Svi pričaju o knjizi financijske direktorice Lehman Brothersa, banke u epicentru globalne krize

Erin Callan u tom je trenutku bila najviše rangirana žene Wall Streeta

An employee poses for photographers with part of a Lehman Brothers company sign at Christie's auction house in London on September 24, 2010.  The sign will be sold as part of the 'Lehman Brothers: Artwork and Ephemera' sale in London on September 29.     AFP PHOTO / BEN STANSALL / AFP / BEN STANSALL
FOTO: AFP

Ovih je dana svjetlost dana ugledala knjiga Erin Callan, financijske direktorice investicijske banke Lehman Brothers, a njezini su memoari izazvali su prilične reakcije na Wall Streetu.

U svojim memoarima pod nazivom “Full Circle: A memoir of leaning in too far and the journey back” Erin Callan je detaljno opisala kako je 2008. godine postala žena na najvišoj poziciji na Wall Streetu; pa sve do toga kako si je, uoči Badnjaka iste godine kada je pad Lehmana već bio gotova stvar, pokušala oduzeti život tabletama za spavanje.

Kako prenosi Wall Street Journal, “najvažnija stvar u njenom životu bilo je biti zvijezda Wall Streeta”. Callan je na izvršnu poziciju 2008. godine i u njoj je provela oko šest mjeseci, sve do konačnog kraha financijskog diva koji je postao simbol globalne financijske krize.

https://twitter.com/InvestingLatest/status/712294268723994625

U knjizi je detaljno opisala trenutak kada joj je povjeren zadatak prezentiranja kvartalnih financijskih rezultata investitorima, koje se istražitelji nakon kolapsa banke rastavili na atome i pronašli niz nepravilnosti u njezinom poslovanju i prikazu rezultata.

Zadatak objave financijskih rezultata pripao joj je nakon svega tri mjeseca na novoj funkciji, a dodatni pritisak predstavljala je prodaja investicijske kuće Bear Stearns JP Morganu za samo dva dolara po dionici koja se dogodila netom prije. Investitori su već spekulirali da bi se sličan scenarij mogao dogoditi Lehman Brothersu, a njezin je zadatak bio uvjeriti ih u suprotno.

Callan sada tijek događaja vidi drugačije

Izvršni direktor Richard Dick Fuld i operativni direktor Joseph Gregory odustali su od pojavljivanja na objavi financijskih rezultata. “Rečeno mi je da bi njihova prisutnost samo preplašila ionako nervozne ulagače”, tvrdi Callan. Dodaje i da su govor koji je tim povodom trebala održati danima polirali pravnici, računovođe i izvršni djelatnici firme.

Danas ima drugačije viđenje zašto su se Fuld i Gregory distancirali od objave rezultata pred nekih 10.000 ljudi. “S obzirom da sam ja bila jedina osoba tvrtke koja je obznanila rezultate, svaka izjava i informacija se pripisivala meni. Kao da sam ih ja izmislila. Fuld i Gregory su se distancirali od objavljenih rezultata.” Uslijedili su mjeseci žestokih javnih kritika i neviđenog pritiska. Zbog loših poslovnih rezultata sljedećem kvartalu, kada je zabilježen gubitak od 2,8 milijardi dolara, Cullen je sredinom lipnja, i tri mjeseca nakon konačnog pada banke, dala ostavku.

The Lehman Brothers proglasila je stečaj 15. rujna 2008. godine, a vijest o stečaju ugledne globalne financijske institucije koju su 1850. godine osnovala trojica braće Lehman izazvala je kaos i rasprodaju na burzama. Njihove dionice pale su za 95 posto, a indeks Dow Jones pao je na 300 bodova, najnižu razinu ikad zabilježenu u povijesti.

Istraga o nepravilnostima i propustima u poslovanju

Sud je istragu o razlozima bankrota povjerio Antonu R. Valukasu, predsjedniku uprave odvjetničke firme Jenner & Block koji je u svojem izvještaju na 2200 stranica napravio detaljnu analizu poslovanja, menadžmenta i biznis modela banke koji su doveli do njene konačne propasti.

Prema njegovim nalazima, odgovornost za propast dijeli menadžment, biznis model utemeljen na visokorozičnim investicijama te propusti u nadzorima državnih instuticija. Iako je Valukas rekonstruirao niz grešaka u poslovanju donesenih zbog pogrešnih procjena, našao je i niz namjernih manipulacija i usklađivanja u poslovnim knjigama.

Visokorizični biznis model

Naime, banka je godinama zbog visokorizičnog stila poslovanja gomilala toksičnu imovinu, koji se više nije bilo moguće riješiti. Prema nekim analizama, na svaki zarađeni dolar gubili su oko sedam dolara. Zaposlenici koji su upozoravali menadžment na ovakvu situaciju bivali su otpuštani, a izvršni direktor Fuld nije htio slušati niti ondašnjeg ministra financija Henryja Paulsona koji ga je savjetovao da se počne rješavati rizičnih papira.

Iako se u javnosti postavljalo pitanje zašto se država nije uključila u pokušaj spašavanja Lehman Brothersa, neki kažu da se jedna banka morala žrtvovati kako bi u Kongresu prošao plan spašavanja banaka, a neki da je upravo sukob između Paulsona i Fulda kumovao tome da za žrtvu bude odabrana upravo Lehman Brothers.