Samsung je sinoć predstavio Galaxy Note 10; izvukli smo ključne novosti

Postoje manji i veći model, donosimo neke razlike

FOTO: Screenshot/Youtube

Samsung je sinoć u New Yorku predstavio novu generaciju svojeg Notea, mobitela koji će preuzeti ulogu flagshipa od sadašnjih S10 modela, barem dok se ne pojavi novi S11. Glavna razlika u odnosu na ranije generacije je u tome što Note više nije ogroman mobitel koji zadire u teritorij manjih tableta, već je dostupan i manji model koji će biti lakše staviti u džep. Veći model, Note 10+ ima 6,8 inčni ekran, a obični Note 10 ima 6,3 inčni ekran, malo manji od većeg Galaxy S10 Plus modela.

Uz manji ekran na manjem modelu, umanjena je i rezolucija. Veći model tako broji 1440×3040 piksela, dok se manji mora zadovoljiti izduženom Full HD rezolucijom od 1080×2280 piksela. Razlika ne bi trebala biti uočljiva golim okom, no za uređaj koji pretendira biti najbolje što Android svijet nudi, kompromis slabije rezolucije je pomalo neshvatljiv. Ureza za prednju kameru, poput onog na iPhoneu XS, nema, već se samo na sredini ekrana nalazi maleni otvor za kameru. Pozicioniranje u sredinu čini se logičnijim naspram pozicioniranja na S10 liniji, gdje se kamera smještala u desni kut ekrana.

https://www.youtube.com/watch?v=CYA_XAMfRfo

Postoje i modeli s 5G povezivosti

Što se tiče ostalih karakteristika, tu nema previše iznenađenja. Za američko tržište, Noteovi će imati Qualcommov Snapdragon 855 čipset, dok će na europskom i azijskom tržištu imati Samsungov vlastiti Exynos 9825. Oba čipseta slove kao sam vrh ponude u mobilnom svijetu, a oba su bazirana na 7 nm procesu, zbog čega bi trebali biti energetski efikasniji, što će zauzvrat dati veću autonomiju baterije. Oba modela je također moguće kupiti u verziji koje podržavaju 5G povezivost.

Manji model ima 8 GB RAM memorije, dok veći ima ogromnih 12 GB RAM-a, što je više memorije nego na prosječnom laptopu. Manji model ima samo jednu opciju pohrane od 256 GB, bez mogućnosti proširivanja pohrane memorijskim karticama, funkcijom s kojom se Samsung dugo vremena dičio i isticao od konkurencije. Veći model uz opciju pohrane od 256 GB ima i opciju s 512 GB, ali i mogućnost proširivanja s MicroSD memorijskim karticama do 1 TB.

Zbogom utoru za slušalice

Druga bitna stvar koja je izostala u odnosu na prošle generacije je klasični 3,5 milimetarski utor za slušalice, s kojim se Samsung također dičio zadnjih par godina. Samsung je općenito bio proizvođač koji nije htio odmah slijediti trendove koje nameće Apple, pa su dugo vremena i dalje održali 3,5 mm audio utor. To će se možda, dolaskom Notea bez tog utora, proširiti i na druge buduće serije, poput S11. Samsung kaže da su od utora morali odustati jer su htjeli stvoriti više mjesta za bateriju.

Veći model broji sasvim pristojnih 4300 mAh kapaciteta, dok je manji nešto slabiji s 3500 mAh. Međutim, oba modela podržavaju brže bežično punjenje s 20W, ali i brže žičano punjenje. Manji model je ograničen na 25W snage, dok je veći Note 10+ moguće puniti punjačem od 45W, što je snaga punjača prosječnog laptopa. Taj punjač nažalost nije priložen uz mobitel, već se mora dodatno kupiti. No ako ga kupite, vaš Note 10+ ćete moći napuniti od potpuno prazne baterije do pune u manje od sat vremena.

Srećom, Samsung je odlučio i ukloniti posebnu tipku za svojeg glasovnog asistenta Bixbyja, koja se nalazila s lijeve strane novijih Samsungovih modela. Korisnici su Bixby uglavnom izbjegavali zbog njegovih limitiranih mogućnosti, pa je ta tipka ustvari bila suvišna jer bi ju korisnici najčešće slučajno pritisnuli.

Unaprijeđena olovčica

Ključna karakteristika svakog Note modela do sata je bila olovčica, odnosno Stylus, s kojom se može pisati po ekranu. Sada je olovčica mnogo pametnija, pa u sebi ima ugrađen akcelerometar koji omogućuje i pisanje po zraku. Dakle, zamahivanjem olovčice, kao da se radi o nekom malenom svjetlosnom maču iz Star Warsa, bit će moguće prebaciti između raznih modova kamere, a kružnim pokretima će se moći zumirati. To znači da mobitel možete postaviti na jedno mjesto i onda iz daljine upravljati kamerom.

Sa stražnje strane Note 10+ modela se nalaze četiri kamere Screenshot/Youtube

Kamere su također jedna od stavki koja razlikuje veći od manjeg modela. Oba modela dijele tri glavne stražnje kamere, jednu klasičnu od 12 megapiksela, jednu zoom kameru od 12 megapiksela s dvostrukim uvećanjem, te jednu širokokutnu od 16 megapiksela, s kojom će, recimo, biti moguće slikati i veće društvo ljudi iz blizine. No, veći Note 10+ ima i dodatnu kameru koja može prepoznati dubinu kadra, kako bi se dobile što bolje fotografije objekata sa zamućenim pozadinama, odnosno, što bolja bokeh fotografija.

Prednarudžbe su se već počele pojavljivati u domaćim trgovinama, pa zbog toga znamo i cijene. Manji Note10 s 256 GB pohrane kreće od 7399 kuna, a veći kreće od 8499 kuna. Note 10+ s 512 GB pohrane kreće s 9299 kuna, a službeni početak prodaje je 23. kolovoza.