SpaceX u srijedu lansira američke astronaute do ISS-a. NASA kaže da je to povijesni trenutak

Let bi trebao trajati 19 sati, a astronauti će na ISS-u ostati nekoliko mjeseci

FOTO: NASA

U srijedu u 22.33 minute, SpaceX će lansirati dvoje astronauta do Međunarodne svemirske postaje, što NASA naziva novom erom svemirskih letova. Američki astronauti će letjeti u svemir s američkog tla američkom raketom, a taj let dio je novog NASA-inog programa komercijalnih letova s posadom. SpaceX Elona Muska već je nekoliko puta lansirao svoju raketu Falcon-9 do ISS-a, no ovoga puta će prvi puta lansirati ljude.

Kada astronauti Doug Hurley i Bob Behnken uđu u kapsulu Crew Dragon na vrhu rakete Falcon-9, to će biti prvi puta da će ljudi napustiti planet i doći do nižih orbita Zemlje u posljednjih devet godina. Let će također biti značajan jer će se komercijalizacijom svemirskih letova omogućiti drugim državama kupnja prijevoza do svemira, ili barem do niže orbite oko Zemlje.

Američke astronaute gore će dočekati dvojica ruskih kozmonauta, Anatolij Ivašin i Ivan Vagner te njihov sunarodnjak Christopher Cassidy.

Lansirat će s kompleksa 39A

Raketu će lansirati s kompleksa 39A u sklopu svemirskog centra Kennedy, što je iznimno simbolično. S te lansirne rampe lansirana je i misija Apollo 11, koja je prevezla ljude na Mjesec, a s nje je lansiran i prvi Space Shuttle Columbia. Vrijeme lansiranja također je iznimno bitno. Ako zakasne ili urane, astronauti neće moći uhvatiti ISS koji prolazi iznad Zemlje brzinom od 27.000 kilometara na sat.

Raketa Falcon-9 ima dva segmenta. Prvi segment izgara 2,5 minute prije nego što se ugasi i odvoji od ostatka rakete. Potom se pali drugi segment koji gori šest minuta i on ustvari dovodi kapsulu u svemir. Kada se kapsula i drugi stupanj odvoje, kapsula će sama doputovati do ISS-a koristeći svoje potisnike. Drugi stupanj bi trebao izgorjeti pri ulasku u atmosferu, dok bi prvi segment trebao sletjeti na posebni brod negdje usred Atlantika.

Prva nova letjelica u posljednjih 39 godina

NASA-ini astronauti nisu koristili niti jednu novu svemirsku letjelicu posljednjih 39 godina. Posljednji novi dizajn NASA-ine svemirske letjelice bio je Space Shuttle Columbia, koji je lansiran 12. travnja 1981. godine. Ta letjelica imala je poluge i analogne pokazivače uz palicu za upravljanje, dok je Dragon kompletno moderan i opremljen zaslonima na dodir. Dragon je također posve automatiziran, pa do ISS-a dolazi samostalno. No, astronauti Hurley i Behnken mogu preuzeti kontrolu u slučaju nepredviđene situacije.

Kapsula bi do ISS-a trebala putovati 19 sati, a duljina boravka američkih astronauta na ISS-u nije još određena. Trebali bi ostati barem dva mjeseca, a ne predviđa se da će ostati dulje od 120 dana. Dragon će za to vrijeme biti priključen na ISS, a s povratkom se neće žuriti. Kada se odvoji od ISS-a, Dragon će u svemiru ostati barem dva dana, kako bi se mogli testirati njegovi sustavi. Kada se naredi deorbitiranje, Dragon će sletjeti u Atlantik blizu američke obale, gdje će ga dočekati brod.