Šefovi velikih banaka krivnju za kršenje zakona svalili na nekoliko pojedinaca

Banke su ranije priznale krivnju za manipulacije tečajnim listama

FOTO: AFP/AFP

Nakon što je pet velikih banaka priznalo krivnju za manipulaciju tečajnim listama zbog koje će platiti 5,8 milijardi dolara, šefovi okrivljenih banaka su krivnju svalili na nekoliko pokvarenih pojedinaca.

„Shvaćam frustracije naših kolega i dioničara zbog nekoliko pojedinaca koji su ugrozili ugled naše kompanije i cjelokupne djelatnosti“, napisao je direktor Barclaysa Antony Jenkins u izvješću kojim je objavio da će banka priznati krivnju.

Direktor JPMorgana Jamie Dimon je krivnju također svalio na nekoliko zaposlenika. „Iz ovoga možemo izvući pouku da ponašanje manje grupe ili samo jednog zaposlenika može učiniti štetu svima nama“, poručio je Dimon koji je na čelu banke bio cijelo vrijeme dok se odigravalo kršenje zakona.

Najavljen je nastavak istrage

Barclays i JPMorgan su optužene da nisu detektirale i sankcionirale ilegalnu suradnju svojih zaposlenika u namještanju tečajnih lista. Američki regulatori kažu da je jedan od tragova, koji su propustili istražiti, chat soba naziva „kartel“, u kojoj su trgovci razmjenjivali informacije o transakcijama klijenata i odlučivali kako će trgovati u svoju korist.

Direktor Citigroupa Michael Corbat je poručio da je prioritet banke bila i ostala kultura etičkog ponašanja. Dodao je kako je unutarnja istraga dosad rezultirala s devet otkaza. U RBS-u su krivnju za kršenje zakona svalili na jednog trgovca valutama, ali direktor RBS-a Philip Hampton nije isključio mogućnost da je nekoliko ljudi sudjelovalo. „Otpustili smo troje ljudi, a još dvoje je pod istragom“, rekao je Hampton.

Američka državna tužiteljica Loretta Lynch najavila je nastavak istrage, a izvori bliski istrazi su rekli da bi ministarstvo pravosuđa moglo podići nove optužnice protiv nekih pojedinaca.