U Tunisu rade na ambicioznom projektu solarnih elektrana koje bi uskoro mogle Europu napajati energijom

Ponovno se aktualizirala ideja stara desetljećima

FOTO: Philippe Roos/Flickr

Kako se svijet pokušava odmaknuti od fosilnih goriva, logično je da će se sve više okretati alternativnim izvorima energije. Među najpopularnijima, ali i onima koji najviše napreduju, je sigurno solarna energija. Međutim, problem sa solarnom energijom je što ne može svugdje u Europi biti jednako efikasna niti pouzdana. Razlog tome je što, logično, ovisi o sunčevoj energiji.

Upravo zato ponovno se aktualizirala ideja stara desetljećima. Plan je, naime, bio da se sunčani Bliski istok i Sjeverna Afrika iskoriste kao idealno mjesto za postavljanje solarnih elektrana. A čini se da bi ideja ovaj put mogla i zaživjeti. Tijekom lipnja, tuniška TuNur korporacija predala je zahtjev za otvaranjem solarnog postrojenja koje bi bilo dovoljno za napajanje sasvim pristojnog dijela Europe.

Spajanje s Europom preko Malte

Postrojenje bi, tako, Europi trebalo dostavljati 4.5 gigavata (GW) solarne energije. Ta snaga dovoljna je za pokretanje pet milijuna kućanstava ili sedam milijuna električnih automobila. TuNur je zajednički pothvat engleske kompanije za solarnu energiju Nur Energie i grupacije tuniških i malteških investitora, koji ulažu u energetiku.

Projekt je krenuo dosta dobro. Do 2020. godine, TuNur solarnu elektranu trebali bi spojiti s Maltom za otprilike 1.6 milijardi eura. Prednost Malte je ta što već ima 100 kilometara postavljenih podvodnih energetskih kablova prema Siciliji. Za spajanje tuniške elektrane s Europom nedostaje još oko 500 kilometara visoko-naponskog podmorskog kabla.

https://twitter.com/climasouth/status/901146385885650944

Povlačenje dodatnih veza s EU

Drugi kabel bi se trebao provući od Tunisa do srednje Italije, nešto sjevernije od Rima. Taj projekt se izgrađuje već godinama, a dio je Projekta za javni interes Europske unije, koji je u potpunosti financiram europskim sredstvima. Trećem kablu se trenutno istražuje isplativost, a trebao bi Tunis direktno povezivati s jugom Francuske.

TuNur projekt u Tunis je već privukao preko 5 milijardi investicija. Potencijalno bi trebao stvoriti preko 20.000 direktnih radnih mjesta, i još barem toliko poslova koji su na neki način povezani s elektranom. Pretpostavljaju kako će ovakvo postrojenje oživjeti ovaj slabije razvijeni kraj.

Sličan plan je već propao

Međutim, cijela ova ideja nije nova. Sličan plan, Desertec, predstavljen je prije 10 godina, a sadržavao je cijeli sustav solarnih elektrana koji je vrijedio preko 400 milijardi eura. Glavni pregovori vršili su se preko njemačkih industrijskih investitora i jordanskog princa El Hassan bin Talala.

S vremenom, Desertec incijativa kompletno je nestala, a prepostavlja se kako su razlog tome bila politička previranja. Glavni ljudi Deserteca pak tvrde kako je incijativa nestala iz očiju javnosti jer je njihov temeljni zadatak krivo shvaćen. Oni su, zapravo, bili zaduženi samo za dogovoranje takvog pothvata, a ne za samu izgradnju elektrana.

Pojeftinjenje tehnologije za jeftiniju struju

Ključni element za uspjeh ovog projekta je njegova cijena, koja se u zadnje vrijeme osjetno smanjila. Tehnologija koncentrirane solarne energije (CSP), koju žele implementirati, koristi parabolična zrcala putem kojih se zagrijava toranj koji sadrži topljenu sol. Ona potom zagrijava vodu i pretvara ju u paru koja pokreće generator i stvara električnu energiju.

Inicijalni troškovi proizvodnje trebali bi biti 85 eura po megavatsatu. Ta cijena je samo malo viša nego solarni projekt iz Dubaija, koji je trenutno u izgradnji. Tamo će postići trenutno najnižu moguću cijenu od 9,45 centa po kWh. Kako će cijena razvijanja CSP postrojenja dodatno smanjivati, tako će se i cijena električne energije TuNura približiti onoj iz Dubaija, a možda biti i jeftinija.