Testirali smo Samsungov novi smartphone S23 Ultra: Mobitel koji praktički nema kompromise

Samsung je konačno i na hrvatsko tržište doveo Snapdragon čipset, kojim je već odličan prethodnik deklasiran

FOTO: Saša Ćetković

Za Samsung Galaxy S23 Ultra možda bi najlakše bilo prekopirati većinu našeg prošlogodišnjeg testa S22 Ultre, navesti nekoliko ključnih razlika i reći to je to, tekst je gotov. Međutim, priča je nešto kompleksnija.

Premda S23 Ultra zaista fizički sliči na svog prethodnika, postoji nekoliko ključnih razlika koje ga čine vjerojatno najboljim Samsungom do sada, ako zanemarimo sklopive mobitele. Čak i ako ih ne zanemarimo, S23 Ultra je u nekim segmentima napredniji i uzbudljiviji od aktualnog Folda 4.

S23 serija unificira nekoliko ključnih stvari

Prvenstveno, Samsung je sa S23 serijom puno toga unificirao, stoga bi ova generacija mogla biti prekretnica za budućnost Samsungovih flagship modela. S23 Ultra je sada dizajnom sve sličniji standardnim S23 i S23 Plus modelima, odnosno, bolje rečeno, obični modeli sada su sve sličniji ovom najjačem modelu. Kamere, odnosno, njihovi otvori na stražnjoj strani su gotovo identičnog izgleda – sa zasebnim kružnim uzdignućima za svaku leću, kao što je bilo na S22 Ultra modelu.

Ultra posjeduje pet takvih izdignuća – tri veća i dva manja – dok ostatak S23 serije ima po tri. Dakle, glavna razlika u dizajnu je u veličini, zaobljenim rubovima i utoru za S-pen na najvećem, Ultra modelu. Ultra pritom u ovoj generaciji posjeduje još ravniji ekran čime se dobiva veća površina za pisanje S-Penom, no i dalje posjeduje zaobljene rubove, za razliku od ostatka S23 serije. Time se S23 ultra konačno doima kao punopravni pripadnik Samsungove S serije, a sve manje kao nekakav hibrid nekadašnjeg Notea i Ultre.

Cijela S23 serija sada ima vrlo sličnu stražnju stranicu Saša Ćetković

Ključno: jednak procesor za cijeli svijet

No, možda najbitnija i ključna unifikacija je ta što cijela S23 serija, gdje god se kupi u svijetu, ima jednak procesor. Riječ je o osmojezgrenom Snapdragonu 8 druge generacije, koji je prema Samsungovim navodima, posebna verzija napravljena samo za Samsungove mobitele, stoga i nosi “made for Samsung” nazivlje. Razlika u usporedbi s drugim Snapdragonima 8 Gen 2 je u tome što je riječ o procesorima s nešto višim taktom od 3,36 GHz, a Samsung kaže i kako posjeduje i najbržu mobilnu grafiku na svijetu.

Dakle, ova generacija više nema podjelu na Snapdragon procesore rezervirane za zemlje poput SAD-a, a Samsungov vlastiti Exynos procesor za ostatak svijeta. Time su modeli u Hrvatskoj, konačno, dobili Snapdragon čipsete. Premda Exynos procesori sami po sebi nisu bili loši, što smo isprobali na prošlogodišnjem S22 Ultra, S23 Ultra sa Snapdragonom se podiže na sasvim novu razinu. Autonomija je osjetno bolja, stoga je već vrlo dobra autonomija prethodnika zasjenjena novim modelom.

Izazov bi bio isprazniti mobitel u jedan dan

U praksi, S23 Ultra je mobitel koji će biti prilično izazovno isprazniti u jedan puni dan normalnog korištenja. Na najteže dane, kada sam bio praktički zalijepljen na mobitel ukupno više od šest i pol sati, pred spavanje bi mi ostajalo oko 20 do 30 posto baterije. Umjerenijim korištenjem, koje bi u prosjeku iznosilo 2 i pol do 3 sata dnevno, na kraju drugog dana bi mi ostalo dvadesetak posto baterije.

Ultra je vrlo vjerojatno nenadmašan mobitel u Android svijetu kada je u pitanju autonomija, što je nešto što bi teško mogli reći za prethodne modele opremljene Exynos procesorima.

Istina, S22 Ultra nas je prošle godine također impresionirao autonomijom, no S23 je u sasvim dugoj ligi. Prethodnik je svoju, za tadašnje vrijeme, odličnu autonomiju postizao golemom baterijom, a ne štedljivim i efikasnim profesorom. Prošlogodišnji kapacitet od 5000 mAh zadržao se i ove godine, stoga je zbog efikasnijeg čipseta autonomija za kategoriju bolja.

