Nekad je nužno odabrati stranu

U 24 sata na burzama su nestale stotine milijardi dolara

Padaju vrijednost dionica velikih tvrtki, indeksi i cijene sirovina

Ovaj šokantni ponedjeljak će se pamtiti na svjetskim burzama. Nakon što je vrijednost kineskih dionica pala 9 posto, a usto je pala i vrijednost dolara i ključnih sirovina, posebno nafte, počela je panična rasprodaja dionica u cijelom svijetu.

Kineska financijska tržišta u krizi su već tri mjeseca i nakon što je prošlog tjedna izostala jača reakcija kineske vlade na novi pad, ulagači u nedostatku suprotnih pokazatelja strahuju da stvari tamo izmiču kontroli. Takako Masai iz japanske Shinsei banke komentirao je za Reuters kako “sve podsjeća na azijsku financijsku krizu s kraja 90tih”.

NYSE je aktivirala ‘Pravilo 48’

Dow Jones je ponedjeljak nakon početka trgovanja izgubio 1000 bodova.Njujorška burza aktivirala je takozvano “Pravilo 48” kako bi olakšala početak trgovanja u danu za koji se očekuje da će biti izuzetno težak. To pravilo omogućava dionicima njujorške burze da ne objavljuju indikatore cijena prije otvaranja trgovanja. Ideja je da se početak trgovanja time olakša i ubrza na dane za koje sezna da će biti posebno volatilni. “Pravilo 48” zadnji put je aktivirano 27. siječnja.

Paniku je izazvao prošlotjednim pad indeksa u Kini…

Reakcija kineske vlade na pad kineskih burzovnih indeksa prošlog tjedna izazvao je golemu rasprodaju na tržištima vrijednosnica.

 

Tako da su analitičari gotovo jednoglasni oko toga da novi pad nije toliko povezan s naftom koliko s Kinom. U nedostatku drugih pokazatelja, ulagače hvata strah da situacija u Kini izmiče tamošnjim vlastima.

…na koji država nije reagirala snažnim mjerama

Kineske burze prošlog su vikenda izgubile 11 posto vrijednosti, što su najlošije performanse od financijske krize 2009. i nestala je većina ovogodišnjih dobirtaka, koji su u lipnju iznosili više od 50 posto.

Ukupni pad terminskih indeksa od 10 posto dnevnog limita ulagačima ukazuje da Eiji Kinouchi, analitičar tokijske Daiwa Securites za Reuters je izjavio da će “Kina morati dodatno devalvirati yuan ako se gospodarstvo nastavi usporavati a slabiji yuan će imati pojačan utjecaj na tržišta koja već pate zbog nepovoljnog trenda gospodarskog rasta.”

Potonuli su američki terminski indeksi (futures)

Američki indeks terminskih ugovora (futures) u ponedjeljak je jako pao zbog kineskih dionica, čija je vrijednost pala 8 posto nakon što je izostala jača reakcija kineske vlade na prošlotjednu krizu na tamošnjim burzama.

 

S&P 500 terminski indeks pao je 46 bodova ili 2,33 posto na volumenu od 752,999 izvršena ugovora. Nasdaq terminsk indeks pao je za 160.5 bodova ili 3.82 posto na 106,028 ugovora, a Dow Jones terminski indeks pao je 414 boda ili 2.51 posto s 95,546 izvršena ugovora.

Raste potražnja za državnim obveznicama

Porasla je potražnja za japanskim desetogodišnjim državnim obveznicama i euroobveznicama. Prinosi na desetogodišnje američke obveznice prvi put od travnja pali su ispod 2 poto (prinosi padaju kako cijena obveznica raste), njemačke i britanske državne obveznice također rastu.

Europski indeksi padaju

Londonski FTSE u kojemu je značajan broj velikih naftnih i rudarskih kompanija, pao je 2,9 posto, pada 10 dana zaredom, što je najlošiji niz od 2013. Njemački DAX, u kojemu su i dionice vodećih njemačkih proizvođača automobila poput Volkswagena koji su ako izloženi kineskom tržištu, pao je 3 posto i od vrhunca u travnju izgubio 20 posto vrijednosti čime je praktički ušao u bear market.

