Saudijskom Aramcu, privatnoj kasici-prasici moćnog princa, prihodi su zbog pandemije pali za 45 posto

Unatoč tome, godinu su završili s 49 milijardi dolara profita

A handout picture provided by Energy giant Saudi Aramco, Saudi Arabia's Oil Company, shows its Fadhili Gas Plant Project, located 30 km west of the city of Jubail in the eastern province of Saudi Arabia on January 16, 2019. - Aramco posted on May 12, 2020 a 25 percent slump in first-quarter profit and said the coronavirus crisis which triggered a crash in oil prices would weigh heavily on demand in the year ahead. (Photo by Mohamed ALEBN ALSHAIKH / Saudi Aramco / AFP) / === RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO /ARAMCO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS ===
FOTO: AFP

Saudijski naftni gigant Saudi Aramco, korporacija u većinskom vlasništvu kraljevske obitelji, objavio je kako su im prošlogodišnji profiti snažno pali zbog niza zatvaranja diljem svijeta.

Zarada u 2020. godini im se smanjila 45 posto spram 2019. godine, no svejedno su ostvarili profit od 49 milijardi dolara. Iz kompanije su također izjavili kako će dioničari i ove godine dobiti dividende, ukupno 75 milijardi dolara. Najveći dioničar u Saudi Aramcu upravo je saudijska vlada u Rijadu.

Iz kompanije su objavili kako im je ovo bila jedna od izazovnijih godina u povijesti. Tijekom prošle godine cijena nafte pala je za petinu, a zemlje diljem svijeta ograničile su putovanja i prelaske preko granica. Čitav niz industrija također je bio zatvoren, a pandemija je onemogućila i svakodnevna kretanja ljudi, što je drastično smanjilo potražnju za gorivom.

Očekuju oporavak

I druge velike naftne kompanije poput Royal Dutch Shella i BP-a također su doživjele osjetan pad profita. Exxon Mobil, najveća energetska kompanija u SAD-u, zabilježila je svoj prvi godišnji gubitak. Cijena barela nafte ipak je počela blago rasti od kraja prosinca, do 64,53 dolara po barelu, nakon što su zemlje počele s masovnim cijepljenjem građana.

“Vidimo sve veću potražnju u Aziji, a potražnja blago raste i u drugim dijelovima svijeta. Očekujemo da će potražnja i dalje rasti, paralelno s popuštanjem mjera diljem svijeta”, rekao je glavni direktor Saudi Aramca za BBC, Amin Nasser.

S druge strane, Aramco je suočen s nizom drugih problema. Dva njihova postrojenja napadnuta su dronovima, zbog saudijskog miješanja u rat u Jemenu. Prošloga petka, zapalila se jedna njihova rafinerija u prijestolnici Rijadu. Nasser je rekao kako je rafinerija u međuvremenu popravljena, a da je kompanija pripremila planove za situacije kada su im postrojenja napadnuta.