S predsjednicom HUP-a razgovarali smo o Bijeloj knjizi, porezima na plaće i očekivanjima od nove Vlade

U Bijeloj knjizi su navedeni najveći problemi razvoja poduzetništva

FOTO: Foto: Kristijan Tabet

S predsjednicom Hrvatske udruge poslodavaca Gordanom Deranja razgovarali smo nedugo nakon objave Bijele knjige u kojoj su po sektorima navedeni najveći problemi koje poduzetnici ističu kao prepreku razvoju biznisa u Hrvatskoj. Nedugo nakon objave 16 pitanja HUP-a i Bijele knjige, 16 pitanja su napisani, objasnila nam je gospođa Deranja, prvenstveno kao referenca strankama kako bi, pripremajući ekonomske programe za izbore, znali koji su gorući problemi privatnog sektora.

Kako komentirate najavljeno smanjenje poreznih opterećenja na plaće?

Smanjivanje poreza od 40 posto pomoći će u zadržavanju i privlačenju najboljih ljudi koji su izloženi ponudama za rad u inozemstvu. Svako porezno rasterećenje je dobrodošlo i pozdravljamo svaki napor Vlade koji ide u tom smjeru. No porezi na plaće samo su dio visokog ukupnog poreznog opterećenja pod kojim posluju hrvatski poduzetnici i poslodavci. Potrebna nam je ozbiljna i cjelokupna reforma te plan promjene sustava koji opterećuje gospodarstvo, posebno brojne fiskalne namete koji ozbiljno otežavaju svakodnevno poslovanje. Suočeni smo s čestim promjenama porezne politike koje su u pravilu najčešće išle u smjeru povećanja poreza i nameta kako bi se osiguralo više novca za proračun, a takva je porezna politika gušila gospodarstvo i ona se mora promijeniti. No pravih i održivih promjena na tom području ne može biti bez reformi i restrukturiranja na strani države i državne potrošnje te uvođenja efikasnijih modela rada.

Kakve će efekte imati najavljeno smanjenje zateznih kamata na poduzetništvo? Slažete li se s ministrom Grčićem, koji od ovih zakonskih promjena ima velika očekivanja?

Smanjivanje visine zatezne kamate imat će određene pozitivne učinke, no to neće bitno poboljšati uvjete poslovanja u Hrvatskoj. Već spomenuto visoko porezno opterećenje, prevelika birokratiziranost, neučinkovita administracija, pravna nesigurnost i neefikasno pravosuđe, neusklađenost sustava obrazovanja i tržišta rada, loša poduzetnička klima sve to značajno utječe na uvjete poslovanja i konkurentnost naših tvrtki.

Ima li pomaka prema u rješavanju problema prikazanim u 16 ključnih pitanja poduzetnika i Bijeloj knjizi?

Teško je očekivati bilo kakve ozbiljne i dublje promjene u mjesecima uoči izbora, svjesni smo toga. Objavom 16 pitanja i Bijele knjige htjeli smo potaknuti sve stranke da na vrijeme pripreme i ponude javnosti konkretna rješenja za najveće gospodarske probleme i uvrste ih u programe, da njihove buduće vlade budu spremnije kad dobiju mandat. Neke su stranke brzo reagirale i pokazale interes da ponude rješenja.

Nedavno ste se susreli i s predsjednicom Republike?

Tako je, razgovarali smo o preprekama u gospodarstvu sažetim u 16 pitanja HUP-a. Želimo da predsjednica podrži promociju pozitivnijeg poduzetničkog ozračja i izražavanje stavova o gospodarskim pitanjima.

Što konkretno tražite od buduće vlade?

Bijela knjiga konkretizira goruće probleme u 30 sektora gospodarstva i predlaže rješenja za uklanjanje prepreka u poslovanju. Od buduće vlade tražimo da zaista od prvoga dana mandata počne rješavati sve navedene probleme i skazane u HUP-ovih 16 pitanja. Predugo smo odlagali rješavanje. Pokušavali smo izići iz krize manjim promjenama i zahvatima u načine rada i trošenje novca poreznih obveznika. Očito je da to ne daje željene rezultate i izbora, zapravo, nema. Ovaj slabi rast nije dovoljan i neće povećati zaposlenost ni standard građana.

Mali i srednji poduzetnici jako se žale na vođenje evidencija o radnicima, HUP je već tražio od Ministarstva rada i mirovinskog sustava da to promijeni. Hoćete li nastaviti inzistirati?

Upravo razgovaramo s Ministarstvom o tome. Predstavnici HUP-a sudjelovali su u raspravi tijekom izrade Pravilnika. Nismo se složili sa svim njegovim odredbama, a Pravilnik je usvojen unatoč negativnim primjedbama. Ministarstvo rada i socijalne skrbi već je pri donošenju najavilo da će upozorenja i primjedbe poslodavaca naknadno biti razmotrene i to je sada u tijeku. Pokrenuli smo razgovore s Ministarstvom o promjeni odredbi koje su nerazumljive ili teško provedive i koje nepotrebno birokartiziraju svakodnevno poslovanje. Vjerujemo da ćemo u tim razgovorima biti uspješni i da ćemo uskoro imati izmijenjeni pravilnik.