Testirali smo nove Samsungove sklopive mobitele: I dalje djeluju nestvarno

Samsung je četvrtom generacijom usavršio formulu za oba modela

Teško je za povjerovati da smo u već u četvrtoj generaciji Samsungovih Galaxy Z Fold4 i Z Flip4. Ideja mobitela, koji se sklapa, a da mu se pritom savija ekran bez ikakvog prekida, i dalje je jednostavno nevjerojatan koncept koji djeluje pomalo nestvarno.

Mobiteli su se praktički od pojave modela s dodirnim ekranom manje mijenjali. Uvijek je s prednje strane bio veliki ekran, a kroz godine mijenjala mu se veličina i omjer stranica. S godinama je bujao i broj kamera na stražnjoj strani. Sav preostali napredak bile su zapravo nijanse, pokoja inovacija tu i tamo. Nešto bolji procesor, nešto veća baterija, RAM memorija koja konkurira laptopima.

Potom smo došli do toga što imamo danas. Gotovo svi mobiteli praktički su isti, a svake godine imamo i sve manje razloga za kupiti novi model. Razlike spram prethodnika postaju sve manje i manje.

Samsung je ove godine napravio tek iterativne promjene

Iterativne promjene u novoj generaciji

Slično se, u neku ruku, dogodilo i ovoj generaciji sklopivih Samsunga. U usporedbi s “trojkom”, oba mobitela doživjela su tek iterativne promjene. Ukratko, Samsung je “popeglao” što je trebalo. Na Foldu je proširen prednji ekran, a na Flipu je povećana baterija. Oba modela dobila su novu generaciju Qualcommovog procesora, ravnije rubove, a kamere su konačno iz više kategorije, kako priliči Samsungovim premium modelima, a između ostalog, i premium cijeni. Većina stvari ostala je ista. Na Foldu je ostala ista kamera ispod unutarnjeg ekrana, s nešto gušćim pikselima iznad nje (što je samo po sebi prilično fascinantan element mobitela), kao i jednaki nominalni kapacitet baterije.

Na prvu, moglo bi se reći da je takva situacija prilično razočaravajuća, budući da smo od Foldova navikli na velike skokove i napretke između generacija. Kada usporedimo neslavni Fold prve generacije, sa sadašnjim, mogli bismo reći da su ih praktički izradile dvije različite kompanije. No, takve iterativne promjene dokazuju da smo došli do točke kada su sklopivi mobiteli dozreli, te da su usvojeni neki temeljni koncepti. Samsung je ovim modelima očito pogodio ispravnu formulu za sklopivi mobitel, bilo manji ili veći.

S druge strane to znači da Samsung praktički nema nikakav pritisak konkurencije. Flip i Fold između sebe drže više od 80 posto tržišta sklopivih mobitela, stoga su praktički i sinonim za sklopive mobitele. Bez pritiska konkurencije, nema potrebe za većim skokovima i inovacijama iz generacije u generaciju. Samsung je sa sklopivim mobitelima trenutno u fazi rafiniranja koncepta, a s obzirom na to da smo se s oba modela družili gotovo mjesec dana i testirali im praktički svaki detalj, možemo bez trunke sumnje reći da smo ih upoznali u potpunosti.

Rubovi oba modela su sada ravnije, što ostavlja bolji i sigurniji dojam ležanja u ruci

Ključno: Sklopivi mobiteli su budućnost

Ključni dojam nakon našeg dugog testiranja je taj da su sklopivi mobiteli zaista budućnost, što ponovno možemo tvrditi bez trunke sumnje. To je najbitnije što se može izvući iz ove recenzije. Bilo da se radi o Flipu ili Foldu, sklopivi mobiteli nude dvije nove i istovremeno sasvim različite paradigme korištenja, koje se jednostavno ne mogu dobiti s klasičnim smartphoneovima.

S jedne strane imamo Z Fold4, koji je namijenjen korisnicima koji žele izvući apsolutni maksimum onoga što trenutna tehnologija ima za ponuditi. S druge strane imamo Z Flip4, s vjerojatno najcool form factorom – oblikom kućišta koji privlači poglede i dobiva znatno više komentara. Faktor nostalgije pomiješan je s faktorom futurizma. Tko ne voli poklopiti, odnosno, zaklopiti mobitel na kraju poziva? Flip4 pritom proizvede i zadovoljavajući zvuk “klak”, jer ga magneti privuku malčice snažnije od onoga koliko biste ga sami zaklopili. Nostalgija je pak umiješana s ekranom koji se savija, što je još uvijek, kako smo spomenuli, nešto što djeluje poprilično nestvarno.

