Stiže Bard, Googleov odgovor na ChatGPT. Već je dostupan testerima, a bazira se na AI modelu LaMDA

Google kaže da će im to omogućiti da ponude chatbot većem broju korisnika

Woman using a digital chatbot on a smartphone. (Photo by MICROGEN IMAGES/SCIENCE PHOTO LI / SMD / Science Photo Library via AFP)
FOTO: Science Photo Library via AFP

Google nema namjeru dopustiti Microsoftu ili bilo kome drugom da bez borbe osvoji njegovu krunu u pretraživanju, piše Wired. Kompanija je jučer objavila da će u narednim tjednima pokrenuti chatbot pod nazivom Bard. Čin se da je lansiranje odgovor na ChatGPT, senzacionalno popularan chatbot umjetne inteligencije koji je razvio start up OpenAI, uz financiranje Microsofta.

Sundar Pichai, glavni izvršni direktor Googlea, napisao je, u postu na blogu, da je Bard već dostupan “testerima od povjerenja” i da je osmišljen kako bi stavio širinu svjetskog znanja iza konverzacijskog sučelja. Bard koristi manju verziju snažnog AI modela nazvanog LaMDA koji je Google prvi puta najavio u svibnju 2021. godine i koji se temelji na sličnoj tehnologiji kao ChatGPT. Google kaže da će im to omogućiti da ponude chatbot većem broju korisnika i da prikupe povratne informacije kako bi pomogli u rješavanju izazova vezanih uz kvalitetu i točnost odgovora chatbota.

AI tehnologija za poboljšanje pretraživanja

I Google i OpenAI grade svoje botove na softwareu za generiranje teksta koji je, iako elokventan, sklon izmišljanju i može replicirati neugodne stilove govora pokupljene s interneta. Potreba za ublažavanjem tih nedostataka i činjenica da se ova vrsta softvera ne može lako ažurirati novim informacijama, predstavlja izazov u izgradnji moćnih i unosnih novih proizvoda, uključujući i sugestiju da bi chatbotovi mogli ponovno izmisliti pretraživanje weba.

Pichai, naime, nije najavio integraciju Barda u okvir za pretraživanje koji pokreće Googleov profit. Umjesto toga, predstavio je novu i opreznu upotrebu temeljne AI tehnologije za poboljšanje konvencionalnog pretraživanja. Za pitanja za koja ne postoji jedinstveni dogovoreni odgovor Google će sintetizirati odgovor koji odražava različita mišljenja.

Microsoft je u OpenAI nedavno uložio oko 10 milijardi dolara, a uzbuđenje izazvano ChatGPT-ijem dovelo je do nagađanja da se nakon niza godina Google po prvi puta suočava s ozbiljnim izazovom dominacije u svom web pretraživanju.

Chatbot je brzo postao internetska senzacija

ChatGPT tiho je pokrenut prošlog studenog i vrlo brzo je postao internetska senzacija. Sposobnost da odgovori na složena pitanja, koherentno i jasno, tjera korisnike da sanjaju o revoluciji u obrazovanju, poslovanju i svakodnevnom životu. Neki stručnjaci za umjetnu inteligenciju savjetuju oprez, napominjući da alat ne razumije informacije koje servira i da je inherentno sklon izmišljanju.

ChatGPT je izgrađen na temelju GPT-a, modela umjetne inteligencije koji je prvi izumio Google, koji uzima dio teksta i predviđa što slijedi. ChatGPT poboljšava GPT tako što ljudi daju povratne informacije različitim odgovorima na drugi AI model koji fino podešava izlaz. Google je, prema vlastitom priznanju, odlučio postupiti oprezno kada je riječ o dodavanju tehnologije iza LaMDA proizvoda. Osim haluciniranja netočnih informacija, modeli umjetne inteligencije, uvježbani na tekstu preuzetom s weba, skloni su rasnim i rodnim predrasudama i ponavljanju jezika mržnje.

Ta je ograničenja Google istaknuo 2020. godine, zalažući se za oprez s tehnologijom generiranja teksta. Oni koji su radili na tehnologiji postali su frustrirani Googleovim oklijevanjem i napustili su tvrtku kako bi izgradili start up koji koriste istu tehnologiju. Čini se da je pojava ChatGPT nadahnula Google da ubrza ubacivanje mogućnosti generiranja teksta u svoje proizvode, zaključuje Wired.