U HAKOM-u kažu da će dolazak Netflixa povećati potražnju za širokopojasnim internetom

Netflix je u sklopu širenja na novih 130 zemalja stigao i u Hrvatsku

FOTO: Twitter

Internetski servis za streaming Netfilx je u sklopu širenja na 130 novih zemalja, ovih dana postao dostupan i u Hrvatskoj i sada je dostupan u 190 zemalja svijeta, odnosno gotovo svugdje.

 

Korisnici nakon registracije dobivaju prvih mjesec dana besplatnog korištenja, a cijene pretplate se kreću od 7,99 eura za gledanje sadržaja na jednom uređaju u SD rezoluciji pa do 11,99 eura za maksimalno četiri uređaja s HD i Ultra HD rezolucijom.

Dolazak Netflixa je u interesu hrvatskog tržišta elektroničkih komunikacija

Ovim povodom je Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila priopćenje kojim pozdravljaju dolazak usluge u Hrvatsku, i naglašavaju kako je dostupnost ovakvih i sličnih usluga u interesu daljnjeg razvoja hrvatskog tržišta elektroničkih komunikacija te u interesu njihovih korisnika, jer se povećava broj širokopojasnih usluga i servisa zanimljivih svim građanima.

Drugim riječima, HAKOM očekuje da će dostupnost ovog i sličnih servisa potaknuti rast potražnje za širokopojasnim pristupom internetu većih brzina, a istovremeno će hrvatsko tržište postati zanimljivije i ostalim pružateljima internetskih sadržaja, pa se tako otvara prostor i za druge usluge.

Naime, u priopćenju se ističe kako je minimalna silazna brzina za korištenje servisa je 0,5 Mbit/s, dok je preporučljiva brzina prijenosa 3 Mbit/s za standardnu razlučivost (SD) i 5 Mbit/s za visoku razlučivost (HD).

Prilika za povlačenje sredstava iz fondova

Iz HAKOM-a su ovom prilikom podsjetili na priliku za razvoj i izgradnju mreže sljedeće generacije koja bi se financirala iz fondova Europske unije. Prilika za povlačenjem sredstva iz EU fondova osobito je važna za ruralna područja za koja ne postoji dovoljan komercijalni interes operatera.

“Time bi dostupnost širokopojasnog pristupa internetu velikim brzinama bila omogućena većem broju korisnika, a smanjio bi se i digitalni jaz između urbanih i ruralnih područja u Republici Hrvatskoj”, navodi se u priopćenju.