Paneuropski indeks FTSEurofirst 300 koji mjeri performanse europskih portfelja, na početku trgovanja pao je više od 3 posto na 1.382,15 bodova čime je zbrisano 298,61 milijarda eura vrijednosti. Mjesečni gubitak prešao je bilijun eura.

Fed ne diže kamate, pa dolar pada i euro raste

Kako se sada već ozbiljno sumnja da će američke Federalne rezerve dizati kamate u rujnu kako se predviđalo, vrijednost dolara u odnosu na druge najjače valute pala je na najnižu razinu u zadnja tri mjeseca. Brzo trčanje ulagača u sigurnost eura digao mu je tečaj na najvišu razinu u zadnjih šest i pol mjeseci.

Dider Duret iz investicijske tvrtke ABN Amro ovo je nazvao “makro-panikom koju pokreće Kina” i najavio da će volatilnost potrajati dok otamo ne stignu oblji podaci ili odlučnije monetarno popuštanje.

Cijena nafte pada ispod 40 dolara

Cijene sirovina padaju. Cijene nafte pale su u ponedjeljak više od 4 posto, to je najniža razina u zadnjih šest i pol godina i najveći dnevni pad od početka globalne financijske krize.

Brentu je cijena pala više od 4 posto, za 1,85 dolara na 43,61 dolar po barelu, najniže od ožujka 2009. Od početka mjeseca pao je 10 posto.

Naftne države ne žele smanjivati proizvodnju

Cijena barela sirove nafte u SAD-u pala je 3,7 posto na 38,95 dolara i zatvorila najdulji tjedni pad od 1986, sada je 17 posto ispod cijene na početku mjeseca.

Rekordno niske cijene nafte još ne tjeraju velike proizvođače da smanje proizvodnju. Zabrinutost zbog progrnoza globalne potražnje za naftom se povećava. Iran je u nedjelju pozvao da se održi hitan sastanaka OPEC-a ali i oni su, poput ostalih, najavili da će svoj tržišni udjel braniti povećanom proizvodnjom dokle god bude trebalo.

Cijena bakra pala je najniže od 2009.

Cijena bakra, koja se smatra barometrom globalne industrijske potražnje, pala je 2,5 posto. Vrijednost tromjesečnog ugovora za bankar na Londonskoj burzi metala pala je na najnižu razinu u zadnjih 6 godina, na 4.920 dolara za tonu. Vrijednost nikla pala je 4,6 posto na 9.730 dolara za tonu, najniže od 2009.

Brazil je rastao na izvozu u Kinu, nafti i rudnicima, sad im sva tržišta padaju

Južnoameričke valute u ponedjeljak su pale na najniže vrijednosti u zadnje 22 godine, a loše je počeo i dan na burzama jer su ulagači ionako bili nervozni zbog loših gospodarskih podataka u regiji. Najviše su pali kolumbijski pezo 3,3 posto i meksički pezos. Dionice svih 10 južnoameričkih kompanija u regionalnim MSCI indeksu su pale. Najviše je izgubila pivarska industrija ambev SA i banka Itau Unibanco Holding. Ibovespa indeks burze u Sao Paulu zabilježio je najveći pad ove godine od 3,9 posto, još u petak je ušao u bear market. Meksička burza s padom od preko 10 posto ušla je u korekciju.

https://twitter.com/RaCology/status/635841795457310720

Brazil je već pretrpio veliku štetu zbog korupcijskog skandala u državnoj naftnoj kompaniji Petrobras i pada cijena sirovina, BDP u Južnoj Americi će padati prvi put od 2009. Brazilski real pao je 1,1 posto na 3,5367 u odnosu na američki dolar. Prinosi na brazilske državne obveznice narasli su najviše u zadnjih 6 godina. Zemlja je u najduljoj recesiji od 30ih godina prošlog stoljeća. Kamate rastu, potrošnja se smanjuje. Podrška predsjednici Dilmi Rousseff na rekordno je niskim razinama. Brazil veći dio svoj gospodarskog rasta duguje izvozu u Kinu i ulagači tamo očekuju samo pogoršanje situacije.

