorava da su istrage ograničene kad sumnjivci koriste privatne internetske forume, aplikacije koje enkrptiraju emailove i Dark web. Taj je skriveni dio interneta glavno mjesto komunikacije, regrutiranja i planiranja napada i teroristi znaju da ih obavještajci ne mogu pratiti.

Policija tvrdi da Silicijska dolina radi protiv vlasti

Enkriptirana komunikacija je kodirana i može se provaliti samo uz poseban ključ. Senator John McCain koji predsjedava Senatskim odborom za oružane snage, poručio je da je “vrijeme da dobijemo drugi ključ koji će se čuvati na sigurnom i koristiti samo uz sudski nalog”.

Šef njujorške policije William Bratton u ponedjeljak se pridružio pozivima tehnološkim kompanijama da pomognu u istragama ali nije rekao kako. “Naši proizvođači namjerno osmišljaju tehnologiju koja sprečava pristup uređajima, čak i njihovim inženjerima koji je kreiraju”, rekao je Bratton za MSNBC, “Moraju odmah početi surađivati s nama jer ovako na mnogim razinama rade protiv nas.”

Špijuniranje ugrožava digitalnu ekonomiju

Zagovornici prava na privatnost snažno se opiru ovom pritisku. Kažu da restrikcije neće Ameriku učiniti sigurnijom.

“Svaki pokušaj dobivanja ovlasti za ulazak na stražnja vrata ili zabrana tehnologije stavio bi matematiku izvan zakona i propast će, a nećemo biti sigurniji. Može se samo desiti da na internetu budemo manji sigurni i tako ugrozimo svoju digitalnu ekonomiju”, tvrdi direktor Instituta za otvorenu tehnologiju Kevin Bankston, “Na kraju ćemo sebi nauditi više nego teroristima.” Osim toga, tehnologija danas onemogućuje kompanijama da predaju vlastima informacije o komunikaciji čak ni prisiljene sudskim nalozima, mnoge aplikacije ne dopuštaju pristup ključevima za dekodiranje ni provaljivanje. Zaustavljanje ISIS-a, kažu protivnici novog špijunskog programa, ionako ne ovisi samo o špijuniranju već i o uništenju terorističkih uporišta u Siriji i Iraku.