Twitterovi šefovi razmišljaju o dubinskim promjenama za 2020. godinu. Evo u čemu se točno radi

Premda se radi samo o idejama, one se čine sasvim realnim mogućnostima

(FILES) In this file photo taken on July 10, 2019 the Twitter logo is seen on a phone in this photo illustration in Washington, DC. - Twitter said on October 30, 2019 that it would stop accepting political advertising globally on its platform, responding to growing concerns over misinformation from politicians on social media. (Photo by Alastair Pike / AFP)
FOTO: AFP

Twitter već dugo nastoji postati transparentnija i manje toksična okolina za svoje korisnike. Jedan od većih koraka prema tom cilju dogodio se prošli tjedan, kada je Twitterov CEO Jack Dorsey nizom tvitova objavio zabranu političkog oglašavanja na svojoj društvenoj mreži. Čini se da bi i sljedeće godine društvenu mrežu mogao zadesiti niz promjena. Naime, Twitterov potpredsjednik za dizajn i razvoj, Dantley Davis, tvitao je o nekim novim funkcijama koje bi mogle biti implementirane na društvenu mrežu tijekom 2020., a koje bi je potencijalno mogle dubinski promijeniti.

Među njima su pojedine temeljne funkcije, poput promjene načina na koji funkcioniraju ritvitovi i mogućnost bilo kojeg korisnika da tagira bilo kojeg drugog korisnika u nekom threadu. Premda Davis kaže da se “veseli” novim funkcijama koje možda dolaze u 2020., ne radi se o službenoj potvrdi niti najavi. Kako je pojasnio za The Verge, radi se ustvari o idejama koje istražuju. Međutim, ovakve funkcije bile bi sasvim logične, obzirom na to da se Twitter već godinama trudi postati što transparentnijom platformom.

Dvije ideje se posebice ističu

Među Davisovim idejama, dvije se posebice ističu. Jedna od njih je mogućnost isključivanja ritvitova za tvitove, što bi moglo onemogućiti viralno širenje tvitova, posebice ako ih podijeli netko maliciozan. Drugim riječima, radi se o funkciji s kojom bi se moglo ublažiti uznemiravanje na Twitteru, pogotovo od strane neistomišljenika. S druge strane, ako je profil otvoren, ništa neće spriječavati ljude da ga vide na profilu.

Druga istaknuta funkcija je onemogućavanje tagiranja bilo kojeg korisnika bez njegova dopuštenja. Time bi se, u teoriji, suzbila prozivanja na društvenoj mreži, primjerice kada korisnik u svojem tvitu proziva političkog neistomišljenika. Time bi se iz temelja promijenio Twitter, budući da je tagiranje jedna od osnovnih funkcija društvene mreže.

Načini za suzbijanje toksičnosti

Kultura “prozivanja” korisnika tagiranjem jedan je od ključnih elemenata Twittera, a javno kritiziranje korisnika u tvitu omogućuje ljudima da dođu do profila, te potencijalno počnu prozivati korisnika zbog nekih drugih objava. Time se ustvari, ako prvi tvit postane barem malo viralan, pokreće val negativnosti i nasrtaja na korisnika, što je relativno čest slučaj na Twitteru.

Ipak, ne radi se o službenim najavama, pa se ustvari niti jedna od ovih ideja ne mora implementirati. Davis je u nastavnom tvitu izjavio da očekuju i povratne informacije od Twitter zajednice, kako bi mogli prioritizirati koje nove funkcije uvesti. No, čini se da je Twitter zaista spreman mijenjati se i postati manje toksično mjesto za neke korisnike.