Fold nudi iskustvo dva mobitela odjednom

Fold4 se, uz uključenu funkciju da je home screen na vanjskom ekranu različit od onog na unutarnjem, ponaša praktički kao da imamo dva mobitela u džepu, odnosno, bolje rečeno, mobitel i tablet. Uz to, tabletni dio Folda se u mnogočemu ponaša i kao da pokreće određenu vrstu desktop operativnog sustava.

Takav podvojen karakter mobitela omogućuje da se na manjem, vanjskom ekranu postave aplikacije koje nam više trebaju u pokretu, poput aplikacija za dopisivanje i slušanje glazbe, dok se na unutarnjem mogu postaviti aplikacije za koje smo spremni odvojiti više vremena, poput društvenih mreža ili streaming servisa.

Dock, odnosno područje na dnu ekrana gdje se mogu ugurati aplikacije koje se ne miču prilikom scrollanja stranica na home screenu, na manjem ekranu može smjestiti maksimalno pet aplikacija, dok se na veći može ugurati njih osam.

Flip4, kao i Fold4, mogu se otvoriti u raznim nagibima pa koristiti poput “mini laptopa”

Ogromna praktičnost i produktivnost

No, najbolja stvar docka većeg ekrana je što on može ostati trajno otvoren, poput start trake na Windowsima. Stoga za promjenu između otvorenih aplikacija možemo koristiti samo dock, bez potrebe za otvaranjem multitasking menija. Također, u lijevom kutu docka nalazi se i pokretač aplikacija, slično kao Start meni u Windowsima, iz kojeg možemo pokrenuti bilo koju aplikaciju. Takva funkcija docka produktivnost podiže na sasvim novu razinu, pa se Fold4 može više koristiti kao da pokreće punokrvni desktop OS. Iz docka i pokretača aplikacija također se mogu otvarati aplikacije koje želimo da “plutaju” nad drugima, kao i one koje želimo imati otvorene istovremeno. Dakle, ako želimo istovremeno gledati neku seriju, dok scrollamo Redditom i pratimo gdje nam je narudžba hrane, to sve možemo na jednom ekranu, u tri otvorena prozora.

Funkcionalno, ne postoji ništa što se na Foldu može napraviti, a da se ne može na drugom mobitelu. Razlika je u načinu na koji se to može napraviti. Sve je praktičnije i brže, a jednostavno se cijelo vrijeme dobiva neki pomalo teško opisiv osjećaj sposobnosti i efikasnosti. Pojedine funkcije, koje se na konvencionalnom mobitelu činile prekomplicirane, poput manipuliranja Excel tablicom, s Foldom se doimaju jednostavno. Upravo zato smo zadatke, inače rezervirane za laptop ili računalo, puno češće odrađivali na samom Foldu.

Nešto zabavniji primjer je čitanje knjiga. Rastvoreni Fold je sa svojih osam inča ekranske dijagonale ne samo gotovo pa savršenih dimenzija za čitanje, poput knjige srednjeg formata ili Amazonovog Kindlea, već je prednost u tome što ga uvijek imamo sa sobom. Kindle ili knjigu bi morali, kada bismo koristili običan mobitel, nositi sa sobom. Stoga, češće bi nam se dogodilo da bi radije pročitali poglavlje knjige u Google Play Booksu, umjesto bezglavog scrollanja Instagramom ili nečim drugim.

Poneki rijetki problem s aplikacijama

Kad smo kod Instagrama, on je vjerojatno ponajbolji primjer aplikacije koja nije dobro prilagođena Foldu. Bilo da ga gledamo na vanjskom ili unutarnjem ekranu, Instagram ne bi radio kako spada. Vanjski ekran je previše uzak, stoga se gubi dio sadržaja s bočnih stranica, dok je unutarnji preširok pa se gubi vrh na Reelsima ili Storiesima.

