Nekad je nužno odabrati stranu
FOTO: Mike Mozart/Flickr

Toys ‘R’ Us, najpoznatiji lanac dućana s igračkama na svijetu, podnio je zahtjev za stečaj

Dugovi su jednostavno bili preveliki, pa su morali ići na ovaj korak

Toys ‘R’ Us, najpoznatiji lanac dućana s igračkama na svijetu, podnio je zahtjev za stečaj

Dugovi su jednostavno bili preveliki, pa su morali ići na ovaj korak

FOTO: Mike Mozart/Flickr

Jedan od najvećih svjetskih lanaca dućana igračaka, Toys ‘R’ Us, danas je objavio da su podnijeli zahjtev za stečajem. Predali su zahtjev po članku 11. stečajnog zakona što tehnički nije bankrot, već predstavlja zadnju šansu da se kompanija pokuša izvući iz dugova koji bi je mogli dovesti u bankrot. Lanac koji nije zastupljen u Hrvatskoj ima više od 1.600 trgovina diljem svijeta, od kojih je 350 u Europi.

Tvrtka je predala zahtjev po članku 11. kako bi pokušali vratiti 5 milijardi dolara dugova nastalih zbog otkupa tvrtke još 2005. godine. Tada su tri partnera, Kohlberg Kravis Roberts, Bain Capital Partners, te investicijska kuća za nekretnine Vornado Realty Trust privatizirali Toys ‘R’ Us za 6.6 milijardi dolara. Putem ovog postupka, imat će šansu restrukturirati dug od 400 milijuna dolara koji stiže na naplatu 2018. godine, te još jedan dug od 1.7 milijardi dolara u 2019. godini.

Drugi najveći stečaj trgovačkog lanca u Americi

Prema zadnjem godišnjem izvješću, kompanija ima imovinu vrijednu preko 6,9 milijardi dolara. Jedini veći stečaj nekog trgovačkog lanca u Americi bio je 2002. godine, kada je Kmart predao zahtjev za stečaj s imovinom od 14,6 milijardi dolara. “Dok današnja odluka ne mora nužno značiti kraj poslovanja za Toys ‘R’ Us, ona predstavlja uvod u turbulentno razdoblje u bogatoj povijesti ovog lanca”, kazao je direktor konzultantske kuće GlobalData Retail Neil Saunders.

Toys ‘R’ Us je dobio od sindikata banaka predvođenih JP Morganom obećanje za više od 3 milijarde dolara kako bi nastavili svoje poslovanje. Financiranje čeka još odobrenje suda, no njime će jamčiti isplate svojim dobavljačima, poglavito Legou i Matellu (Barbie lutke). U zahtjevu po članku 11. stoji da će kompanija zatvoriti 255 svojih franšiznih trgovina, koje su dio partnerstva s drugim kompanijama u Aziji. Stečaj je predan u Americi i Kanadi, stoga poslovanje u Europi za sada nije ugroženo.

Kriza u najgorem mogućem trenutku

Kriza stiže u najvažnije doba godine za Toys ‘R’ Us. Prošle godine, u četvrtom kvartalu su zaradili 40 posto svojeg godišnjeg profita, naravno zbog Božića. Zbog nemogućnosti isplaćivanja dugova, dobavljači sve više odbijaju dostavljati igračke trgovinama. Zbog toga bi ove sezone moglo doći do nestašica igračaka na njihovim policama, što će naravno utjecati na prodajne brojke za cijelu godinu. Zadnjih par godina, Toys ‘R’ Us se sve teže nosi s online konkurencijom u svojim najjačim kategorijama, opremi za bebe i igračkama.

Nekoliko godina su gradili novi webshop vrijedan 100 milijuna dolara, a od svog lansiranja ovog ljeta, bilježi slabe prodajne brojke u usporedbi s Targetom, Walmartom i Amazonom. GlobalData Retail procjenjuje da je u 2016. godini preko interneta prodano 13,7 posto ukupnog broja igračaka, dok je samo pred pet godina putem interneta prodano 6,5 posto. “U prošlom desetljeću svjedočili smo dramatičnim promjenama na domaćem tržištu igračaka. Novi kanali nabave i prodaje, rastuća konkurencija i nove tehnologije imale su negativan učinak na sektor tradicionalnih trgovina igračkama. Nažalost, Toys ‘R’ Us nije djelotvorno odgovorio na te promjene”, ističe Saunders.