Što se krije iza 615 milijuna eura vrijedne prodaje Leda, poteza kojim se namjeravao spašavati i Todorić

Pitanje je hoće li se i druge kompanije iz bivšeg sustava Agrokora uskoro naći na prodaji

FOTO: PIXSELL

Fortenova, bivši Agrokor danas je objavila da je prodala Ledo, koji je uz Jamnicu, najbolja kompanija u njihovom portfelju. Ova vijest vjerojatno nikoga nije iznenadila, s obzirom na to da je Fortenova još u rujnu prošle godišnje objavila da je primila više neobvezujućih ponuda.

Iznenađenje nije ni kupac, Nomad Foods, s obzirom na to da je od siječnja ove godine poznato da je Fortenova upravo tu kompaniju ocijenila kao najozbiljnijeg kupca, te s njima ušla u pregovore, koji su, kao što vidimo, uspješno okončani.

Posao težak 4,6 milijardi kuna

Nomad Foods, ima sjedište na Britanskim Djevičanskim otocima, njene dionice izlistane su na njujorškoj burzi, a Fortenovinu diviziju smrznute hrane, koja osim Leda u Hrvatskoj uključuje i Ledo Čitluk te Frikom u Srbiji, platila je 615 milijuna eura ili oko 4,6 milijarde kuna, što je jedna od najvećih transakcija te vrste u Hrvatskoj. Za usporedbu, prodaja TDR-a BAT-u bila je vrijedna 505 milijuna dolara, ili oko 3,2 milijarde kuna.

Novac od prodaje, kao što je i ranije najavljeno i što i jest glavni razlog prodaje, bit će upotrijebljen za smanjenje dugova. Za sada nema informacija hoće li i još koja kompanija iz sustava “na bubanj” što bi definitivno bila potvrda da se bivše Todorićevo carstvo polako raspada.

Prodajom Leda namjeravao se spašavati i Todorić

Ideja o prodaji Leda radi financijske stabilizacije Agrokora postojala je još u vrijeme Todorića, 2012. godine. Naime, tada je bilo aktualno preuzimanje Mercatora, te da bi ojačali financijsku poziciju, bili su spremni prodati Ledo, za koji su navodno tražili 260 milijuna eura.

I kasnije, pred sam krah Agrokora 2017. godine također se špekuliralo o prodaji neke od kompanija, među kojima je bio i Ledo, čime bi se izbjegao po Todorića najgori scenarij. Ali to nije realizirano, upravljanje Agrokorom preuzela je država, odnosno Vladin povjerenik, pa sada, nekoliko godina kasnije njene dijelove rasprodaju novi vlasnici – vjerovnici.

Prije kraha Agrokora pola Leda bilo je u vlasništvu “mirovinaca” i malih dioničara

Vrijedi se prisjetiti i da su do kraha Agrokora, točnije do postizanja nagodbe među vjerovnicima, otprilike pola Leda držali mirovinski fondovi. Agrokor je u Ledu zapravo imao 48 posto dionica, ostalo je bilo u vlasništvu “mirovinaca” i malih dioničara koji su ostali bez svega.

Kroz proces nagodbe, imovina Leda d.d. prebačena je na tzv. zrcalnu kompaniju, konkretno Ledo plus d.o.o. dok je stara prestala postojati. Naime, Ledo je, uz još neke druge kompanije iz sustava, bio jamac za kredite Agrokora, pa se usprkos pozitivnom poslovanju, zajedno s njime našao u problemima.

Neki od malih dioničara pokrenuli su i sudske postupke, jer smatraju da je imovina tvrtki nezakonito prenijeta na zrcalne kompanije, kao i da su sama jamstva za kredite dana protuzakonito.

Pitanje je hoće li se i druge kompanije iz bivšeg sustava Agrokora uskoro naći na prodaji. Jedan od vrlo izglednih kandidata za prodaju mogla bi biti i Jamnica, koja je slično kao i Ledo, oduvijek imala solidne poslovne rezultate i dominantnu poziciju na tržištu, te bi svakako lako mogla pronaći kupca.