Službeno je prestala upotreba olovnog benzina u cijelom svijetu

Otrovno olovno gorivo proizvodilo se i koristilo oko stotinu godina

FOTO: Austrian National Library/Unsplash

Ujedinjeni narodi objavili su da su posljednje alžirske rezerve olovnog benzina službeno ispražnjene u srpnju, što je označilo globalni prestanak korištenja olovnog goriva u vozilima, navodi se u priopćenju. Dužnosnici kažu da će prestanak korištenja olovnog benzina spriječiti više od 1.2 milijuna prijevremenih smrti godišnje, a to je važan korak prema poboljšanju razine onečišćenja zraka u cijelome svijetu, izvještava Guardian.

Premda je olovni benzin u većini zemalja zabranjen, prije 20 godina još 117 zemalja ga je koristilo. Mnoge nacije u podsaharskoj Africi i drugim zemljama s niskim prihodima, oslanjale su se na olovno gorivo koje može izazvati niz zdravstvenih problema, piše Gizmodo. Povezano je sa srčanim bolestima, visokim tlakom, moždanim udarom, bolestima bubrega i smanjenjem plodnosti. Zagađuje zrak, tlo i vodu.

Sigurniji etil zamijenio je otrovno olovo

UN je 2002. godine osnovao koaliciju Partnerstvo za čista goriva i vozila (PCFV) kako bi svijet oslobodio olovnog benzina. Vodili su kampanju uvjeravanja potrošača da plate više za sigurnija ali skuplja bezolovna goriva, kaže NPR.

Olovni benzin izumio je 1920-ih godina inženjer tvrtke General Motors Thomas Midgley, mlađi. U to vrijeme proizvođači automobila tražili su kemikaliju koja bi smanjila udarce u motoru. Midgley je benzinu dodao tetraetilno gorivo što je učinkovito utišalo bučne motore. Ali tetraetilno olovo je toliko otrovno da ako ga koža apsorbira, odmah dovodi do trovanja olovom, a proizvođači su to otpočetka znali. Tetraetilno olovo je zamijenio etanol kao sigurniji dodatak benzinu da bi se postigla ista svrha.

Zabrinutost oko otrovnosti još od 1924. godine

Zabrinutost oko toksičnosti benzina krenula je 1924. godine kada je 15 radnika rafinerije u Ohio-ju i New Jerseyu umrlo od trovanja olovom. Ali tek su se šezdesetih i sedamdesetih godina počeli priznavati sve veći dokazi o zdravstvenim problemima povezanima s trovanjem olovom.

Najviše su izložena djeca, čak i u malim količinama. Olovni benzin povezan je s problemima u ponašanju i poremećajima učenja kod djece, piše Gizmodo. Dugotrajna izloženost niskim razinama olova utječe na svaki sustav u ljudskome tijelu. Olovo se još uvijek nalazi u kućanstvima u nekim bojama, baterijama i cijevima koje se koriste za pitku vodu.

UN kani postupno ukinuti i ostala fosilna goriva

Automobili više ne gutaju olovni benzin, ali zrakoplovna industrija još uvijek koristi Avgas, vrstu goriva koje sadrži olovo, kaže CNN. Prema CNN-u odmak od olova izazvao je veće oslanjanje na dizel, još jedno gorivo opasno za okoliš i zdravlje ljudi.

UN planira postupno ukidati fosilna goriva u automobilima i raditi na tome da se naloži upotreba čistijih goriva, prenosi Guardian.