Što se dogodilo s Petrokemijom? Država uplatila 12 milijuna eura, ali izgubila kontrolni paket u toj strateškoj kompaniji

Član Nadzornog odbora Petrokemije Željko Klaus ocjenjuje da je državi ‘nepažnjom ili nemarom’ nanesena velika šteta

Država je izgubila kontrolni paket unatoč uplati od 12 milijuna eura, objavio je šef Sindikata EKN-a i član Nadzornog odbora Petrokemije Željko Klaus. Podijelio je informaciju s jučerašnje sjednice Nadzornog odbora o rezultatima dokapitalizacije kompanije provedene potkraj travnja te ocijenio da je državi “nepažnjom ili nemarom” nanesena velika šteta. Najavio je da sindikat razmatra podizanje kaznene prijave protiv odgovornih u Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), piše Hina. Ravnatelj CERP-a je Milan Plećaš.

Klaus se pita kako je moguće da je država dala 12 milijuna eura poreznih obveznika da bi s 44 posto vlasništva u Petrokemiji pala na 20 posto. Ne bi bio problem, smatra, da je država zadržala kontrolni paket, odnosno 25 posto plus jednu dionicu, što je bilo predviđeno, prenosi Hina. “Je li propust, neznanje ili nešto treće, ne znam”, kaže Klaus. Istaknuo je da su i premijer Plenković i ministar Habijan ponavljali da je riječ o strateškom poduzeću.

Zanima ga također zašto država nije prodala 20 posto dionica većinskom vlasniku Petrokemije, turskom Yildirimu, na čemu bi zaradila milijune eura. “Dali ste 12 milijuna eura da biste postali nebitan vlasnik”, komentira.

Izgubljen kontrolni paket

U strukturi Petrokemije četiri su predstavnika države, uz CERP, tu su Janaf, Fond za financiranje NEK i Plinacro. Klaus smatra da je CERP u procesu dokapitalizacije trebao pričekati da prvo Yildirim uplati svoj dio, a nakon toga da RH uplati ostatak kojim bi tako zadržala kontrolni paket, kako turski većinski vlasnik ne bi mogao ubuduće sam donositi sve odluke.

“U krajnjoj liniji, dok god postoji kontrolni paket u državnim rukama, nitko ne može srušiti ni prodavati tvornicu ili njezine dijelove”, kaže Klaus. Aludirajući na Domovinski pokret rekao je kako će to biti prvi zadatak za stranku koja se jako zalaže za resor poljoprivrede. Kutinska tvornica je, naime, jedina i za poljoprivredu strateški važna tvrtka.

Za dokapitalizaciju Petrokemije CERP je krajem travnja uplatio 5,44 milijuna eura, Janaf 2,76 milijuna eura, Fond za financiranje razgradnje nuklearnog otpada NEK 3,8 milijuna eura, a tvrtka Terra – mineralna gnojiva, koja je u vlasništvu Yildirim grupe, uplatila je 25. travnja 116,82 milijuna eura.

Prozvani hrvatski članovi NO-a

“Utvrdili smo da takav omjer uplata državi ne daje 25 posto plus jednu dionicu, nego značajno manje, oko 20-ak posto, a zbroj uplaćenog iznosa s hrvatske strane iznosi oko 12 milijuna eura”, objasnio je Klaus.

Prozvao je i dva hrvatska predstavnika u NO Petrokemije koju čini sedam članova. “Apsurd nad apsurdima je”, kaže, “da predstavnica CERP-a Biserka Šoštarić koji vodi postupak dokapitalizacije to čini, kao i predstavnik Vlade Tomislav Pokaz sa sličnim obrazloženjem”. Preostala četiri člana NO-a su predstavnici Yildrima koji su glasali za odluku.

Turska kompanija Yildirim je od ulaska u Petrokemiju, koju je dobila preuzimanjem većinskog vlasnika zajedničke tvrtke Ine i PPD-a, pokazivala da žele 100-postotno vlasništvo, a državi su nudili različite modele na koje se, tvrdi Klaus, nije reagiralo.