Tvorac Gmaila o novom chatbotu o kojem bruji svijet: 'Ljudi, Googleova tražilica je gotova, propast će za godinu-dvije'

Napredni chatbot brzo je postao viralan, a ubrzo bi mogao promijeniti naše živote

Woman using a digital chatbot on a smartphone. (Photo by MICROGEN IMAGES/SCIENCE PHOTO LI / SMD / Science Photo Library via AFP)
FOTO: Science Photo Library via AFP

Prošlog je tjedna lansiran ChatGPT – chatbot koji koristeći umjetnu inteligenciju s korisnicima vodi interakciju “u obliku razgovora”. Iza ove tehnologije stoji kompanija OpenAI, neprofitna organizacija za umjetnu inteligenciju, a ChatGTP već je impresionirao milijune korisnika sposobnošću oponašanja ljudskog jezika i vođenja koherentnog razgovora.

Najnovija evolucija umjetne inteligencije (AI) potaknula je rasprave o mogućem kraju dominacije Googlea kada je u pitanju pretraživanje podataka.

“Google je možda samo godinu ili dvije dana od potpunog poremećaja. Umjetna inteligencija će naprosto eliminirati stranicu s rezultatima pretraživanja, na kojoj Google najviše zarađuje. Čak i ako sustignu umjetnu inteligenciju, neće je moći iskoristiti bez da unište najvredniji dio svog poslovanja”, napisao je na Twitteru Paul Buchheit, kreator Gmaila, koji je u Googleu bio praktički od samih početaka te je bio njegov 23. zaposlenik.

Hoće li ovaj chatbot Googleu oteti posao

Google najviše zarađuje od oglašivača koji plaćaju da se linkovi na njihove web stranice prikazuju na vrhu rezultata pretraživanja, u nadi da će što više korisnika kliknuti na njih.

Buchheit se prisjetio vremena kada su tvrtke za oglašavanje koristile takozvane Žute stranice, telefonske imenike organizirane po kategorijama tvrtki. “To je jedna stvar koje se malo ljudi sjeća. Žute stranice je ubio Google, a sada će to isto umjetna inteligencija učiniti pretraživanju interneta”, kazao je, kako prenosi The Times.

Svjestan ove egzistencijalne prijetnje, Google pokušava razviti glasovno pretraživanje, a za razvoj tog područja kupio je AI kompaniju DeepMind.

Musk kritizirao umjetnu inteligenciju

“Mislim da je najveća i najzanimljivija stvar o kojoj treba razmišljati kako će ovo poremetiti prostor za pretraživanje. Postoji li potpuno novo sučelje za pretraživanje? Da, to ugrožava Googleovo osnovno pretraživanje”, kazao je David Friedberg, bivši Googleov izvršni direktor.

Inače, jedan od suosnivača kompanije OpenAI, koja je razvila ChatGPT, bio je Elon Musk. On je u međuvremenu postao neočekivani kritičar nove tehnologije, tvrdeći da bi efekti umjetne inteligencije mogli predstavljati egzistencijalnu prijetnju za čovječanstvo.

Musk je zbog sukoba interesa između organizacije i Tesle morao napustiti svoje mjesto u upravi OpenAI-ja. U objavi na Twitteru u nedjelju, Musk je otkrio da je organizacija “imala pristup Twitterovoj bazi podataka”, ali da je on “to zasad stavio na pauzu”.

‘Tko će više ikada pisati domaću zadaću?’

OpenAI priznaje da trenutačna baza znanja chatbota završava s 2021. godinom, što neke upite i pretraživanja čini beskorisnima. Upravo zbog toga su i iz tvrtke upozorili kako bot može ponekad dati “odgovore koji zvuče uvjerljivo, ali su netočni ili besmisleni”.

Sposobnost generiranja pisanog teksta koji je poput ljudskog kod nekih je izazvala zabrinutost i za školovanje djece. “Koje dijete će više ikada samo napraviti domaću zadaću kada postoji ChatGPT?”, napisala je na Twitteru Liv Boeree, britanska TV voditeljica.

Što sam chatbot kaže o Googleu?

Odgovor na pitanje hoće li okončati Google, ima, naravno, i sam potencijalni ubojica – ChatGPT.

Na to pitanje bot odgovara pomalo rezervirano, ali i kontradiktorno: “Malo je vjerojatno da bi jedna tražilica, poput ChatGPT-a, mogla u potpunosti zamijeniti Google. ChatGPT i drugi napredni jezični modeli imaju potencijal ponuditi jedinstvene mogućnosti i personaliziranije korisničko iskustvo. Kao rezultat toga, mogao bih potencijalno zamijeniti tradicionalne tražilice poput Googlea i postati glavni alat za pristup informacijama na internetu”.

Inače, chatbotovi nisu nova tehnologija, a većina nas se susrela s njima kada smo slali razne upite, na primjer korisničkim službama teleoperatera. Međutim, ti chatbotovi su poprilično rudimentarni, a najčešće ne koriste nikakvu umjetnu inteligenciju, stoga ih se teško može svrstati u isti koš s botovima poput ChatGPT.