Šef udruge banaka požuruje buduću Vladu, izjavio je za Bloomberg kako baš i nemaju previše vremena za dogovor

I druge banke, nakon Unicredita, spremne su na tužbu protiv države

05.04.2016., Zagreb - Hrvatska udruga banaka (HUB) u suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP) organizirala je konferenciju pod nazivom Krediti i gospodarski rast u hotelu Esplanade. Zdenko Adrovic, direktor HUB-a. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Buduća hrvatska vlada treba postići dogovor s bankama oko zakona o konverziji kredita u švicarcima prije nego što i ostale banke nakon Unicredita podignu tužbe protiv Hrvatske, rekao je za Bloomberg predsjednik Hrvatske udruga banaka Zdenko Adrović.

Američka agencija piše kako su hrvatske banke pretrpjele 7,6 milijardi kuna troškova zbog zakona koji ih je obavezao da konvertiraju kredite u švicarskim francima u euro po tečaju koji je bio u periodu uzimanja kredita. Unicredit, jedna od osam stranih bankarskih podružnica, podigla je tužbu protiv Hrvatske 16. rujna pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova.

Prvi veliki test za novu vladu

Taj će spor biti prvi veliki test za novu hrvatsku Vladu, piše novinarka Bloomberga, podsjećajući da je konzervativni HDZ u pregovorima o koaliciji s Mostom nezavisnih lista i manjim strankama.

Dok čelnici buduće Vlade, koja bi trebala proizaći iz ovih pregovora, misle da će uspjeti pronaći kompromis s bankama, vrijeme za dogovor bi moglo isteći upozorava Adrović u izjavi za Bloomberg, : “Nemamo previše vremena na raspolaganju. Situacija će se promijeniti kad jedna od slijedećih banaka započne arbitražni proces, a znamo da ih je nekoliko već spremno za taj potez”.

Imaju mehanizam protiv poreza

Nije precizirao o kojoj je banci riječ, u tekstu se samo navodi da su uz Unicredit u Hrvatskoj prisutni Erste grupa, Intesa, Raiffeisen, OTP i Societe General.

Adrović nije priznao da su formalni pregovori banaka i vlade započeli, ali je rekao da su izmijenili informacije. Uvede li nova Vlada porez na aktivu bankama kazao je kako će nastojati zaštititi svoje ulaganje u Hrvatskoj te da bi banke mogle spojiti svoje hrvatske podružnice s matičnom bankom u inozemstvu, ostavljajući u Hrvatskoj maloprodajnu mrežu koja neće držati bilo kakvu imovinu.