U novom pokušaju dokapitalizacije kutinske Petrokemije interes iskazalo pet ponuđača

Iz uprave je priopćeno da će se s ponuđačima obavljati dodatni razgovori

23.03.2015., Kutina - Predsjednik Vlade Zoran Milanovic i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak posjetili su kutinsku Petrokemiju i s clanovima Uprave ove tvrtke predvodjenima predsjednikom Nenadom Zecevicem razgovarali o rijesenju problema Petrokemije. 
Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Na javni poziv za upis dionica kutinske Petrokemije javilo se pet ponuđača, piše Večernji list. Prema objavljenim informacijama, na javni poziv javila se mađarska tvrtka MET koja je povezana s MOL-om, interes su izrazili Ina i Prvo plinarsko društvo (koji bi išao sa strateškim partnerom, austrijskim Borealisom).

Kako Ina i PPD imaju potraživanja od Petrokemije, na ovaj način bi svoja potraživanja pretvorile u vlasničke udjele. Pismo namjere za upis dionica predao je i srpski Elixir, dio Elixir Grupe, a peti ponuđač je rumunjska kompanija Interagro.

Izjave za upis novih dionica su neobavezujuće, poručili su iz Petrokemije

Iz uprave Petrokemije je na upit Zagrebačke burze objavljeno priopćenje u kojem potvrđuju da je nakon javnog poziva zaprimljeno pet izjava za upis novih dionica koje su indikativnog karaktera, odnosno pet neobavezujućih ponuda te poručuju da će o daljnjim postupcima u procesu izvijestiti javnost.

Vlada je već pregovarala s nekima od ponuđača, odnosno s Inom ili MET-om te PPD-om, no konačni sporazum nije postignut jer je država voljna kroz uloženi kapital prepustiti do 44 posto udjela u vlasništvu tvrtke, no svatko tko ulazi želi preuzeti većinski udjel. Navedene bi tvrtke imale koristi od ulaska u vlasničku strukturu jer im je Petrokemija važan kupac plina. Vlada pak želi zadržati Petrokemiju, između ostalog i zato što o njezinom opstanku ovisi i opstanak niza tvrtki, od HŽ Carga, Luke Šibenik, Plinacra…

Smanjen gubitak tvornice

U međuvremenu, objavljeni su financijski rezultati za prvih devet mjeseci poslovanja tijekom kojih je ostvareno ukupnih prihoda od 1,9 milijardi kuna. Iskazani gubitak u poslovanju iznosi 51,8 milijuna kuna ili 2,7 posto od ukupnih prihoda. S obzirom da je u istom razdoblju prošle godine gubitak iznosio 286,8 milijuna kuna, rezultati ukazuju na pozitivan pomak u poslovanju, istaknuto je u priopćenju.