Analitičari podsjećaju da su znakovi bili posvuda

Američki analitičari upozoravali su na znakove pada. Ulagači su, kaže, previše olako zanemarivali činjenicu da stimulativne mjere Feda i nulta kamatna stopa nisu potakli ekonomski rast u Americi, kao što slične mjere nisu potakle pravi rast ni u Japanu, Kini niti Europskoj uniji.

Niže kamate usmjerile su investicije u dionice

Niže kamate u Americi trebale su izazvati “efekt bogatstva”, piše Shah Gilani iz tvrtke Capital Wave, da građani vide da cijene dionica rastu i tako vrate povjerenje u rast, povećaju potrošnju i pokrenu lanac potražnje i proizvodnje koji bi u konačnici doveo do zdravog rasta BDP-a.

Jeftini novac potaknuo je rast dionica jer su ga mnoge kompanije koristile za otkup svojih dionica, u šest godina na to je potrošeno 2,7 biljiuna dolara. Zarada po dionici na papiru se povećala, jer se ista ili manja zarada dijelila na manji broj dionica.

Kako su brojne tvrtke otkupljivale svoje dionice po sve većim cijenama i prikazivale veću zaradu po dionici, sve je izgledalo dobro. Nastao je “umjetni zamah” koji je povećao prosječne vrijednosti dionica.

Kina je u 7 godina učetverostručila dug

Kina je osim snižavanja kamata počela i veliki program otkupa dugova i drugih stimulativnih mjera među kojima je bilo golemo trošenje na infrastukturne projekte. Ukupni kineski javni i privatni dug je prema istraživanju McKinsey Global Institutea narastao sa 7 bilijuna dolara koliko je iznosio 2007., na više od 28 bilijuna dolara sredinom 2014. Gospodarski rast pritom se usporavao.

Kombinacija niskih kamata koje su investicije usmjeravale na tržišta dionica i kineske stimulativne mjere za jačanje infrastrukture, proizvodnje i izvoza, dovele su do viškova i gomilanja zaliha roba jer država nije, kako je naumila na početku financijske krize 2008. kad im se izvoz urušio, uspjela u zadanom roku kreirati dovoljnu domaću potražnju.

Niska cijena nafte bila je važno upozorenje

Drugi veliki znak za analitičare bila je nemogućnost oporavka cijene nafte. Upozoravali su da cijena ne pada samo zato što je Amerika počela proizvoditi 10 milijuna barela dnevno, niti zbog odgovora naftnih sila koje su odbile smanjiti proizvodnju boreći se za tržišne udjele. Cijena je nastavila padati jer se globalna potražnja nije oporavila koliko je trebala da sve ostane u ravnoteži, a nije se oporavila jer gospodarski rast nije dovoljno snažan.

‘Indeks straha’ skače kao lud

Jedan važan pokazatelj raspoloženja ulagatelja posebno brine tržište. CBOE Indeks volatilnosti VIX, poznatiji kao “ineks straha” u ponedjeljak je skočio 18,87 posto na najvišu razinu u zadnjih šest i pol godina. U petak, kad je zbog vijesti iz Kine počela rasprodaja dionica u Americi, VIX jes skočio više od 46 posto, najviše u svojoj povijesti.

#BlackMonday trenda na Twitteru

Hashtag #BlackMonday do podneva je počeo trendati na Twitteru, do 16:00 među prvih pet se popeo i traženi pojam The Dow, a nešto manje uzbudljivi “Stock Markets” počeo je trendati na Facebooku. Screen Shot 2015-08-24 at 16.12.15

Ali Crni ponedjeljak je možda malo pretjeran izraz…

Današnji pad vrijednosti na svjetskim burzama nazvan Crni ponedjeljak, ne izgleda tako strašno kad se usporedi s pravim Crnim ponedjeljkom iz 1987. Dow Jones je danas pao 3 posto i tijekom dana se počeo oporavljati, 19.listopada 1987. pao je 22,6 posto.

… i Amerika nije još ušla u bear market

Bear market počinje kad tržište dionica padne više od 20 posto. Čak i ako se ubroje svi tjedni gubici i današnji dan, američko tržište nije ni blizu 20 posto pada. Dow Jones je pao 13 posto. Početak bear marketa u Americi sada bi za sve bio najgora opcija. Za kinesko tržište još se može reći da se urušava, ali američko je vjerojatno još pod kontrolom.