Nekad je nužno odabrati stranu

Testirao sam Google Lens, novu funkciju koja bi trebala prepoznati stvari na fotkama. Jako mi je fora

Lens je konačno stigao u Googlevu Photos aplikaciju za Android

FOTO: Screenshot/Youtube

Google je ovih dana počeo službeno u svoju Google Photos aplikaciju na Androidu inetgrirati Lens funkciju. Radi se, inače, o opciji pomoću koje ljudi mogu skenirati svoje fotografije nakon čega će im izaći detalji o onome što se na fotki nalazi. Ako, recimo, fotografirate biljku ili psa, nakon vizualne analize trebao bi vam otkriti o kojoj pasmini ili vrsti biljke radi. Fora je i što možete skenirati i posjetnicu, nakon čega će vam se kontakt s nje ubaciti u imenik. Skenirate li neku kulturnu znamenitost, aplikacija bi vam trebala dati više detalja o njoj.

Lens je ustvari predstavljen u listopadu 2017. godine kad je lansirana nova generacija Pixel mobitela, gdje je bio integriran u Google Asistenta. Funkcija bi se s vremenom trebala pojaviti i na drugim mobitelima, poput nekih Samsunga, Huaweija, LG-ja, Motorole i Sonyja, no trenutno je prema našem testiranju dostupna samo unutar aplikacije Google Photos. Ista funkcija bi se kroz neko vrijeme trebala pojaviti i na iOS verziji aplikacije.

Jednostavan proces, no ne toliko praktičan kao u asistentu

Lens je ustvari nastavak razvoja Google Googles aplikacije koja je stara desetak godina i isto je za prepoznavanje teksta i objekata unutar slika koristila vizualnu analizu. Google je od te aplikacije s vremenom odustao, ali su razvili mnogo napredniju, odnosno precizniju aplikaciju Lens. Google Pixel je, inače, i dalje jedini mobitel koji Lens može korisiti unutar asistent. To zapravo znači da stvari može skenirati bez fotografiranja i u realnom vremenu, dok ga samo skeniramo kamerom.

Korištenje Lensa zapravo je vrlo jednostavno no, naravno, malo manje praktično u odnosu na slučaj kad je funkcija integrirana u asistenta jer sliku prvo morate pohraniti kako bi ju mogli analizirati. Potrebno je, dakle, samo otvoriti sliku unutar Google Photos aplikacije i pritisnuti tipku za skeniranje. Par sekundi kasnije, Lens će izlistati detalje koje je pronašao. Nakon toga moći ćete, recimo, nazvati neki telefonski broj povezan s predmetom ili pokrenuti pretraživanje na Googleu.

Lens radi dobro, ali nekad je pomalo komičan

Google Lens nam se učinio dosta zanimljivim pa smo ga odlučili testirati u pet kategorija: automobili, hrana, psi, tekst i znamenitosti. U svim kategorijama funkcionirao je relativno dobro. Tako je, recimo, uspio prepoznati da se na fotki psa, koji je slikan iz profila, nalazi kavalirski španijel. Nije imao prevelikih problema ni s analizom fotografija koje su nastale u ne baš dobrim uvjetima. Sve slike je, inače, analizirao jednu do dvije sekunde.

Google Lens je relativno dobro prepoznao automobile, no ponudio je noviju generaciju Volva, a plavi Renault totalno izignorirao Telegram
Kinesku hranu Lens prepoznaje bez problema, dok se s ćevapima malo mučio Telegram
Prepoznavanje pasa, pa i iz profila ili mutnih slika, nije nikakav problem Telegram
Prepoznavanje sitnijeg teksta s dijakritičkim znakovima također nije problem Telegram
Dobro osvijetljene znamenitosti prepoznaje gotovo trenutno, nakon čega nudi više informacija o njima Telegram

Naravno, Google Lens nije posve precizan i događale su mu se greškice. Tako je, recimo, fotografiju zgrade na Trgu bana Jelačića, u kojoj se nalazi Zagrebačka banka, interpretirao kao Zagrebačku katedralu. Nešto zabavnija pogreška Lensu se dogodila kad smo fotografirali zgradu u kojoj se nalazi naša redakcija i na kojoj stoji natpis Buffett i Restaurant. Lens je bez problema prepoznao ispisani tekst, ali je zaključio da postoji neka skrivena poruka u rasporedu prozora na zgradi. Interpretirao ih je kao jidiš i zaključio da na zgradi piše “Zlatna krv, Dan hah”.

Kada pogriješi, bude komično. Zgrada je postala katedrala, a u prozorima je prepoznao tajnu poruku Telegram