Instagram je jedna od rijetkih aplikacija koja ima problema s omjerom stranica ekrana Folda4

Pritom, ovo nije baš kritika samo Samsungu, već i Instagramu, koji uporno, već godinama, zapostavlja aplikaciju za Android u usporedbi s onom za iOS. Kada su Android modeli s izduženijim ekranima, Instagram također nije pokazivao sav sadržaj. S drugim aplikacijama nismo imali tih problema. Većina Android aplikacija prilagođena je i dovoljno fleksibilna različitim omjerima ekrana.

Na ulegnuće se brzo i lako zaboravi

Šarka na Foldu je u početku bila prilično kruta, gotovo do te razine da smo povremeno imali osjećaj da potpunim otvaranjem mobitela radimo nešto krivo. Jednostavno, na momente se dobivao osjećaj da se mobitel ne želi do kraja otvoriti, već da želi biti pokoji stupanj zatvoreniji. Međutim, nakon nekoliko dana, šarka se “opustila” do razine potpunog otvaranja, no zadržala je solidan osjećaj, kao da je sada spremna preživjeti bez problema hrpu otvaranja dnevno. Pritom se šarka održava otvorenom u raznim nagibima, poput laptopa, što omogućuje da se Fold koristi i polu otvoren.

Kad smo kod šarke, neizbježna tema je ulegnuće ekrana, koje je i dalje primjetno, no znatno manje izraženo spram prethodnika. Da li je to ulegnuće problem? Pa najčešće i ne baš. Tek pod jakim okolinskim svijetlom može se primijetiti da se u ekranu nalazi udubina, koja je u nešto tamnijim okruženjima posve neprimjetna. Ako se scrolla odozgora prema dolje, prstom se ne prelazi preko njega, ako mobitel držimo jednom rukom. Palcem se poprilično teško doseže do ulegnuća, pa je lako zaboraviti da je na sredini ekrana.

Ipak, ekran zahtijeva nešto privikavanja

Slično je i s kamerom ugrađenom ispod unutarnjeg ekrana. Ona je vidljiva samo pod određenim svjetlosnim uvjetima i samo kada se u nju zagledamo. S obzirom na dizajn operativnog sustava, pikseli iznad kamere najčešće ne prikazuju ništa bitno, poput teksta, stoga se kamera periferno uopće ne primjećuje. Primjetna je pak nešto lošija kvaliteta te kamere, budući da se nalazi ispod roja piksela. Stoga se ta kamera čini pogodnijom za video pozive, dok se za okidanje selfieja nudi i zasebna prednja kamera u prednjem ekranu, kao i sve ti stražnje kamere, ako mobitel koristimo rasklopljen za hvatanje selfieja.

Kamera ispod ekrana Folda4 je najčešće jedva vidljiva, osim kada se fotografira njome

Ono što se pak osjeti kod ekrana je da on nije izrađen od stakla, već fleksibilne plastike prevučene na Ultra Thin Glass, koji Samsung opisuje kao “fleksibilno staklo”. Pod prstom, unutarnji ekran nije niti približno gladak kao onaj vanjski. Stoga, nekada treba s dodirom biti nešto odlučniji, odnosno, imati nešto snažniji pritisak, ili se on neće registrirati. U prvih nekoliko dana korištenja često bi nam se dogodilo da bismo swipeali i pomislili da se nešto na tren zamrznulo, budući da se nije ništa dogodilo. Takav način rukovanja je pomalo kontraintuitivan, budući da želimo s ekranom biti što nježniji, kako ga ne bi oštetili, no nakon par dana, snažniji pritisak postao je normalna stvar.

Ne treba biti previše nježan

Priznat ćemo pak, na užas ljudi iz Samsunga koji su nam ustupili mobitel na test i koji zasigurno čitaju ovaj članak, da s Foldom nismo bili previše nježni. Jednom prilikom nam je i slučajno pao iz džepa na pod. Na kojem nije bio tepih. Premda tim padom nismo proveli nikakvo znanstveno ispitivanje, dobili smo prve naznake toga da je Fold značajno otporniji od toga što bi prvo pomislili, zahvaljujući Corning Gorilla Glass Victusu. Drugi puta nam je iz ruke otvoren skliznuo na pod, dok smo na kauču gledali neki YouTube klip. Nesretno se dočekao na unutarnji ekran, no ponovno, na ekranu nije bilo traga. Nešto smo grublji bili smo s Flipom, kada smo, sasvim nenamjerno, zaspali s mobitelom dok je bio otvoren. Mobitel je do jutra završio ispod pokrivača, negdje u području nogu, a prošao je sasvim neoštećeno.

