Čini se da su tržišta sretna što je David Cameron ostao na vlasti

Rezultati izbora će se pozitivno odraziti na britanski ekonomski rast

FOTO: Flickr

Britanske ulagače ugodno je iznenadila vijest o pobjedi Jamesa Camerona na parlamentarnim izborima u Velikoj Britaniji. Indeks londonske burze FTSE 100 je skočio za 2 posto, a FTSE 250, koji prati veliki dio britanskih poduzeća srednje veličine, je porastao 3 posto.

Nakon što je prema izlaznim anketama postalo jasno da će Cameronovi konzervativci ostati na vlasti, funta je porasla za 1 posto, a kad je obzanjeno da konzervativci neće morati sklapati koalicije za ostanak na vlasti funta je nastavila rasti.

Pali su troškovi zaduživanja

I troškovi zaduživanja Velike Britanije su pali. „Tržište britanskim obveznicama dobilo je pozitivan impuls zbog Cameronove najave da će riješiti proračunski deficit“, objasnila je Vicky Redwood, glavni ekonomski analitičar za Veliku Britaniju u tvrtki za makroekeonomska istraživanja Capital economics. Prinosi na desetogodišnje obveznice pali su ispod 1,9 posto.

Prema predizbornim anketama 24 sata prije zbora činilo se nezamislivim da će konzervativci odnijeti apsolutnu pobjedu na izborima. Iznenađujuća pobjeda umirila je tržišta, koja su se pribojavala dužeg perioda neizvjesnosti oko toga tko će doći na vlast u petoj po veličini ekonomiji svijeta.

Laburisti htjeli povećati poreze bogatima

Unatoč tome što je u prošlom mandatu Cameronova vlada provodila politiku stroge štednje te obećala nove rezove, glasači su im odlučili ukazati poverenje, umjesto laburistima koji su obećavali podići poreze bogatima i pooštriti pravila poslovanja.

Glavni ekonomski analitičar Berenberga Holger Scmieding kaže da će se rezultati izbora pozitivno odraziti na britanski ekonomski rast. „Razlog za to je smanjenje rizika od ljevičarskih poteza potencijalne laburističke vlade“, poručio je.

Dionice tri najveće britanske banke također su zabilježile rast zbog olakšanja ulagača koji će ovim ishodom izbjeći povećanje poreza i stroža pravila koja bi im nametnuli laburisti. Dionice Lloyds banke porasle su 6,5 posto, Royal Bank of Scotland su više za 5 posto, a Barclaysa za 4 posto.

Glavni izazov je referendum o izlasku iz EU

Unatoč pozitivnim pokazateljima, pred Cameronom su mnogi izazovi. Ulagači će uskoro usmjeriti pažnju na obećani referendum o izlasku iz Europske unije, koji je planiran za kraj 2017. „Najveći izazov za ekonomska kretanja u Britaniji bit će referendum“, smatra Tim Besley, profesor ekonomije na London School of Economics.

Mišljenja oko dugoročnih ekonomskih posljedica potencijalnog izlaska iz EU su podijeljena. Mnoge međunarodne kompanije su zabrinute zbog neizvjesnosti u razdoblju prije odluke na referendumu, kao i zbog potencijalnog gubitka olakšanog pristupa na europska tržišta.

Još jedan razlog za brigu predstavlja i veliki uspjeh škotske nacionalne stranke koja bi mogla zaprijetiti ponovnim pokušajem otcjepljivanja Škotske.