Razgovarali smo s ugostiteljima, isplati li se otvaranje terasa? 'Osjećamo se bolje. Iako nam nije puno bolje'

Ugostitelji su jučer napokon dočekali ublažavanje protuepidemijskih mjera.

Ugostitelji su jučer napokon dočekali ublažavanje protuepidemijskih mjera. Kada su u studenom prošle godine zatvoreni kafići i restorani očekivalo se da će ta mjera trajati otprilike mjesec dana, do Božića.

No Vlada je zbog pogoršanja epidemiološke situacije odlučila odgoditi ublažavanje mjera sve do početka ožujka, te od sada ugostiteljski objekti mogu raditi na terasama, što bi ovom sektoru o kojem u Hrvatskoj ovisi oko 100 tisuća ljudi, trebalo omogućiti kakav-takav prihod.

“Iako nam nije puno bolje, osjećamo se bolje”

Vedran Jakominić, riječki ugostitelj i član Odbora za ugostiteljstvo i turizam udruge Glas poduzetnika, kojeg smo zamolili da prokomentira jučerašnji prvi dan rada terasa kaže da im ovo ublažavanje donosi određeno olakšanje.

“Za duševno stanje nacije je to važno, za budžete ugostitelja to je u redu, barem dok je lijepo vrijeme, ali treba nastaviti s mjerama za očuvanje radnih mjesta i naknadu za očuvanje radnih mjesta, ali ne s granicom pada prihoda od 60 posto, nego kao i u ostatku Europe, od 20 posto, onda će to biti u redu. Sve u svemu, iako nam nije puno bolje, osjećamo se bolje”, kaže Jakominić.

Osim toga, Jakominić smatra da bi Vlada trebala sniziti PDV na ugostiteljstvo, kako bi više novca ostavila u tom sektoru koji je jedan od najpogođenijih protuepidemijskim mjerama, s obzirom na to da čak i kada bi bili potpuno otvoreni, zapravo rade smanjenim kapacitetom zbog držanja razmaka među stolovima. Na smanjenje PDV-a za ugostiteljstvo i turizam odlučilo se više europskih zemalja.

“Ne smijemo zaboraviti da puno ugostitelja nema terase”

Žakline Troskot predsjednica Sekcije restorana i slastičara Nezavisne udruge ugostitelja, također kaže da im je otvaranje terasa određena pomoć, no upozorava da se za dio ugostitelja s tom odlukom ništa nije promijenilo.

“Ne smijemo zaboraviti da puno ugostitelja nema terase i da za njih ovo ništa nije značilo. Osim toga, ovaj tjedan nam je i vrijeme išlo na ruku, ali to se može brzo preokrenuti. Ako krene loše vrijeme tada nam otvaranje terasa neće značiti ništa”, kaže Troskot.

I ona se slaže da je nužno nastaviti s ekonomskim mjerama pomoći poduzetnicima, ali i da bi mjere trebalo najavljivati u naprijed. “Živimo iz dana u dan, svakih 15 dana imamo novi moment kojem se moramo prilagođavati.”

Ekonomske mjere moraju trajati sve dok traju ograničenja u radu

Smatra i da bi ekonomske mjere trebale trajati sve dok traju bilo kakva ograničenja u radu. Nakon godinu dana koliko sada traju protuepidemijske mjere, mnogi poduzetnici su iscrpili rezerve i na rubu su propasti.

“U zadnjih godinu dana, pola godine smo bili potpuno zatvoreni, drugu polovicu smo radili pod restrikcijama. Bilo kakve zalihe koje je netko imao su se istopile. Krediti koji su se dizali u proljeće, do sad su potrošeni tako da je i poduzetnik s padom od 40 posto sada na rubu propasti, a za Vladinu pomoć potrebno je imati pad od 60 posto”, kaže Troskot.