Tsiprasu će danas dati ultimatum: Reforme i 7,2 milijarde € ili bankrot

Grčka mora odlučiti do petka kad moraju platiti 300 milijuna eura MMF-u

FOTO: AFP

Grčki premijer Aleksis Tsipras danas će dobiti ultimatum. Može prihvatiti plan reformi koji će mu predstaviti Europska unija, MMF i Europska središnja banka i dobiti financijsku pomoć ili pustiti da mu država bankrotira. Na izvanrednim pregovorima koji su u ponedjeljak počeli u Berlinu, sinoć je okvirno dogovoren plan kojim bi Grčka dobila 7,2 milijarde eura pomoći u zamjenu za teške ekonomske reforme.

“Plan se odnosi na ključna područja i odražava pregovore koje smo vodili posljednjih tjedana” citirao je Guardian neimenovanog dužnosnika EU “U srijedu će se s Tsiprasom razgovarati i planu.”

Tsipras mora odlučiti do petka

Grčki premijer danas bi trebao doći u Bruxelles na poziv predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera. “Premijer dolazi u Bruxelles s grčkim prijedlogom” rekao je jedan grčki dužnosnik sugerirajući da Tsiprasova vlada smatra kako pogađanje s EU nije ni izbliza gotovo.

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik François Hollande, trebali bi uvjeriti Tsiprasa da prihvati sporazum do petka kad Grčka mora platiti ratu duga MMF-u od 300 milijuna eura.

Neka se EU lideri prilagode stvarnosti

Potpuna je nepoznanica što će Tsipras danas odlučiti. Još jučer je davao defanzivne izjave: “Predstavili smo realističan plan za grčki izlazak iz krize i ako ga institucije, naši kreditori i partneri u Europi prihvate okončat ćemo podjele u Europi” izjavio je. Poručio je da politički lideri EU moraju odlučiti hoće li se “prilagoditi stvarnosti.”

Prema izvorima koje citiraju europski mediji, plan na 47 stranica predan je grčkoj vladi prije nego je kancelarka Merkel u ponedjeljak sazvala sastanak u Berlinu. Na sastanak u posljednji čas došli i predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi i šefica MMF-a Christine Lagarde.

Samo u lipnju moraju platiti 1,6 milijardi eura

Grčka samo u lipnju MMF-u mora platiti 1,6 milijardi eura i nastaviti plaćati obveznice Europskoj središnjoj banci. Ne dobije li novu financijsku pomoć neizbježno će bankrotirati i izići iz eura. Grčki ministar gospodarstva George Stathakis rekao je da će država iskoristiti unutarnje resurse za plaćanje dugova, ali kad je u utorak pojačan pritisak na grčku delegaciju, rekao je da Grčka treba dobro razmisliti o tome ne dogovori li se s kreditorima. “Ocijenimo li da je postignut dogovor, normalno ćemo platiti ratu 5. lipnja” objasnio je.

Osim oko daljnih reformi, dužnosnici EU ne mogu se složiti u ocjeni dosadašnjeg napretka tako da konačni uvjeti sporazuma još nisu usuglašeni. Nizozemski ministar financija Jeroen Dijsselbloem koji predvodi pregovore, optužuje Grčku za nemogućnost dogovora. Suradnici francuskog predsjednika govore da je glavni razlog neslaganje pregovarača iz EU.

Najveći problem su reforma mirovina i suficit

Najveće probleme navodno stvaraju zahtjev za primarni proračunski suficit od iznad 1 posto, reforme mirovinskog sustava i liberalizacija tržišta rada. Grčki ministar financija Yanis Varoufakis tvrdi da suficit veći od 1% Grčku nakon šest godina recesije izazvane jakim mjerama štednje neizbježno vodi u spiralu deflacije. Grčki dug iznosi 180 posto BDP-a.

Dodatni pritisak premijer Tsipras ima u svojoj koaliciji u Grčkoj, gdje ga radikalna lijeva struja optužuje za popuštanje politici EU. Čak je i, inače suzdržani potpredsjednik vlade Yannis Dragasakis jučer izjavio da će Grčka pristati samo na sporazum koji omogućava održivost duga jer je dovoljno osiromašena nametnutim mjerama štednje. Grci, porupio je Dragaskis, ne mogu podnijeti nove rezove.