Neočekivano dobra bila je, na oba modela, i baterija. O autonomiji baterije mobitela je poprilično nezahvalno za pisati, budući da postoji niz vidljivih i nevidljivih faktora koji na nju mogu utjecati, a koji variraju od broja instaliranih društvenih mreža i količine notifikacija koje šalju, pa sve do jačine mobilnog signala, odnosno toga koliko se mobitel mora “mučiti” u traženju signala. Međutim, Flip i Fold su bez problema izdržali cijeli dan prosječnog korištenja. Flip bi kraj dana s umjerenim korištenjem dočekao s 25 i 35 posto preostalog kapaciteta, a Fold s između 20 i 30 posto, ovisno o tome koji se ekran češće koristio. Flip je primjerice izdržao cijeli jedan radni dan na Infobip Shiftu, što je uključivalo zapisivanje bilješki i nekoliko sati mobilnog hotspota, pa je ukupno vrijeme korištenja s upaljenim ekranom bilo blizu četiri sata.

Senzor otiska prsta se kod Flipa i Folda smjestio s desne bočne strane, integriran u tipku za otključavanje i zaključavanje, što je i sasvim logično, budući da je onda dostupan i kad su mobiteli sklopljeni i otklopljeni. Takav senzor otiska prsta nas je i podsjetio na činjenicu da su takvi senzori znatno precizniji i brži od onih koji su smješteni ispod ekrana, pa se nekako teško možemo riješiti mišljenja da bi radije da ih ima svaki mobitel.

Kamere na koje se možemo osloniti

Glavne, stražnje kamere na Foldu4 također nisu razočarale. Ugrađeno ih je tri, glavna s 50 megapiksela, trostruka zoom leća s kamerom od 10 megapiksela, te ultraširoka leća iza koje je senzor od 10 migapiksela, što je vrlo slično kamerama s modela S22 i S22+. Za potrebe ove recenzije koristili smo samo kamere s Folda i Flipa, pa smo jednom mobitelom slikali drugi.

Fotografije s Flipa4 su nešto naglašenijih boja

Sve tri kamere su dovoljno kvalitetne i dobre da se na njih možemo osloniti u bilo kojoj situaciji – od dnevnog do noćnog moda snimanja. Samsungova aplikacija za kameru je s godinama postala jedna od najbogatijih funkcijama, pa kada se uračuna i fleksibilnost koju Fold nudi, dobiva se sveobuhvatno fotografsko iskustvo. Ne treba ni zanemariti da je Fold u sklopljenom obliku nešto deblji od svih konkurenata, stoga je držanje u ruci znatno stabilnije, budući da ne moramo držati tanašni uređaj koji lakše može skliznuti. Time se mobitel može držati čvršće, što u ponekim uvjetima, poput noćnog snimanja, zbog manje trešnje ruku dovodi do veće kvalitete.

Fold4 je nešto umjerenijih tonova

Fold se, uostalom kao i Flip, može na neku ravnu površinu postaviti u poluotvorenom stanju, kako bi se mogao uhvatiti selfie s boljim glavnim kamerama. Jednostavno mobitel odložite negdje gdje je stabilan, ušetate u kadar, a na prednjem ekranu vidite gdje ste se pozicionirali, odnosno, vidi li vas kamera u potpunosti. Onda je dovoljno samo reći “cheese”, “smile” ili podići ruku, a mobitel će u par sekundi okinuti fotku. Fotografije su pritom očekivano dobre kvalitete, tipično bogatih boja i kontrasta za Samsungove modele, s izraženijim šumom tek pri iznimno mračnim scenama bez puno svijetla.

Snimljeno standardnom širokokutnom kamerom Fodla4
Snimljeno ultra širokokutnom kamerom Fodla4
Snimljenom zoom kamerom Folda4

Ni manji Flip nije potrebno uvijek ‘otvarati’

Premda i Flip nudi hrpu fleksibilnosti, poput jednake fore za fotografiranje, on je bitno manje praktičan od Folda, što nije nikako pokuda, jer ipak, Fold je jedan od najsvestranijih i praktičnijih modela na tržištu. Ideja iza Flipa je da on, uz manju veličinu koja stane lakše u džep, nudi i nekakav cool faktor koji nemaju ostali modeli.

