Nekad je nužno odabrati stranu

Šef Europske komisije ide u Ameriku, nada se da će zaustaviti trgovinski rat

Jean-Claude Juncker s Donaldom Trumpom susrest će se u srijedu

FOTO: Profimedia, Face To Face A

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nada se da će na susretu s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom u srijedu u Washingtonu dobiti odgovor na pitanje može li Europska unija još uvijek spriječiti puni trgovinski rat sa Sjedinjenim Državama, no izgleda da se u ovom trenutku obje strane pripremaju za eskalaciju.

U lipnju je Trump uveo carine na čelik i aluminij iz EU-a, što je navelo Uniju da podigne carine za robu iz SAD-a u vrijednosti od tri milijarde dolara, od maslaca od kikirikija do whiskeya i motocikala. No te mjere mogle bi biti samo početak šireg trgovinskog rata ako Trump ispuni svoju prijetnju da će povećati carine za automobilsku industriju.

Čelništvo Europske unije se nada da se puni trgovinski rat ipak može izbjeći, no istovremeno priprema protumjere za slučaj da Washington dodatno eskalira situaciju. “Mjere oko čelika i aluminija pretvorile su retoriku u stvarnost, a ako bi se isto učinilo za automobile nova bi stvarnost postala doista mračna”, rekla je u četvrtak povejrneica EU-a za trgovinu Cecila Malmstrom i dodala da bi takav potez bio “katastrofalan”.

Što ako Trump ustraje na višim carinama za aute?

Dok carine na metale pogađaju izvoz EU-a vrijedna 6,4 milijardu eura, izvoz automobilske industrije Unije vrijedi više od 50 milijardi eura godišnje, napomenula je povejrenica. Malmstrom će u Washingon putovati zajedno s Junckerom na razgovore s Trumpom “u duhu dugotrajnog prijateljstva SAD-a i Europe”, kako je rekla na događaju u organizaciji instituta i zaklade German Marshall Fund (GMF).

Po europskim diplomatima, očekuje se da će Juncker i Malmstrom, kako bi deeskalirali stanje, predložiti takozvani plurilateralni sektorski sporazum o uklanjanju carina za automobilski sektor. Uz EU i SAD, on bi uključio i Japan, Kinu, Južnu Koreju i Meksiko.

Govori se da će se pored toga Trumpu ponuditi perspektiva sklapanja sporazuma kojime bi se snizile, pa i uklonile, carine na industrijsku robu. Malmstrom je, međutim, istovremeno upozorila da EU priprema popis protumjera ako Trump bude ustrajao na višim carinama za automobilsku industriju.

Zašto je antagonizirao europske partnere

One bi mogle pogoditi američku robu poput ugljena, farmaceutskih i kemijskih proizvoda, po izvorima iz EU-a koji su potvrdili izvješće njemačkog časopisa Wirtschaftswoche. Trumpov protekcionistički pristup trgovini, uslijed čega je u posljednjim intervjuima EU označio kao “neprijatelja”, jedan je od nekoliko razloga zašto je posljednjih mjeseci antagonizirao europske partnere.

On napada europske zemlje jer za obranu ne izdvajaju udio proračuna dogovoren u NATO-u, a istovremeno izgleda kako se nastoji zbližiti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom koji je Europi već dugo trn u oku. Trump je ovoga tjedna na Twitteru napao EU i povodom rekordne kazne od 4,3 milijarde eura Googleu zbog kršenja pravila Unije o tržišnom natjecaju, a u petak je EU i Kinu optužio za manipulacije valutom.

Juncker u Washington kreće u utorak, a s Trumpom će se sastati u srijedu i 19 i 30 po srednjoeuropskom vremenu. Kasnije u srijedu će održati govor o odnosima EU-a i SAD-a. “Nakon što sam gajio naivno uvjerenje da su SAD i Europa brat i sestra jako me iznenadilo što je predsjednik Sjedinjenih Država Europu proglasio neprijateljem”, rekao je Juncker ovoga tjedna. “U svakoj obitelji se događa da veći brat ne poštuje manju braću”, dodao je Juncker i najavio da će u posjetu braniti europska stajališta.