Glavna kamera od 200 megapiksela pixel biningom 16 piksela kombinira u jedan, čime se dobivaju izražajne boje Saša Ćetković

Punjenje je sasvim druga priča

Kada se baterija konačno isprazni, punjenje s adekvatnim punjačem prolazi prilično brzo. S punjačem snage 45W, kakav bi se recimo dobio uz moderni laptop, ali ne i uz S23 budući da je Samsung prije nekoliko godina prestao s davanjem punjača uz mobitel, S23 Ultra se puni poprilično brzo. Punjenje od 10 do 100 posto događa se u nešto manje od sat vremena, no manje linearno nego kod drugih mobitela. Od 10 do oko 80 posto se stiže prilično brzo, za oko pola sata, dok se za preostalih 20 posto čeka otprilike 25 do 30 minuta.

Samsung, službeno, više ne prilaže punjač uz mobitel jer pretpostavljaju kako njihovi kupci imaju već punjač od prošlog mobitela, koji bi, ako dobiju uz mobitel novi punjač, završio na otpadu i time povećao štetan utjecaj koji kompanija ima na okoliš. Vođen tom idejom, na S23 Ultra spojio sam Samsungov punjač snage 25W, koji sam dobio priložen uz moj stari S20+, koji je ujedno bio i jedan od posljednjih Samsungovih modela S serije koji je dolazio sa strujnim adapterom.

Tim starim punjačem od 25W punjenje je još sporije, te traje oko sat i 20 minuta. S još jednu generaciju starijim punjačem od 10W, punjenje traje gotovo dva sata od 10 do 100 posto. Sporije punjenje na tim starijim punjačima ne iznenađuje, budući da trebaju napuniti bateriju od golemih 5000 mAh. No, Samsung tu prilično kaska za konkurencijom iz Kine, čiji punjači često dosežu ili nadmašuju 100W, čime se pune osjetno brže za bateriju otprilike jednakog kapaciteta.

Gaming zvijer u tijelu ‘poslovnog’ mobitela

Osjećaj brzine, odnosno, fluidnost sučelja također je podignuta na jednu novu razinu, koju je teško točnije opisati. Premda je i S22 Ultra ostavljao dojam strašno brzog mobitela, S23 Ultra pruža osjećaj još veće cjelokupne brzine i fluidnosti. Brzini doprinosi i znatno brža brzina pohrane, koja je u ovoj generaciji UFS 4.0. To u praksi znači da je uklonjeno jedno usko grlo, pa se podaci brže obrađuju, spremaju i kopiraju nego na drugim mobitelima.

Tijekom višetjednog testiranja S23 Ultre, nisam pronašao neki zadatak koji bi za mobitel bio težak. Odao sam se i u gaming, pa su i najzahtjevnije igre Shadowgun Legendsa, World of Warshipsa, The Elder Scrolls: Bladesa, Dead Triggera 2 i Grid: Autosporta pokretane bez ikakvih zastajkivanja pri najvišim postavkama. Premda se te igre mogu pokrenuti na praktički bilo kojem Android mobitelu, na S23 Ultri su se učitavale vrlo brzo i s konstantnim performansama.

Naime, Ultra se pri duljem igranju zadržavala relativno hladnom, što znači da je čipset mogao dulje vrijeme raditi s maksimalnim performansama, bez spuštanja takta procesora ili grafičkog čipa. Time su performanse u igrama bile praktički konstantne, čak i nakon više uzastopnih mečeva. Ultra se pritom nije osjetnije zagrijavala, što je bila boljka nekih Exynos prethodnika. Budući da se manje zagrijavala, logično je zaključiti kako je procesor radio efikasnije, čime je i autonomija u igrama bila znatno bolja. Pomalo neočekivano je da je Ultra, koju bismo zbog S-pena mogli kategorizirati kao “poslovni” mobitel, ovakva gaming zvijer.

Ekran je ostao gotovo isti, a S-Pen potpuno isti

Ekran je jedan od highlightova mobitela, kao što je bilo i s prethodnikom. Od prošle godine, na papiru se nije promijenilo puno toga. Riječ je ponovno o ekranu dijagonale od 6,8 inča, s rezolucijom 1440p i sa stopom osvježenja od 120 Hz. Maksimalna svjetlina koju ekran može postići je 1750 nits, što bi trebalo biti dovoljno i za najsunčanije dane. Razlika ove godine je što je zaobljenje ekrana nešto manje, stoga se dobiva i veća površina za pisanje S-penom.

Funkcionalnost S-pena je ove godine ostala potpuno jednaka. Ukratko, njome se može pisati po ekranu mobitela, preciznost je sasvim dobra, a olovčica je relativno dobre duljine, stoga je s njome i relativno ugodno pisati – no, to naravno ovisi o veličini vaših ruku. Funkcionalnostima S-Pena smo se nešto detaljnije posvetili u prošlogodišnjoj recenziji S22 Ultre.

Za neke korisnike je S-Pen praktički glavna karakteristika i prednost Ultra modela, te glavni argument koji im opravdava prilično visoku cijenu mobitela. Za druge, S-pen je dodatak koji praktički nikada ne koriste. Jedna od najpraktičnijih primjena je mogućnost da se pritiskom na gumb S-pena može fotografirati kada mobitel odložimo negdje kako bi uhvatili neki selfie, no to se moglo i na S22 Ultra.

