Od početka godine postavljeno je više od 2000 novih solarnih elektrana. Ovim tempom, udvostručit će se ukupni broj do kraja 2023.

Dan Sunca obilježavamo svakog 03. svibnja, a ove je godine značajniji nego ikad

Sunčane elektrane doživjele su najveći porast u potražnji od početka govora o zelenoj energetskoj tranziciji. Gotovo tri tisuće novih fotonaponskih elektrana postavljeno je tijekom prošle godine u Hrvatskoj. To je tri puta više u odnosu na 2021. godinu.

Porast tijekom ove godine još je impresivniji. Do današnjeg datuma u pogon je postavljeno novih 2.279 fotonaponskih elektrana, prema podacima HEP-a. Ovim tempom prestići ćemo brojku od prošle godine do ljeta.

Na distribucijsku mrežu trenutno su priključene 9.053 sunčane elektrane ukupne snage 270 megavata, pri čemu su dvije od tri u kućanstvima. Gotovo šest tisuća obitelji diljem Hrvatske nisu više energetski ovisna o ostatku društvu, već su se oslonila na potencijal obnovljive energije Sunca, koje obilježavamo danas.

Doba obnovljivih izvora

Međunarodne energetske organizacije od početka godine naglašavaju kako se kraj doba fosilnih goriva napokon vidi. Podaci o iskorištenosti potencijala obnovljivih izvora energije, sa solarnom kao top izborom među građanima, pokazuju kako je energija iz obnovljivih izvora blizu da pokrije svu novo nastalu energetsku potražnju u svijetu.

Na razini Europe, prošle su godine instalirane solarne elektrane koje proizvode 41.4 novih gigavata energije što je dovoljno za godišnju opskrbu više od 12 milijuna kućanstava. U investiciji u nove solarne elektrane prednjače Njemačka, zatim Španjolska i Poljska, te Nizozemska i Francuska.

Ilustracije radi, Francuska je u 2022. godini osigurala novih 2.7 gigavata snage što je deset puta veći kapacitet od solarnih elektrana instaliranih u Hrvatskoj iste godine.

Energetska kriza ključni motiv

Stručnjaci upozoravaju da je ključno trenutak za eksponencijalni rast bila upravo energetska kriza koja brine cijeli svijet od studenog 2021. godine.

Podsjetimo, u specijalu Telegrama i E.ON-a, vodećeg europskog operatora elektroenergetskih mreža i pružatelja fotonaponskih rješenja, pod imenom Zajedno za budućnost: Postani dio promjene, tri sugovornika i korisnika E.ON-ovih usluga potvrdila su nam kako ih je na instalaciju solarnih elektrana u njihovim domovima motivirala najavljivana kriza.

“Neprestano sam u to vrijeme slušao vijesti o tome kako cijene rastu. I nisam bio svjestan toga dok nisam dobio prvi masni račun za struju koji je iznosio nekoliko tisuća kuna. Jednostavno sam se u tom trenutku osvijestio i rekao ženi da će situacija biti samo gora”, rekao nam je Ivan Galović iz Jastrebarskog, vlasnik obiteljskog gospodarstva koje troši velike količine energije, između ostalog i za hlađenje vina u posebnim komorama. Njegovu priču pročitajte ovdje.

Energetska neovisnost glavni cilj

Ivicu Bunozu iz Metkovića već je neko vrijeme morila misao o mirovini u kojoj si možda, s ovolikim rastom računa svakako, neće moći priuštiti grijanje.

“Kap koja je prelila čašu bila su silna poskupljenja energenata u studenom 2021. godine. Točno se sjećam tog trenutka kad je prevagnulo. Bio sam u Splitu na nekom pregledu. Čekao sam na red i počeo razmišljati o solarima”, prisjeća se Bunoza.

Čim se vratio doma, javio se E.ON-u jer je htio gotovo i pouzdano rješenje. Ivica je odmah investirao i u dizalicu topline, kako bi u svojoj budućnosti čim manje ovisio o okolnostima i hirovima na koje ne može utjecati. Njegovu priču pročitajte ovdje.

Uštede u desecima tisuća kuna

Poskupljenje energenata navelo je i Dragana Vukorepu iz Šibenika da napokon nazove broj s letka E.ON-a i dogovori detalje. Tri mjeseca i 8 panela kasnije, krenuli su mu stizati prvi računi četiri do pet puta niži nego u isto vrijeme prethodne godine. Njegovu priču pročitajte ovdje.

Ivanova je investicija za OPG i dom stajala 133 tisuće kuna, Ivičina za kuću i konobu 170 tisuća, a Draganova samo za kuću 53 tisuće. Ivan pak računa na minimalno 20 tisuća kuna uštede godišnje, Ivica 30 tisuća, a Dragan šest tisuća.

Ako i vi razmišljate o tranziciji, vlastiti solarni potencijal možete izračunati putem E.ON kalkulatora.

Najviše solarnih elektrana u Zagrebačkoj županiji

Četiri od pet novo instaliranih solarnih elektrana od početka ove godine, naručili su građani privatno, a jednu od pet kompanije.

Najveći broj solarnih elektrana u kućanstvima danas nalazi se u Zagrebačkoj županiji (705), Gradu Zagrebu (606), Primorsko-goranskoj (569), Splitsko-dalmatinskoj (470) i Istarskoj (401). Najviše solarnih elektrana u vlasništvu kompanija ima Osječko-baranjska županija (592) s više nego dvostruko većim brojem od prve sljedeće Varaždinske (262).

Sve što trebate znati o solarnim elektranama – kako se prijaviti, koji je postupak, koji su i koliki troškovi, je li investicija isplativa, koliko cijeli proces traje i tko vam u njemu može pomoći, istražili smo u specijalu Zajedno za budućnost: Postani dio promjene.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom E.ON Hrvatska.