Stručnjaci (opet) imaju revolucionarno otkriće za trajanje baterije mobitela. No, ovaj put možda i bude nešto

Razvijen je prototip baterije koja se napuni za par sekundi i drži tjedan dana

FOTO: University of Central Florida

Važno otkriće znanstvenika američkog Univerity of Central Florida (UFC) moglo bi konačno otkloniti glavnu gnjavažu kada su u pitanju mobilni telefoni – (pre)kratko trajanje baterije, piše Engadget.

Prema rezultatima istraživanja, objavljenima u znanstvenom časopisu ASCNano, znanstvenici Nanotehnološkog centra UFC-a razvili su prototip baterije koja će raditi kao nova i nakon 30 tisuća punjenja. Još bolje, s jednim punjenjem baterija bi trebale izdržati i do tjedan dana, a punjenje baterije trajat će nekoliko sekundi.

Punjenje traje nekoliko sekundi

Za razliku od standardnih litij-ionskih baterija koji se pune kemijskom reakcijom, punjenje baterije s tzv. superkondenzatorom baziranog na grafenu, gotovo je za nekoliko sekundi jer se elektricitet statički pohranjuje na površini materijala. Iako je razvoj nove tehnologije još u ranoj fazi i daleko od komercijalizacije, zasad sve djeluje prilično obećavajuće.

Za superkondenzatore se već duže vrijeme zna, no već se nekoliko godina istražuje kako korištenjem nanomaterijala poboljšati superkondenzatore tako da mogu u potpunosti zamijeniti klasične baterije u elektronskim uređajima. Glavni je problem taj što bi za pohranu dovoljnih količina energije, superkondenzator morao biti znatno veći od postojećih baterija.

Smanjit će ovisnost o fosilnim gorivima

Tim znanstvenika UFC-a je eksperimentirao s novootkrivenim dvodimenzionalnim materijalima debljine nekoliko atoma. Nisu, naravno jedini. I drugi su eksperimentirali s grafenom i dvodimenzionalnim materijalima, no bez velikog uspjeha. “Bilo je problema s integracijom materijala na postojeći sustav – to je usko grlo ovog područja. Mi smo razvili pristup jednostavne kemijske sinteze pa smo uspjeli glatko integirati postojeće materijale s s dvodimenzionalnima”, objasnio je šef istraživanja Yeonwoong Eric Jung.

Unatoč brojnim najavama o revoluciji u razvoju baterija, od kojih uglavnom nije bilo ništa, ova tehnologija je izrazito važna jer ima masivni potencijal. U nekoj perspektivi, mogla bi omogućiti izdržljivije baterije za električne automobile, pametne telefone s kojima se bezbrižno možemo udaljiti od električnih utičnica i kućne uređaje za pohranu električne energije koji bi drastično mogli smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima.