Što će sada biti s PPD-om, hrvatskim energetskim divom koji plin nabavlja od ruskog Gazproma

"Zasad nemamo problema s redovnim poslovanjem", kažu iz PPD-a za Telegram

Više hrvatskih kompanija ima prilično jake poslovne veze s Rusijom, tako da će sasvim sigurno, na ovaj ili onaj način, osjetiti posljedice zbog sankcija koje su zapadne zemlje nametnule Putinovom režimu, kako bi pokušale zaustaviti invaziju na Ukrajinu.

Prva žrtva bila je europska, pa onda i hrvatska podružnica Sberbanke, koja se našla u problemima nakon navale klijenata na šaltere. Srećom, ovaj put HNB i Vlada brzo su reagirali, Sberbank je preuzela Hrvatska poštanska banka, te nije bilo štete ni za klijente ni za zaposlenike.

Ruski igrači na energetskom tržištu

Sberbank je i značajan vlasnik Fortenove, bivšeg Agrokora, no iz kompanije uvjeravaju da ta činjenica neće negativno utjecati na njihovo svakodnevno poslovanje, jer kažu da ruske banke nemaju većinska vlasnička i upravljačka prava. Osim toga, kažu i da su im glavni financijeri iz SAD-a, pa da i zbog toga ne očekuju negativne posljedice zbog sankcija.

U problemima bi se moglo naći i Prvo plinarsko društvo, koje je jedan od najvećih dobavljača plina u Hrvatskoj, a zbog tijesnih veza s ruskom državnom kompanijom Gazpromom dobar dio javnosti percipira ih kao ruske igrače na lokalnom energetskom tržištu. Rusija izvozi oko 77% s svog plina u Europu, a ruski plin čini 40% ukupne europske potrošnje.

Prvo Plinarsko društvo posluje u sklopu sustava Energia Naturalis, čiji vlasnik je 48-godišnji Pavao Vujnovac. Prije desetak godina bila je to prilično nepoznata tvrtka iz Vukovara, s oko 50 milijuna kuna prihoda 2011. godine, da bi od tada prerasli u jednu od moćnijih kompanija u Hrvatskoj.

Preko 10 milijardi kuna prometa

Prema izvješću za 2020. godine, prihodi Prvog plinarsko društva iznosili su preko 10 milijardi kuna. Prije pet godina Gazprom ih je izabrao za lokalnog partnera te su potpisali desetogodišnji ugovor o distribuciji plina i time dodatno učvrstili svoju poziciju. Gazprom je jučer objavio kako im je izvoz plina u zemlje van nekadašnjeg Sovjetskog saveza pao za 32.6% u prva dva mjeseca ove godine.

Vujnovac je novcem od plina krenuo širiti svoj utjecaj i na ostale segmente hrvatskog gospodarstva, pa sada Energia Naturalis, u svom portfelju ima luke, željezničkog cargo prijevoznika, u partnerstvu s INA-om su ušli u kutinsku Petrokemiju, a zanimljivo je da su ušli i u vlasničku strukturu Fortenove – bivšeg Agrokora.

Ipak, glavnina prihoda im i dalje dolazi od trgovine plinom, tako da će i budućnost cijele te mreže ovisiti o tome kako će se razvijati plinski dio biznisa.

“Gazprom samo jedna od tvrtki od kojih kupujemo’

Na upit o tome očekuju li probleme zbog sankcija Rusiji, s obzirom na to da su dobavljač plina iz te zemlje, odgovoreno nam je da je Gazprom samo jedna od tvrtki od koje kupuju plin. “Kao i dosad, mi i u novonastalim okolnostima svakodnevno procjenjujemo situaciju i nemamo problema s redovnim poslovanjem u plinskom dijelu biznisa. Dio grupacije koji nije vezan s prirodnim plinom zasad nema nikakvih posljedica od novonastale situacije”, stoji u odgovoru iz Prvog plinarskog društva.

Vujnovac, koji je vlasnik i direktor cijele ove priče, ima zanimljiv poslovni put. U Prvom plinarskom društvu, prema intervjuima koje je davao proteklih godina, prvo je bio zaposlenik. Kod njih se zaposlio 2006. godine kao komercijalist – savjetnik za prodaju.

Vlasnik Prvog plinarskog društva tada je bila mađarska podružnica njemačkog energetskog diva E.ON-a. Godinu dana kasnije, ponuđeno mu je mjesto direktora tvrtke, a 2010. E.ON se odlučuje povući s hrvatskog tržišta i Prvo plinarsko društvo prodaje tada 36-godišnjem Vujnovcu jer “nisu mogli pronaći drugog kupca”.