Skužili smo fora obljetnicu i sad smo nostalgični; na današnji dan prije točno 27 godina poslan je prvi SMS

Premda su aplikacije za dopisivanje sve jače, SMS će ostati gdje je, barem još neko vrijeme

A woman displays a handphone with UMNO logo on the screen in Kuala Lumpur, 29 November 2002. Malaysia ruling party, United Malay National Organisation (UMNO) members are now able to download UMNO logos, party song ringtones and to check their membership status via short messaging services (SMS). While on the second phase in April 2003 the services will include the party directory, election results, calendar of events as well as Prime Minister's quote. AFP PHOTO/Ahmad YUSNI. (Photo by AHMAD YUSNI / AFP)
FOTO: AFP

Dvadesetdvogodišnji inženjer Neil Papworth iz IT kompanije SEMA, poslao je prvu SMS poruku na današnji dan prije 27 godina, odnosno 3. prosinca 1992. Poruka je poslana s Papworthovog računala preko Vodafoneove mreže na mobitel tadašnjeg šefa Vodafonea, Richarda Jarvisa. U poruci, Papworth je jednostavno napisao “Merry Christmas” (Sretan Božić), te time ispisao povijest i praktički stvorio novi standard komunikacije mobilnim telefonima.

Papworth tada nije dobio odgovor, budući da mobiteli još nisu mogli odgovarati na SMS poruke, već ih samo primati. Za širenje SMS-a trebalo je proći nekoliko godina, obzirom da su se u početku mobiteli primarno koristili za pozive, a trebalo im je i nekoliko godina da postanu sveprisutni. U 2006., Amerikanci su poslali 12,5 milijardi poruka mjesečno, no u lipnju 2017., Amerikanci ta brojka je narasla na 781 milijardu SMS poruka mjesečno. Poruke gotovo da su potpuno zamijenile razgovor.

Sprema mu se i zamjena

S druge strane, u Velikoj Britaniji broj poslanih SMS poruka u padu je još od 2012. U posljednjih desetak godina, SMS sve više zamjenjuju aplikacije za dopisivanje poput Facebookovog Messengera, Vibera i WhatsAppa. Sveprisutni internet koji nudi besplatno dopisivanje aplikacijama, sve više gura SMS u zaborav. Danas se češće koristi u hitnijim situacijama ili u područjima bez internetskog pristupa.

Usporedbe radi, na WhatsAppu se dnevno pošalje preko 55 milijardi poruka, a na drugim platformama brojke su vjerojatno slične. Sasvim je moguće da će SMS pasti u zaborav, kao što su nekadašnje GSM mreže, a zamjena SMS-u se već sprema. Novi standard, RCS, trebali bi prihvatiti svi proizvođači mobilnih telefona, a u principu funkcionira kao aplikacija za dopisivanje, no bez potrebe za skidanjem posebne aplikacije. Jednostavno, kao i kod SMS-a, poruku će moći primiti bilo koji mobitel, neovisno o aplikaciji koju koristi.