Super priča. Filip je osmislio kako obični ljudi mogu zaraditi na solarnim elektranama, a sad je dobio i EU nagradu

Mladi hrvatski inovator pokrenuo je platformu Energy Shift. Za Telegram detaljno objašnjava kako stvar funkcionira

Filip Koprčina, mladi hrvatski inovator ovih je dana osvojio nagradu Europske unije za održivu energiju sa svojim startupom koji građanima omogućuje da zarađuju ulažući u obnovljive izvore energije. Više od tisuću ranih ulagača u ovaj projekt postat će suvlasnici solarne elektrane, što će im donijeti vrlo atraktivne prinose.

Platforma Energy Shift koju je pokrenuo ovaj dvadesetpetogodišnjak, demokratizira energetski sektor, jer svi koji to žele mogu postati suvlasnici komercijalnih solarnih elektrana, a prinosi su više nego atraktivni i iznose 10 do 15 posto godišnje.

Hrvati u bankama imaju 280 milijardi kuna, ovo im je prilika za ulaganje

“Uvijek me zanimala čista i obnovljiva energija, te sam i sam htio postaviti solarne panele na krov zgrade svojih roditelja. Počeo sam istraživati kako se ta zamisao može ostvariti te sam naišao na hrpu prepreka i regulativa. S druge strane, vidio sam da je svijet na početku energetske tranzicije, gdje postoji potreba za ogromnim investicijama u nove kapacitete, ali građani nisu jednostavno mogli pridonijeti tome. Kako sam i sam bio naišao na dosta prepreka, htio sam omogućiti građanima, drugim ljudima kao što sam ja, da jednostavno investiraju u obnovljivu energiju, te ostvaruju prihode koji su nekoliko puta veći od kamate na štednju u bankama. Pročitao sam nedavno da Hrvati na štednji imaju preko 280 milijardi kuna”, kaže Koprčina za Telegram.

Stvar funkcionira tako da Energy Shift surađuje s tvrtkama koje projektiraju, dizajniraju i postavljaju solarne parkove, te postoje stotine projekata koji posjeduju sve dozvole za postavljanje, imaju dugoročne ugovore o otkupu energije po fiksnoj cijeni, te samo trebaju financiranje.

“Naš koncept je jednostavan. Preuzimamo gotove projekte koji posjeduju sve dozvole za priključenje na mrežu, lokacijske dozvole, ugovore o dugoročnom otkupu energije, te ih financiramo kroz zajednicu građana iz cijele Europske Unije, koji onda postaju suvlasnici elektrane, te ostvaraju dugoročnu financijsku korist. Projektiranje jednog takvog projekta te dobivanje svih dozvola prosječno traje 6-12 mjeseci – nekad i godinama – ali kroz partnere i preuzimanje projekata možemo financirati više projekata brže i jednostavnije, što znači da jednostavno možemo narasti i privući nove investicije u čistu energiju”, pojašnjava Koprčina.

Platforma je bazirana na blockchainu

Platforma je bazirana na blockchain tehnologiji, što znači da će građani ulaganjem zapravo kupovati tokene, što znači da će ih, u slučaju potrebe za gotovinom, moći vrlo lako unovčiti.

“Investiranje će biti transparentno i sigurno, jer blockchain tehnologiju nitko nije uspio hakirati i pokrasti podatke korisnika. Planiramo omogućiti građanima kupovanje tokena preko kojih će ulagati u projekte, ali ih i moći prodati u slučaju da im hitno treba gotovina, što trenutno nije slučaj s investicijama u elektrane. Trenutno je komplicirana procedura oko izdavanja tokena, te u pojedinim zemljama regulirana, a u pojedinim nije. To će biti riješeno pred kraj godine kada na snagu stupi nova europska direktiva te će trebati nekoliko mjeseci da se izdaju dozvole i prilagodi sustav, nakon čega ćemo moći nuditi tu uslugu”, kaže Koprčina.

Želimo postati unicorn – kompanija vrijedna preko milijardu dolara

Prinosi od 10 ili 15 posto, koliko se procjenjuje da bi ovakvo ulaganje moglo donijeti, vrlo su atraktivni, daleko iznad kamata na štednju, pa čak i prosječnim zaradama na dioničkim tržištima.

“Solarna energija je jedna od najboljih investicija koje se mogu napraviti, jer donosi dugoročan prinos, a povrat investicije je u prosjeku četiri do sedam godina, ovisno o cijenama energije u pojedinoj zemlji i broju sunčanih dana. Prinos se ostvaruje prodajom čiste energije po fiksnoj cijeni, a dodatni prinosi će biti ostvarivi kroz trgovinu ugljičnim emisijama. Pošto su građani vlasnici nekoliko solarnih panela/dijela solarnog parka, u pojedinim zemljama građani mogu deprecirati vrijednost solarnih panela i investicije, te tako platiti i manji porez, ali to ovisi o poreznom sustavu države u kojoj se nalaze”, pojašnjava.

Koprčina kaže da su trenutno fokusirani na Europsku Uniju zbog regulatornog okruženja, te da imaju preko 1000 europskih građana koji su registrirali interes da investiraju preko milijun eura u solarne parkove. “Ambicija je, naravno, postati unicorn – tvrtka vrijedna preko milijardu dolara – te pridonijeti energetskoj tranziciji na obnovljive izvore energije u Europskoj uniji, ali i svijetu”, zaključuje u razgovoru za Telegram.