Slovenska vlada predlaže vrlo rigorozan zakon o strancima, udruge za ljudska prava nisu oduševljene

Ako zakon prođe, zahtjevi za azilom mogli biti odbijeni već na granici

Slovenia's Prime Minister Miro Cerar looks on before the parliament appointed his new centre-left government in Ljubljana, Slovenia, on September 18, 2014. Slovenian newly appointed centre-left Prime Minister Miro Cerar announced a restrictive financial policy and further privatisations as parliament approved his cabinet today. The 16-member cabinet was approved with 54 against 25 votes in the 90-seat parliament. Six MPs abstained. AFP PHOTO / Jure Makovec
FOTO: AFP

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) osudila je prijedlog slovenskog zakona po kojemu bi se izbjeglicama mogućnost traženja azila mogla odbiti već na granici kao nedopustivo kršenje međunarodnih i europskih standarda, te pozvala parlament da ga odbije.

“Odbijanje tražitelja azila ili migranta na granici bez razmatranja individualnih okolnosti bio bi velik korak natrag”, navela je organizacija u priopćenju, te pozvala zastupnike da prijedlog zakona o strancima koji je slovenska vlada podnijela u četvrtak odbace.

Da bi stupio na snagu, treba dvotrećinsku većinu

AI navodi da je procedura koja je njime predviđena prema potencijalnim tražiteljima azila i migrantima na granici zabranjena prema europskom i međunarodnom pravu. Zakonski prijedlog Slovenije podsjeća na slična nastojanja Sloveniji susjednih država, u prvom redu Mađarske ali i Austrije, da potpuno zatvore svoje granice za osobe koje bježe od užasa rata, navodi Amnesty International.

Slovenska je vlada prijedlog dopuna zakona o strancima koji se odnosi na postupak prema izbjeglicama motivirala opasnošću ponavljanja migracijskog vala iz 2015. godine kad je kroz zemlju prošlo pola milijuna izbjeglica, navodeći da bi se radilo o privremenoj preventivnoj mjeri za slučaj da masovne migracije zaprijete javnom redu i miru i nacionalnoj sigurnosti. Da bi stupio na snagu, novi zakon o strancima treba dobiti dvotrećinsku potporu zastupnika u parlamentu.