Što se to događa između američkoga ministarstva financija i Warrena Buffetta?

Berkshire nije uvršten u listu tvrtki "prevelikih da bi propale"

(FILES) Billionaire Warren Buffett, CEO and chairman of investment company Berkshire Hathaway, speaks in this June 5, 2012 file photo in Washington, DC. Heinz and Kraft will merge to become North America’s third largest food and beverage company, the two US food giants said in a joint statement on March 25, 2015. Heinz’s controlling shareholders, […]
FOTO: NICHOLAS KAMM/AFP

Britanska središnja banka Bank of England postavila je pitanje američkom ministarstvu financija zašto reosiguranja osiguravajuće tvrtke Berkshire Hathaway nisu uzeta u obzir i tvrtka nije uvrštena u listu institucija “prevelikih da bi propale”. Zar Berkshire Hathaway nije prevelik da bi propao?

Berkshireova reosiguranja uključuju Berkshire Hathaway Reinsurance i General Re. Reosiguravatelji daju osiguranje osiguravajućim društvima. Berkshire je vlasnik i primarnoga osiguravatelja GEICO, a tvrtka je 2014. godine od 195 milijardi dolara ukupnih prihoda, samo iz premije osiguranja zaradila 41,3 milijarde.

Financial Times navodi da je 27 posto neto dobiti prošle godine došlo iz pokroviteljskih i investicijskih profita. Izvršni direktor Berkshirea, Warren Buffett, u svom je posljednjem pismu dioničarima napisao kako je industrija osiguranja “motor koji pokreće naš napredak i širenje od 1967. godine”.

Sustavno važne financijske institucije

Odbor financijske stabilnosti imenovao je devet osnovnih osiguravatelja, među kojima MetLife, njemački Allianz, britanski Prudential i američki AIG kao “sustavno važne financijske institucije”, skraćeno SIFI. To u konačnici znači potencijalno podvrgavanje ovih organizacija daljnjemu reguliranju i kapitalnim zahtjevima.

Do sad nema reosiguravajućih kompanija koje su pridodane popisu SIFI-ja. Očigledno su se i iz Berkshirea nadali uvrštenju, koje se, međutim, nije dogodilo. Također, izostavili su napomenuti koje bi od reosiguravajućih kompanija u perspektivi mogle biti uvrštene na listu. Mnogo je pretendenata, uključujući Swiss Re, Munich Re i već spomenuti Berkshire.

Osiguranje je od vitalnoga značaja za transformaciju Berkshirea u najveći američki konglomerat u posljednjih 50 godina, koliko je Buffett na čelu kompanije. Premije osiguravaju kapital koji može ulagati u dionice i druge poslovne subjekte. To je Berkshireov najvažniji posao. Profit od rizika i ulaganja iznosio je 27 posto neto dobiti u 2014. godini.

Neiskorišten tehnički potencijal Berkshirea

Ipak, veličina Berkshireovih bilanci znači da ima poprilično neiskorišten tehnički potencijal. Buffett je povukao pokroviteljstvo velikih reosiguranja u posljednjih nekoliko godina, zbog zabrinutosti da su premije prenisko pale. Veličina sama po sebi nije glavni kriterij regulatora u određivanju koji su osiguravatelji sistemski važni. Fokusirali su se na netradicionalne i neosiguravajuće djelatnosti kojima se institucije bave.

U paralelnom procesu, Berkshire prelazi prag koji će omogućiti da bude uvršten u SIFI, s više od 50 milijardi dolara imovine i više od 3,5 milijarde dolara obveza derivata. Međutim, konačnu odluku ipak donosi vijeće američkih regulatora, koji još nisu odlučili što će konkretno napraviti s tvrtkom Warrena Buffetta.

Nitko ništa nije komentirao

Rasprava se događa upravo u trenutku kad se nekoliko voditelja različitih osiguravajućih tvrtki žali na montažu regulatornog nadzora njihove industrije. Kao glavni argument navode da se od financijske krize nepravedno svrstavaju u istu skupinu kao i banke. Neki savjetnici, ipak, vjeruju da globalni kapitalni zahtjevi europskih osiguravatelja mogli pokazati manje tegobnima od predstojećeg solventnog režima Europske Unije.

Niti Berkshire, niti američko ministarstvo financija niti državna blagajna nisu komentirali ovaj slučaj.