Što bi Rusi trebali imati na umu kada se dopisuju na Telegramu?

Problem je u tome što Telegram koristi vrstu šifriranja koje ne štiti privatnost razgovora od kompanije

FOTO: Unsplash

Rusi su se okrenuli popularnoj hibridnoj aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, da bi saznali prave vijesti o ratu u Ukrajini, a koje nikako nisu službeno odobrena verzija događanja. Telegram ima reputaciju sigurne aplikacije za razmjenu poruka, ali ipak nemaju sve komunikacije na platformi najvišu razinu sigurnosti, piše Mashable.

Za razliku od Signala i WhatsAppa, poruke na Telegramu prema zadanim postavkama nisu od početka do kraja kriptirane. Enkripcija od početka do kraja sprječava čak i samu platformu da sazna sadržaj poruka korisnika. Umjesto toga, Telegram koristi drugu vrstu šifriranja koje ne štiti privatnost razgovora od samog Telegrama.

Enkripcija nije dostupna u grupnim razgovorima

Korisnici Telegrama mogu omogućiti “end to end” enkripciju za neke poruke što će ih učiniti tajnima, ali to nije zadana postavka i ograničena je za poruke jedan na jedan, a ne funkcionira za privatne grupne poruke. To posebno brine stručnjake za privatnost jer se u grupnim porukama odvija puno organiziranja protiv rata u Rusiji, kaže Eva Galperin, direktorica cyber sigurnosti Zaklade Electronic Frontier.

Ukrajinci također koriste Telegram, ali i potpuno šifriranu aplikaciju za razmjenu poruka Signal. No, pitanje kibernetičke sigurnosti može biti manje važno ljudima koji su pod prijetnjom bombi nego onima unutar Rusije koji se možda tim putem organiziraju i govore protiv vlade.

Poruke ruskih korisnika Telegrama mogu biti ranjive

Neki od ovih ruskih korisnika Telegrama mogli bi biti ranjivi na otkrivanje njihovih privatnih poruka, na nekoliko načina. Prvi je da bi ruska vlada mogla zahtijevati od Telegrama da preda ove korisničke podatke. Telegram je 2018. godine suprotstavio Rusiji kada su to zahtijevali. Rusija je i tužila Telegram ali je tužba odbačena. Ipak, korištenje Telegrama znači da razgovori i metapodaci korisnika nisu zaštićeni od same platforme.

“Svi su podaci dostupni Telegramu kao tvrtki i vi samo imate povjerenja da ih tvrtka neće, na zahtjev, predati”, kaže Galperin. Galperin vjeruje da je veća prijetnja povezana sa sigurnošću aplikacije. “Ono u što imam puno manje povjerenja je sposobnost Telegrama da te podatke zaštiti od hakiranja ili insajderske prijetnje”.

Hakeri bi mogli pristupiti podacima Telegrama

Haker može pristupiti podacima Telegrama kako bi ih predao zainteresiranoj strani. Osim toga, misli Galperin, netko iznutra bi mogao ugroziti sigurnost, pristup i prijenos korisničkih podataka, što je najvjerojatniji izvor prijetnje.

Kako je Telegram ipak bio vrijedan izvor ruske antipropagande, može se desiti da Rusija posve ukine pristup Telegramu, što bi bilo tehnički moguće. A ako nemogućnost protoka i razmjene informacija, čak i manjkavih, je zabrinjavajuća. “U osnovi, ljudi bi trebali biti zabrinuti zbog korištenja Telegrama, ali realno je da samo trebaju biti svjesni koji su rizici da bi donijeli odluku o korištenju”, kaže Galperin.