Onaj razvod na Facebooku mogao bi imati dalekosežne pravne posljedice

Njujorški sud pomaknuo je granice vođenja brakorazvodnih parnica

A smartphone user shows the Facebook application on his phone in the central Bosnian town of Zenica, in this photo illustration, May 2, 2013. Facebook Inc’s mobile advertising revenue growth gained momentum in the first three months of the year as the social network sold more ads to users on smartphones and tablets, partially offsetting […]

Vrhovni je sud na Manhattanu nedavno donio nesvakidašnju presudu i time dobio svu medijsku pozornost koju nisu mogli ni zamisliti. Naime, Elanora Baidoo, njujorška medicinska sestra, svom je mužu preko Facebooka poslala zahtjev za razvod.

I dok će entuzijasti i tech frikovi odmah pomisliti kako je na pomolu nova tehnološka revolucija i da ćemo brakove moći virtualno prekidati, baš kao što mijenjamo status veze, svijet je još daleko od toga.

Naime, Baidoo i njezin (uskoro bivši) muž Victor Sena Blood-Dzraku oboje su porijeklom iz Gane. Vjenčali su se 2009. godine, ali tipične ganske ceremonije vjenčanja nije bilo. Iako je Blood-Dzraku to obećao svojoj supruzi, nije ispunio obećanje. A obred vjenčanja jedan je od najsvetijih ceremonija afričke kulture i Baidoo je željela i sama biti dijelom toga.

Facebook kao jedina nada

Pokušala je svog odmetnutog supruga pronaći na razne načine. Zvala ga je, slala mu e-mailove, tražila ga sama, čak je angažirala i privatnog detektiva, ali muža joj nije bilo nigdje na vidiku. Osim u virtualnom svijetu, jer je gospodin Blood-Dzraku redovito ažurirao svoj profil na Facebooku. “Nismo imali pojma gdje se ovaj čovjek nalazi, jer nam nije htio reći”, kazao je Baidooin odvjetnik Andrew Spinnell. “Sud nas je natjerao da iskoristimo sve moguće načine, da bi nam na kraju odobrio Facebook kao jedini način kontakta”, objasnio je.

Nakon što je sud utvrdio da je Baidoo iscrpila sve konvencionalne i općeprihvaćene metode traženja nekoga, dozvolio joj je da mu papire i zahtjev za razvod braka uruči preko poruke na Facebooku. Reakcija njezina (uskoro bivšeg) muža ostala je nezabilježena.

Iako vrlo zanimljiv, ovaj slučaj nije jedini u kojem je sud dozvolio da Facebook bude sredstvo komuniciranja i dostavljanja sudske odluke. U rujnu prošle godine sud na Staten Islandu dozvolio je Noelu Biscochu da svojoj bivšoj ženi Anni Mariji Antigui preko Facebooka javi da ne želi više plaćati dječju alimentaciju. I ovdje je Facebook dozvoljen tek kad su se iscrpile sve druge metode.

New York pomiče pravne granice

“Oba slučaja sadrže ekstremne i neuobičajene činjenice, koje se ne viđaju često”, kazala je Mashableu Mindy Lauren Ross, odvjetnica iz San Francisca specijalizirana za obiteljsko pravo. I Baidoo i Biscocho imali su posla s ljudima koji nisu željeli biti pronađeni. Facebook im je postao posljednja nada.

Spinell objašnjava da je slučajevima pomoglo i to što su se dogodili u New Yorku. Savezna je to država, smatra, koja uvijek ispituje granice pravnog djelovanja. Suci u New Yorku tako mogu koristiti Facebook kao sredstvo informiranja stranki u postupku, ali to je učinjeno samo u vrlo rijetkim slučajevima.

“Mnogi su suci vrlo konzervativni”, kaže odvjetnica Jane Aceituno. Drugdje u SAD-u takve se odluke donose ovisno o saveznoj državi. Ono što je moguće u New Yorku, ne mora biti moguće u Kaliforniji, zato što ima drukčiju legislativu.

Neiskorišteni potencijal Facebooka

Međutim, očigledno je samo pitanje vremena prije nego mnoge zemlje prepoznaju moć platforme kakva je Facebook. Mogućnosti koje se time otvaraju doista jesu vrlo velike.

“Korištenje društvenih mreža već je ukorijenjeno u naše društvo. Mislim da je samo pitanje vremena kad će Facebook postati regularno sredstvo komunikacije tamo gdje tradicionalne metode zakažu”, kaže odvjetnica Ross. Po njezinu je mišljenju slučaj Baidoo trajno proširio mogućnosti korištenja Facebooka u pravnom smislu.