Jedan prilično zanimljiv aspekt Flipa je upravo u sklapanju, koje predstavlja svojevrsnu barijeru za korištenje mobitela. Jednostavno rečeno, ako išta konkretnije želimo napraviti na mobitelu, moramo ga otvoriti. Ta barijera korisna je u slučaju da želite, kao i mi, suzbiti prekomjerno bezglavo korištenje mobitela, kao primjerice nepotrebno scrollanje Twittera ili Instagrama. Prije svakog otvaranja, postoji taj trenutak u kojem gotovo nesvjesno odredite treba li vam zaista to otvaranje.

Polurastvoreni Fold4 je idealan za gledanje video sadržaja

To pak ne znači da je mobitel u zatvorenom stanju potpuno beskoristan. Maleni ekran s prednje strane, Cover screen, nudi pregled notifikacija, na koje pak možemo odgovoriti nekim od smajlića ili predefiniranim odgovorima, koje nažalost ne možemo promijeniti. U Hrvatskoj je nedostupno i odgovaranje glasom, odnosno diktiranjem poruke, što bi u nekim slučajevima dobro došlo. Od drugih korisnih funkcija tu su i mogućnost promjene glazbe, te pregled vremena i kalendara, koji su samo neki od dostupnih widgeta koji se mogu konfigurirati. Dobra stvar je što se za plaćanje na POS-u ne treba rasklapati mobitel, već se samo treba pritisnuti bočna tipka ili dva puta tapnuti cover screen, kako bi se mobitel probudio iz mirovanja.

Cover screen Flipa4 dovoljan je za neke osnovnije radnje

Druge, neočekivane prednosti

No, Flip ima i drugih pogodnosti. Ekran je nešto izduženiji od standardnih modela poput S22, s omjerima bočnih stranica 22:9. Time je i nešto uži, što je ga čini ugodnijim za tipkanje, ali i za korištenje jednom rukom. Stvari na vrhu ekrana je nešto teže dosegnuti jednom rukom, no na ekran jednostavno rečeno, stane više stvari. Primjerice, dok tipkamo, vidimo više razgovora u aplikaciji za dopisivanje.

Flipu pak nedostaje kamera ispod ekrana kakvu ima Fold, no zauzvrat je riječ o prednjoj kameri pune kvalitete smještenoj u urez s vrha, koja nudi poprilično dobru kvalitetu. Nešto skromnija je ponuda i glavnih kamera, budući da su ugrađene dvije 12-megapikselne kamere, od kojih je jedna standardna, a druga ultraširoka. Glavna kamera, u usporedbi s prethodnikom, nudi veći senzor, koji je nudi veću kvalitetnu noćnih fotografija, budući da propušta više svjetlosti. Senzor je jednak onom koji se ugrađivao u S20 i S21 liniju Samsungovih modela, a kvaliteta je poprilično usporediva s njima. Razlika u usporedbi s Foldom je osjetna, no to ipak ne znači da su fotografije loše.

Kao i kod drugih Samsungovih modela, kontrast i boje su izražene, na Flipu čak i nešto više nego na Foldu, dok je šum također nešto lošiji nego na Foldu, što je i očekivano s obzirom na specifikacije kamere.

Flip4 dostupan je po cijeni ‘običnog’ flagship modela

S kakvim nas zaključkom ostavlja naše testiranje Samsungovih novih sklopivih modela? Kako smo već na početku istaknuli – da, sklopivi mobiteli su definitivno budućnost, a ne nekakav dubiozan pokušaj inoviranja, poput ubacivanja projektora u mobitel ili sličnih stvari koje nisu nikada zaživjele.

Naravno, sklopivi modeli nisu za sve, ne samo zbog svojih unikatnih prednosti i mana, već i zbog još uvijek prilično visoke cijene u usporedbi sa standardnim modelima. Za razliku od prošlogodišnjih modela, Samsung ove godine nije smanjio cijenu u usporedbi s prethodnikom, no praktički rečeno, nije niti imao razloga.

Flip4 je u hrvatskim trgovinama dostupan po cijeni ekvivalentnoj drugim flagship modelima, odnosno, po cijeni koja ga svrstava u tu klasu. Službena cijena iznosi 8.499 kuna za model sa 128 GB pohrane, koliko otprilike koštaju i nesklopivi modeli drugih proizvođača. Fold4 je osjetno skuplji, koji se s 256 GB pohrane prodaje za 13.999 kuna.