Testirali smo nove efekte na iPhoneu koji od amatera rade prave fotografe. Još uvijek smo amateri

Appleov Portrait Lightning stvara dojam da ste snimali u profesionalnom studiju

FOTO: Telegram

S prošlogodišnjim updejtom iOS-a, Apple je predstavio takozvani Portrait Mode, efekt koji posvemašnjim amaterima omogućava da okinu prilično efektne fotografije. Trik je bio u tome da je sam telefon, uz pomoć svoje dvije kamere i naprednih algoritama, stvorio privid da se prilikom fotografiranja dio kadra namjerno stavili van fokusa, kako biste dodatno istaknuli ono što želite istaknuti – nečije lice, kućnog ljubimca ili mrtvu prirodu.

Ove godine s iOS-om 11 predstavljen je nasljednik, Portrait Lighting, koji radi istu stvar kao lani, ali vam uz to omogućava dodatne opcije. U teoriji, korištenje Portrait Lightinga trebalo bi dati dojam da ste fotografije radili u fotografskom studiju, s profesionalnim osvjetljenjem. Odlučili smo ga fotografirati kolege Katarinu i Vanju, kako bismo ustanovili funkcionira li stvar baš onako kako je Apple zamislio. Testirali smo na iPhoneu 8 Plus, uz napomenuo kako je Apple kazao da se radi o beta verziji. Poboljšanja Portrait Lightinga trebala bi doći u sljedećih nekoliko mjeseci.

1. Studijsko svjetlo

Katarina: Original – Studijsko svjetlo Telegram

 

Vanja: Original (lijevo) – Studijsko svjetlo (desno) Telegram

Studijsko svjetlo je mod u kojem se blago osvjetljuje lice, kako bi se ono dodatno istaknulo. Efekt je relativno diskretan, s ujednačenim i laganim osvjetljavanje. Na prvu, efekt je gotovo nezamijetan, dok se ne usporede original s lijeve, te izmijenjena slika s desne strane.

2. Konturno svjetlo

Vanja: Original (lijevo) – Konturno svjetlo iz daljine (desno) Telegram

 

Katarina: Original (lijevo) – Konturno svjetlo izbliza (desno) Telegram

Konturno svjetlo trebalo bi biti nešto dramatičnije od studijskog. Umjesto osvjetljavanja cijelog lica, lice se osvjetljuje samo na jednom mjestu. Razlika na većoj udaljenosti minimalna je prema studijskom, no iz blizine razlika je očitija. Katarini je tako lice osvijetljeno na sredini, dok je na rubovima lica tamnije.

3. Reflektor

Katarina: Original (lijevo) – Reflektor (desno) Telegram

 

Vanja: Original (lijevo) – Reflektor (desno) Telegram

Reflektorsko svjetlo je pravi test Appleove umjetne inteligencije, koja bi stvari u fokusu trebala kompletno izrezati iz pozadine i postaviti na posve crnu pozadinu, kao da onaj kog slikate stoji na pozornici. Automatsko obrezivanje lica i tijela radi relativno dobro, s manjim zamućenjima na rubovima. Sustav evidentno nije savršen – lijevu stranu Vanjinog lica previše je odrezao, kao i njegovo desno uho. Katarinino lice također nije posve glatko odrezano, na desnom obrazu može se primijetiti nešto grublje rezanje.

4. Mono reflektor

Katarina: Original (lijevo) – Mono reflektor (desno) Telegram

 

Vanja: Original (lijevo) – Mono reflektor (desno) Telegram

Mono reflektor zasniva se na standardnom reflektorskom osvjetljenju. Njegova posebnost je potpuno uklanjanje boje, odnosno, provlačenje fotografija kroz monokromatski filter. Međutim, algoritam obrezivanja lica ostaje isti, stoga i u ovom modu možemo vidjeti jednake probleme. Kolegama Katarini i Vanji je lice ponovno relativno neprecizno izrezano.