Službeni podaci: u zadnjem kvartalu 2020., američko gospodarstvo palo 2,4 posto

U cijeloj pandemijskoj godini američki BDP pao je 3,5 posto, potvrdilo je ministarstvo

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 12: A Forever 21 store stands in Herald Square in Manhattan on September 12, 2019 in New York City. The Wall Street Journal reported that the retail chain is planning to file for bankruptcy as soon as Sunday. The company is refuting these reports and said they plan to continue operating a vast majority of their U.S. stores.   Drew Angerer/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Američko gospodarstvo palo je u četvrtom kvartalu 2020. godine 2,4 posto, izvijestilo je u četvrtak ministarstvo trgovine, neznatno ublaživši prvu procjenu pada aktivnosti na godišnjoj razini.

Procjena objavljena krajem siječnja pokazivala je pad aktivnosti u četvrtom tromjesečju za 2,5 posto u odnosu na isto razdoblje godine ranije. U trećem tromjesečju gospodarstvo je na godišnjoj razini smanjeno 2,8 posto.

Aktivnost je, zbog ponovnog širenja zaraze koronavirusom, snažno usporila na kraju godine, uz stopu rasta od samo jedan posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je poskočila 7,5 posto, pokazuje izvješće, čime je potvrđena prva procjena.

Anualizirana stopa pokazuje rast

Ministarstvo stavlja u prvi plan anualiziranu stopu rasta, koju koriste samo SAD, Kanada i Japan, a sada pokazuje rast američkog BDP-a u četvrtom kvartalu za 4,1 posto, za 0,1 postotni bod viši no što je početno procijenjeno.

Anualizirana stopa rasta BDP-a pokazuje po kojoj bi stopi BDP porastao u godinu dana kada bi u svakom tromjesečju rastao istim tempom kao u posljednja tri mjeseca.

“Rast BDP-a u četvrtom tromjesečju odražavao je kontinuirani oporavak gospodarstva od oštrog pada u prvoj polovini godine i istodobne kontinuirane posljedice pandemije covida 19, uključujući nova ograničenja i zatvaranja u pojedinim dijelovima SAD-a”, stoji u priopćenju.

U cijeloj godini BDP pao 3,5 posto

U cijeloj pandemijskoj godini američki BDP pao je 3,5 posto, potvrdilo je ministarstvo procjenu s kraja siječnja. U godini ranije porastao je 2,2 posto.

Pad realnog BDP-a u 2020. godini odražava, među ostalim, pad osobne potrošnje, izvoza i ulaganja kompanija u opremu, te smanjenju potrošnje saveznih država i tijela lokalne uprave, navodi se u priopćenju.