S-Pen ove godine nije dobio neke nove funkcionalnosti Saša Ćetković

Glavna kamera kombinira 16 piksela u jedan

Ono što nije ostalo isto ove godine su kamere, koje su, uz procesor, nešto čime se Samsung posebno hvalio. Prošlogodišnjih 108 megapiksela se gotovo udvostručilo na 200, no mod za fotografiranje u punoj rezoluciji mora se posebno odabrati. S defaultnim postavkama, S23 Ultra sa svojim 200 megapikselnim senzorom ISOCELL HP2 fotografira u 12,5 megapiksela. Softver kamere iz 16 piksela stvara jedan veći piksel, što je proces koji se naziva “pixel binning”. Fuzija 16 takvih piksela u jedan, omogućuje veću osjetljivost za osvjetljenje, no umanjuje detalje koji se mogu uhvatiti u kadru. Isti proces koristio je i prethodnik, stoga se i ne može reći da se radi o revolucionarnom skoku, no fotografije su odlične.

Samsungova tipična prenaglašenost boja je i dalje prisutna, stoga su neba nekad bila nijansu plavija nego što su zaista bila, a trava je bila nijansu zelenija. Premda fotografije nisu bile sasvim realne, one su izgledale odlično i atraktivno. Sposobnost fotografiranja po noći je također bila odlična.

Glavnina dodatnog naglašavanja boja dolazi iz Samsungova dodatnog procesiranja fotografija, koje je dostupno u rezoluciji od 12 megapiksela. Na najvišoj mogućoj rezoluciji, onoj od 200 megapiksela, fotografije su u usporedbi izgledale pomalo isprano, no vjernije realnom stanju. Međutim, fotografije u manjoj rezoluciji izgledale su znatno atraktivnije, a time i bolje, stoga sam i preferirao taj način fotografiranja. Valja istaknuti i kako su fotografije od 200 megapiksela prilično velike, s 35 megabajta u prosjeku.

Umjetnički paviljon u Zagrebu. fotografiran glavnom kamerom Telegram
Umjetnički paviljon u Zagrebu, fotografiran 3x zoomom Telegram
Umjetnički paviljon u Zagrebu, fotografiran 10x zoomom Telegram
Umjetnički paviljon u Zagrebu, detalj uhvaćen zoomom od 100x Telegram

Ostatak kamera je jednako impresivan

Ostatak kamera bio je gotovo jednako impresivan. Zoom kamera s optičkim uvećanjem od maksimalno deset puta, koja je jedna od glavnih karakteristika Ultra serije, omogućuje dodatno digitalno zumiranje od 30 puta, te Samsungov Space Zoom s uvećanjem od stotinu puta. Boje joj također nisu na razini glavne kamere, no oštrina pri velikom zoomu je praktički bez premca. Njome se mogu fotografirati i najudaljeniji detalji neke zgrade, a šum i slični fotografski artefakti svedeni su na minimum kada se fotografira u dobrim svjetlosnim uvjetima.

Ultraširokokutna kamera broji 12 megapiksela, a idealna je za fotografiranje krajolika i arhitekture. Koristi se i za vrlo dobar Samsungov makrofotografski način rada, kada se fotografira objekt izbliza. Aplikacija kamere, kada prepozna da se fotografira neki objekt izbliza, automatski prebacuje na ultraširokokutnu leću. Aplikacija kamere prepuna je naprednih i zabavnih značajki, uključujući i fotografiranje u RAW formatu, za one koji žele sami uređivati neprocesuirane fotografije.

Samsung je ove godine unaprijedio mogućnosti snimanja videa, stoga je stabilizacija znatno bolja kada ga se usporedi s prethodnikom. Uz odgovarajuće osvjetljenje, snimke izgledaju odlično – oštro i jasno. S23 Ultra po kvaliteti može parirati i Appleu, koji već godinama slovi kao proizvođač koji sa svojim Pro modelima nudi najkvalitetnije mogućnosti snimanja videa.

Mobitel bez kompromisa, osim možda u veličini

Samsungova S23 Ultra praktički više nema kompromisa, osim, eventualno, sa svojom pozamašnom fizičkom veličinom i oblikom, koji će biti odbojan za neke korisnike. No, to nije niti važno, jer Ultra nije niti namijenjena za taj segment tržišta.

Ultra je, kao što ime sugerira, zamišljena za kupce koji traže apsolutni maksimum koji može ponuditi mobitel današnjice, i to ne samo na Android platformi. Naravno, postoje i Samsungovi sklopivi modeli, no oni su sasvim “drugi par rukavica” i namijenjeni svojem segmentu tržišta, u kojem ciljaju na određenu publiku.

Zamjerka se praktički može uputiti samo, uvjetno rečeno, sporijem punjenju u usporedbi s konkurencijom iz Kine, a nedostatak punjača u kutiji više i ne možemo zamjeriti, budući da je priloženi punjač u današnje doba više iznimka nego pravilo. Početna cijena za Samsung Galaxy S23 Ultru, s 256 GB pohrane i 8 GB RAM-a iznosi 1449 eura.