Tinejdžerima se neće svidjeti ono što im Europska unija sprema na Facebooku i Snapchatu

Mlađi od 16 godina morat će imati roditeljski pristanak za sve društvene mreže

FOTO: Kalamazoo Library/Flickr

Klincima bi život na internetu uskoro bi mogao postati teži. Političari u Europskoj uniji upravo dovršavaju nove zakone o zaštiti osobnih podataka i već danas bi mogli najaviti prijedloge koji bi u iduće dvije godine trebali biti usvojeni u svih 28 članica, pa tako i u Hrvatskoj.

Iako su takvi zakoni nužni i poželjni, jedna odredba u dokumentima koji su procurili iz EU izazvala je žestoke kritike, javlja CNNMoney. Riječ je o prijedlogu da se za svu djecu i tinejdžere mlađe od 16 godina uvede obvezna suglasnost roditelja za korištenje internetski hservisa, uključujući društvene mreže, znači Facebook, Snapchat, Twitter i ostale. Ako taj zakon prođe, stotine internetskih stranica morat će uvesti opcije za roditeljsku autorizaciju, slične onima koje imaju stranice s tematikom posvećenom pićima ili seksu.

Nova pravila bi se odnosila i na Google

Odredba se u sadašnjem obliku odnosi i na Google, koji bi morao uvesti obvezni obrazac za upisivanje datuma rođenja. Mnogi su šokirani ovim zahtjevima, odvjetnici američkih internetskih kompanija i neki pravni stručnjaci iz EU kažu da su one “u potpunoj suprotnosti s načinom na koji svijet danas funkcinira i mogli bi imati obrnut učinak jer će ohrabriti tinejdžere da naprosto lažu o svojoj dobi”.

Kritičare posebno brine što će bi se djeci mogao blokirati pristup internetskim službama za pomoć i informiranje i nametnuti još jedan sloj birokracije učiteljima koji koriste internet u nastavi.

Kazne do 5 posto godišnjeg prometa kompanija

O detaljima ovih zakona Europski parlament, Europska komisija i Europsko vijeće koje predstavlja sve članice, raspravljaju od 2012. Aktualni zakoni o zaštiti podataka doneseni su još 1995. prije eksplozije interneta i otkrića Edwarda Snowdena, pa EU praktički donosi potpuno nove zakone.

Izvorni prijedlog zakon o zaštiti djece nadahnut je američkim Zakonom o zaštiti privatnosti djece na internetu koji se odnosi na djecu mlađu od 13 godina. Iz dokumenata je vidljivo da je ta dobna granica u EU prijedlozima podignuta tek nedavno, iz nepoznatih razloga. Pravni stručnjaci EU trenutno dovršavaju odredbe o kažnjavanju kompanija i organizacije koje se ne budu pridržavale novih zakona o zaštiti podataka, novčane kazne navodno sežu i do 5 posto ukupnog prometa.