Srbija je ograničila cijene brašna, mlijeka i šećera. To je opasna mjera koju Hrvatska treba izbjegavati

Moglo bi doći do nestašica, rasta crnog tržišta i drugih problema

Na primjer, Hrvatska je nedavno ograničila cijene motornih goriva na 11 kuna. Prema mišljenju poznavatelja stanja na tom tržištu, cijena za obično gorivo eurosuper 95 nije postavljena prenisko. Smatra se da trgovci i dalje imaju zadovoljavajuću maržu, tako da nije došlo do nestašica. No, Vlada je nepromišljeno i potpuno nepotrebno ograničila i cijene premium goriva, na kojima bi trgovci vjerojatno stvarali gubitke, zbog čega su najavili da će premium goriva prodavati samo do isteka zaliha. Vlada je nakon toga shvatila da je pogriješila, pa je s premium goriva skinuto ograničenje cijena.

Na rastuću inflaciju, odnosno rast cijena, Vlada Srbije odlučila je odgovoriti prilično kontroverznom mjerom. Uvela je ograničenje cijena osnovnih namirnica. Propisali su tako da maksimalne cijene šećera, brašna, suncokretovog ulja, mlijeka i svinjetine ne smiju biti više od onih koje su vrijedile 15. studenog. Za sve koji to prekrše predviđene su novčane kazne, a moguća je i zabrana rada do godine dana.

Vlada Srbije kaže da su cijene ograničili radi “otklanjanja štetnih posljedica i sprječavanja poremećaja na tržištu”. Zanimljivo je i da su propisali da proizvođači ne smiju isporučivati ​​proizvode kojima su ograničene cijene u količinama manjim od prosjeka u posljednjih 12 mjeseci.

Ograničenje cijena lako može dovesti do nestašica

Hrvatska se srećom još uvijek nije odlučila na ovakav korak, koji – iako se na prvu čini kao mjera zaštite potrošača – lako može polučiti kontraefekte, odnosno stvoriti nestašice, ako je ograničenje cijena postavljeno prenisko.

Na primjer, Hrvatska je nedavno ograničila cijene motornih goriva na 11 kuna. Prema mišljenju poznavatelja stanja na tom tržištu, cijena za obično gorivo eurosuper 95 nije postavljena prenisko. Smatra se da trgovci i dalje imaju zadovoljavajuću maržu, tako da nije došlo do nestašica.

No, Vlada je nepromišljeno i potpuno nepotrebno ograničila i cijene premium goriva, na kojima bi trgovci vjerojatno stvarali gubitke, zbog čega su najavili da će premium goriva prodavati samo do isteka zaliha. Vlada je nakon toga shvatila da je pogriješila, pa je s premium goriva skinuto ograničenje cijena. Slično se moglo dogoditi i s ostalim gorivima, da je cijena postavljena prenisko.

Mogući ozbiljni problemi

Hrvatska još od devedesetih ima zakon kojim su regulirane kontrole cijena, u iznimnim slučajevima. Ako izuzmemo ovo ograničenje cijena goriva, posljednji puta Vlada je koristila mogućnost kontrole cijena prošle godine nakon što je došlo do izbijanja pandemije koronavirusa. Vlada je u ožujku 2020. ograničila cijene tridesetak proizvoda – od osnovnih namirnica, do medicinskih proizvoda, poput maski i sredstava za dezinfekciju.

Ipak, kontrola cijena u tom slučaju nije dovela do nestašica, jer su u odluku ugradili odredbu da trgovci i dobavljači smiju povećati cijene, ako mogu dokazati da su zabranom obuhvaćeni proizvodi poskupjeli u nabavi. Da nije bilo takve odredbe, vjerojatno bi se susreli s nestašicama dobrog dijela proizvoda čije su cijene ograničene, jer se uglavnom nije radilo o špekulativnom rastu.

Na primjer, došlo je do snažnog porasta cijena dezinfekcijskih sredstava, koja su pak poskupjela zbog porasta cijena alkohola, koji im je najčešće osnovni sastojak. Ovo ograničenje cijena, za većinu proizvoda koji su bili pod kontrolom, ukinuto je krajem srpnja prošle godine. Uglavnom, ograničenje cijena proizvoda prilično je riskantan potez, koji, vrlo lako može dovesti do neželjenih posljedica poput nestašica, rasta crnog tržišta i sličnog, te umjesto koristi za društvo, donijeti nove probleme.