Trendu jačanja sigurnosti priključio se i Viber. Najavili su uvođenje end to end enkripcije i tajni chat

Enkripcija će se postepeno uvoditi u sljedećih nekoliko tjedana

The picture shows the iPhone in Berlin, 19 September 2007. Deutsche Telekom obtained the exclusive marketing rights for the Apple mobile phone. Starting 09 November 2007 the iPhone will be on sale for 399 euro in combination with a T-Mobile contract. Photo: Peer Grimm
FOTO: DPA/AFP

Nakon što je prije nekoliko tjedana na Facebookovoj aplikaciji za komuniciranje WhatsApp uvedena end to end enkripcija, isto je najavljeno i za Viber.

Startup Viber Media pokrenut je 2010. godine u Izraelu, prvotno za iPhone pametne. Potom su se proširili sljedeće godine proširili na Androide i Blackberry i Windows telefone. U 2014. godini firma je za 900 milijuna dolara prodana japanskoj kompaniji Rakuten. Korisnička baza Vibera je u međuvremenu narasla na 711 milijuna korisnika diljem svijeta.

Viša razina sigurnosti

Iako danas manje-više sve aplikacije za komunikaciju korsite neku vrstu sigurnosne ernkripcije u prijenosu poruka, end to end enkripcija garantira višu razinu sigurnosti jer znači da ni provideri usluge niti u jednom trenutku ne mogu pristupiti sadržajima na aplikaciji.

Operativni direktor vibera Michael Shmilov izjavio je za Tech Crunch kako kompanija na razvoju end to end enkripcije radi već godinama.

Viberova enkripcija radit će s različitim sigunosnim razinama koje će biti različito označene. Sivi lokot s desne strane zaslona značit će da je razgovor bilo tekstualni bilo glasovni potpuno zaštićen enkripcijom. Zeleni lokot je oznaka koja korisnicima nudi mogućnost da sami autentificiraju svoje kontakte kao pouzdane.

Opcija tajnog chata

Funkcija omogućuje praćenje promjena kako bi u svakom trenutku bili sigurni u identitet osobe s kojom komuniciraju. Ako korisnik ne prođe autentifikaciju, lokot će postati postoji problem s ključem za autentifikaciju na svojem uređaju, lokot će postati crven. Promjena može značiti da je korisnik promijenio mobitel, ali potencijalno može značiti i da je došlo do sigurnosnog proboja.

Postoji i opcija tajnog chata koji je skriven sa zaslona, a tim razgovorima će se moći pristupiti unosom četveroznamenkastog PIN-a ili otiskom prsta. Korisnici će od tada dobivati obavijest o poruci koja je stigla na tajni chat, ali sadržaj i pošiljatelj neće biti prikazani.